(Ne)izgubljen u prevodu: Trojanac Citadel prilagođava napade brendovima i govornom području
Vesti, 01.07.2013, 09:00 AM
Stručnjaci firme Trusteer otkrili su novu verziju malvera Citadel koja prikazuje lažne web stranice koje su automatski prilagođene jeziku tržišta i brenda koji je meta napada. Iako ovo nije prvi put da se koristi ubacivanje malicioznog HTML koda prilagođenog jezicima različitih tržišta, nova verzija malvera Citadel je opremljena brojnim skriptama za ubacivanje malicioznog HTML koda, prilagođenim i različitim brendovima i različitim jezicima.
Citadel može da menja delimično ili u potpunosti web stranice koje otvara korisnik na zaraženom računaru. Ovakvi takozvani “man-in-the-browser” napadi često su taktika koju koriste “bankarski” Trojanci za prevaru korisnika koji treba da odaju napadačima svoje podatke za prijavljivanje na naloge i druge poverljive podatke.
Nova verzija malvera se koristi u napadima na korisnike društvenih mreža, banaka i velikih sajtova za e-trgovinu, kao što je Amazon i njihove lokalne verzije u Francuskoj, Španiji, Italiji i Nemačkoj. Pored internacionalnih, meta napada su i lokalni brendovi.
Kada se ovim sajtovima pristupa sa računara zaraženih novom verzijom malvera Citadel, malver zamenjuje njihove stranice lažnim stranicama na kojima se tvrdi da su nalozi korisnika blokirani zbog sumnjivih aktivnosti. Od žrtava se traži da unesu svoje podatke, uključujući i one o kreditnim karticama, navodno da bi potvrdili vlasništvo nad nalogom i tako omogućili deblokadu računa.
Ova taktika se već godinama koristi u fišing napadima. Međutim, za razliku od fišinga, kada su web sajtovi izmenjeni malverom Citadel ili nekim sličnim malverom, URL koji se prikazuje u adresnom baru browser-a je URL legitimnog web sajta.
Prema podacima koje je prikupio i analizirao Trusteer, do sada je nekoliko hiljada računara zaraženo novom verzijom malvera Citadel.
Početkom prošlog meseca Microsoft je saopštio da je u zajedničkoj akciji sa FBI prekinuo rad više od 1400 Citadel bot mreža. U Operaciji b54, koju su u Microsoft-u označili kao “najagresivniju” operaciju koju je kompanija ikada preduzela, prekinuta je komunikacija 1462 bot mreže sa milionima zaraženih računara koji su bili pod njihovom kontrolom, a u koordinisanoj akciji u 80 zemalja širom sveta učestvovale su policije, tehnološke kompanije i banke.
Microsoft je tada izneo procenu da su ove bot mreže odgovorne za gubitke u ukupnom iznosu od 500 miliona dolara koliko je ukradeno sa bankovnih računa pojedinaca i kompanija širom sveta.
Međutim, iz kompanije su još tada upozorili da ovom akcijom nisu uništene sve bot mreže koje koriste Citadel. Svako ko poseduje Citadel builder, program za kreiranje prilagođenih verzija ovog Trojanca, može stvoriti novu verziju malvera i započeti svoju operaciju pohoda na bankovne račune.
Izdvojeno
Tramp pomilovao poznatog sajber kriminalca Rosa Ulbrihta, vlasnika čuvenog sajta Silk Road
Američki predsednik Donald Tramp održao je reč i pomilovao poznatog sajber kriminalca Rosa Ulbrihta, koji je ranije osuđen na doživotni zatvor. P... Dalje
Malveri Redline, Vidar i Raccoon Stealer samo prošle godine ukrali milijardu lozinki
Prema izveštaju Specops Softwarea, samo prošle godine malveri su ukrali više od milijardu lozinki uprkos tome što 230 miliona ukradenih lozinki is... Dalje
Ruski hakeri koriste WhatsApp za napade na diplomate
Microsoftovi stručnjaci za bezbednost otkrili su novu kampanju fišinga hakera koje podržava ruska država a koja je usmerena protiv visokih diploma... Dalje
Hakeri koriste slike i generativnu veštačku inteligenciju za širenje malvera putem mejlova
Sajber kriminalci primenjuju nove tehnike kojima zaobilaze skenere elektronske pošte, kao što je ugrađivanje malvera u slike ili korišćenje GenA... Dalje
Većina zaposlenih koristi besplatne verzije AI alata kojima nedostaju odgovarajuće bezbednosne kontrole
Skoro polovina osetljivih podataka koji zaposleni unose u AI alate kao što je ChatGPT uključuje osetljive informacije o klijentima, pokazalo je novo... Dalje
Pratite nas
Nagrade