Mozilla optužila proizvođača špijunskog softvera FinFisher za zloupotrebu Firefox-a

Vesti, 07.05.2013, 07:52 AM

Mozilla optužila proizvođača špijunskog softvera FinFisher za zloupotrebu Firefox-a

Proizvođač browser-a Firefox, kompanija Mozilla, tvrdi da proizvođač spornog alata za špijuniranje FinFisher (FinSpy), kompanija Gamma International, koristi Firefox za maskiranje svog programa. Sada Mozilla namerava da zaustavi ovakvu praksu britanske kompanije.

U pismu koje je Mozilla uputila kompaniji Gamma International, proizvođač popularnog browser-a Firefox traži od kompanije koja razvija FinFisher da prestane sa zloupotrebom zaštitnog znaka Firefox-a, zahtevajući od kompanije da prestane sa takvom praksom odmah.

Aleks Fovler, direktor privatnosti i politike proizvođača Firefox-a, kaže da u Mozilla-i ovakvu zloupotrebu Firefox-a shvataju ozbiljno, jer nanosi štetu korisnicima, izaziva pometnju i narušava reputaciju Mozilla-e.

Iz Mozilla-e tvrde da FinSpy, koji koriste policije i obaveštajne službe širom sveta, a navodno između ostalih država i Srbija, se maskira kao kopija browser-a Firefox tako da korisnici koji je pronađu, nemaju razlog da uklone program sa računara za koji veruju da je popularni browser. Drugim rečima, FinFisher ne inficira browser, već koristi ime, logo, i druge elemente Firefox-a, uključujući i ugovor o licenci.

Zahtev koji je Mozilla uputila Gamma International-u usledio je nakon objavljivanja izveštaja Citizen Lab-a, pod nazivom „Samo za njihove oči: Komercijalizacija digitalnog špijuniranja“ (PDF).

FinFisher, softver za nadzor koji razvija Gamma navodno se prodaje samo obaveštajnim agencijama i policijama za potrebe kriminalnih istraga, jer ovaj program omogućava nadzor nad emailovima, chat-om, Skype pozivima i drugim oblicima komunikacije korisnika putem računara, kao i za prikupljanje materijala sa hard diska računara na kome je instaliran FinSpy.

Iako iz Mozilla-e kažu da FinFisher nema direktne veze sa Firefox-om, i da je program potpuno odvojen od browser-a, on koristi brend i zaštitni znak Firefox-a kao način da izbegne otkrivanje i uklanjanje sa računara. Iz kompanije dodaju da Mozilla neće dozvoliti da proizvođač FinSpy-a koristi Firefox na ovakav način, kako bi prikrio svoj alat za nadzor koji može biti, i koji je u nekim slučajevima, korišćen za kršenje ljudskih prava građana i njihove privatnosti na internetu.

Iako Gamma tvrdi da je FinSpy alat isključivo namenjen obaveštajnim službama i policiji, iz Citizen Lab-a veruju da se on koristio i za nadzor pripadnika opozicije vlasti Bahreina, kao i onih koji su podržavali opozicione kandidate na izborima u Maleziji jer su ovi građani primili emailove kojima je pokušano da se oni prevare i instaliraju FinSpy na računaru. Žrtve nisu bile svesne da preuzimaju softver za nadzor, skriven iza naziva Firefox.exe.

Iz Gamma International-a nisu još uvek komentarisali ove tvrdnje kao ni zahteve koje je kompaniji uputila Mozilla.


Prijavite se na našu mailing listu i primajte najnovije vesti (jednom dnevno) putem emaila svakog radnog dana besplatno:

Izdvojeno

40 lažnih ekstenzija za Firefox krade kriptovalute korisnika

40 lažnih ekstenzija za Firefox krade kriptovalute korisnika

Istraživači sajber bezbednosti iz kompanije Koi Security otkrili su više od 40 ekstenzija za Mozilla Firefox koje kradu privatne ključeve i seed f... Dalje

Budite oprezni: veštačka inteligencija ponekad izmišlja i može vas poslati na lažni veb sajt

Budite oprezni: veštačka inteligencija ponekad izmišlja i može vas poslati na lažni veb sajt

Bezbednosni istraživači otkrili su ozbiljan rizik u radu velikih jezičkih modela (LLM), poput popularnih AI asistenata. Naime, kada ih pitate jedno... Dalje

Ažurirajte Chrome odmah: Hakeri koriste ranjivost u veb pregledaču

Ažurirajte Chrome odmah: Hakeri koriste ranjivost u veb pregledaču

Google je objavio hitna bezbednosna ažuriranja za Chrome kako bi rešio ozbiljnu ranjivost koja se već zloupotrebljava u napadima. Ovaj „zero-... Dalje

Kada sajber kriminal ubija: Bolnice na udaru ransomware-a

Kada sajber kriminal ubija: Bolnice na udaru ransomware-a

Do skoro, sajber kriminal se uglavnom svodio na krađu podataka ili novca. Ali dva napada ransomware-a na evropske bolnice pokazuju da sajber kriminal... Dalje

Bluetooth ranjivosti: Hakeri vas mogu prisluškivati preko vaših slušalica

Bluetooth ranjivosti: Hakeri vas mogu prisluškivati preko vaših slušalica

Istraživači iz nemačke kompanije ERNW su na konferenciji o bezbednosti TROOPERS u Nemačkoj otkrili tri ozbiljne ranjivosti u čipovima popularnih ... Dalje