(Ne)izgubljen u prevodu: Trojanac Citadel prilagođava napade brendovima i govornom području
Vesti, 01.07.2013, 09:00 AM

Stručnjaci firme Trusteer otkrili su novu verziju malvera Citadel koja prikazuje lažne web stranice koje su automatski prilagođene jeziku tržišta i brenda koji je meta napada. Iako ovo nije prvi put da se koristi ubacivanje malicioznog HTML koda prilagođenog jezicima različitih tržišta, nova verzija malvera Citadel je opremljena brojnim skriptama za ubacivanje malicioznog HTML koda, prilagođenim i različitim brendovima i različitim jezicima.
Citadel može da menja delimično ili u potpunosti web stranice koje otvara korisnik na zaraženom računaru. Ovakvi takozvani “man-in-the-browser” napadi često su taktika koju koriste “bankarski” Trojanci za prevaru korisnika koji treba da odaju napadačima svoje podatke za prijavljivanje na naloge i druge poverljive podatke.
Nova verzija malvera se koristi u napadima na korisnike društvenih mreža, banaka i velikih sajtova za e-trgovinu, kao što je Amazon i njihove lokalne verzije u Francuskoj, Španiji, Italiji i Nemačkoj. Pored internacionalnih, meta napada su i lokalni brendovi.
Kada se ovim sajtovima pristupa sa računara zaraženih novom verzijom malvera Citadel, malver zamenjuje njihove stranice lažnim stranicama na kojima se tvrdi da su nalozi korisnika blokirani zbog sumnjivih aktivnosti. Od žrtava se traži da unesu svoje podatke, uključujući i one o kreditnim karticama, navodno da bi potvrdili vlasništvo nad nalogom i tako omogućili deblokadu računa.
Ova taktika se već godinama koristi u fišing napadima. Međutim, za razliku od fišinga, kada su web sajtovi izmenjeni malverom Citadel ili nekim sličnim malverom, URL koji se prikazuje u adresnom baru browser-a je URL legitimnog web sajta.
Prema podacima koje je prikupio i analizirao Trusteer, do sada je nekoliko hiljada računara zaraženo novom verzijom malvera Citadel.
Početkom prošlog meseca Microsoft je saopštio da je u zajedničkoj akciji sa FBI prekinuo rad više od 1400 Citadel bot mreža. U Operaciji b54, koju su u Microsoft-u označili kao “najagresivniju” operaciju koju je kompanija ikada preduzela, prekinuta je komunikacija 1462 bot mreže sa milionima zaraženih računara koji su bili pod njihovom kontrolom, a u koordinisanoj akciji u 80 zemalja širom sveta učestvovale su policije, tehnološke kompanije i banke.
Microsoft je tada izneo procenu da su ove bot mreže odgovorne za gubitke u ukupnom iznosu od 500 miliona dolara koliko je ukradeno sa bankovnih računa pojedinaca i kompanija širom sveta.
Međutim, iz kompanije su još tada upozorili da ovom akcijom nisu uništene sve bot mreže koje koriste Citadel. Svako ko poseduje Citadel builder, program za kreiranje prilagođenih verzija ovog Trojanca, može stvoriti novu verziju malvera i započeti svoju operaciju pohoda na bankovne račune.

Izdvojeno
Otkriveno na hiljade lažnih onlajn prodavnica - kupci ostali bez novca na računima

Firma za sajber bezbednost Silent Push otkrila je na hiljade veb sajtova koji se lažno predstavljaju kao sajtovi velikih brendova kao što su Apple i... Dalje
40 lažnih ekstenzija za Firefox krade kriptovalute korisnika

Istraživači sajber bezbednosti iz kompanije Koi Security otkrili su više od 40 ekstenzija za Mozilla Firefox koje kradu privatne ključeve i seed f... Dalje
Budite oprezni: veštačka inteligencija ponekad izmišlja i može vas poslati na lažni veb sajt

Bezbednosni istraživači otkrili su ozbiljan rizik u radu velikih jezičkih modela (LLM), poput popularnih AI asistenata. Naime, kada ih pitate jedno... Dalje
Ažurirajte Chrome odmah: Hakeri koriste ranjivost u veb pregledaču

Google je objavio hitna bezbednosna ažuriranja za Chrome kako bi rešio ozbiljnu ranjivost koja se već zloupotrebljava u napadima. Ovaj „zero-... Dalje
Kada sajber kriminal ubija: Bolnice na udaru ransomware-a
.jpg)
Do skoro, sajber kriminal se uglavnom svodio na krađu podataka ili novca. Ali dva napada ransomware-a na evropske bolnice pokazuju da sajber kriminal... Dalje
Pratite nas
Nagrade