Neažurirani programi opasniji od propusta u Windowsu
Vesti, 12.01.2011, 03:29 AM
Govoreći na konferenciji za medije Infosecurity Europe, Stefan Fraj, direktor za istraživanja u kompaniji Secunia, rekao je da je broj ranjivosti u programima tokom poslednih nekoliko godina značajno viši ali relativno stabilan, i da propusti u bezbednosti softverskih proizvoda dva proizvođača čine čak 20% svih softverskih ranjivosti.
Gde onda nastaje problem? Računari su sve sve češća meta napada, jer vi možete da zaštite server kao relativno statično okruženje i da ne surfujete i instalirate softver, ali krajnja tačka je promenljiva jer se sa podacima radi na računarima krajnjih korisnika.
Fokusirajući se na programe koje su instalirali korisnici kompjutera, istraživači kompanije Secunia su otkrili da 50% korisnika ima instaliranih 66 programa od čak 22 proizvođača softvera, što ima veliki uticaj na to kako da zaštitite vaš računar kao krajnji korisnik.
Od 50 najčešće instaliranih programa na korisničkim računarima, 25 pripadaju kompaniji Microsoft, dok su 24 third-party programi 14 različitih proizvođača softvera.
Analizirajući Windows XP, istraživači kompanije Secunia su utvrdili da je broj ranjivosti koje pogađaju Windows XP platformu utrostručen u odnosu na 2007. godinu i da je uzrok ovakvog trenda ne sam Windows XP, već isključivo softver drugih proizvođača.
Zakrpa (vidi u Rečniku: patch) obezbeđuje bolju zaštitu nego hiljade virusnih definicija, jer eliminiše uzrok problema. Bez obzira o kakvim se vrstama malicioznih programa radi, ukoliko je zakrpa za ranjivost u programu preuzeta i instalirana, program će, a time i računar, biti bezbedan.
Napadačima nisu nužno potrebne ranjivosti u Microsoftovom softveru, njima ne treba zero-day ranjivost onda kada imaju mnogo drugih mogućnosti da iskoriste neredovno ažurirane programe drugih proizvođača na računaru korisnika.
Na žalost, redovno preuzimanje zakrpa i njihova primena se još uvek vide kao sekundarna mera zaštite od malicioznih programa i napada sajber-kriminalaca.
Izdvojeno
EU usvojila novi zakon koji od proizvođača IoT uređaja zahteva primenu jakih mera bezbednosti
Savet Evropske unije zvanično je ove nedelje usvojio Zakon o sajber otpornosti (CRA) koji zahteva od proizvođača primenu robusnih mera bezbednosti ... Dalje
Hakeri iskorišćavaju ranjivost Firefoxa u napadima, Mozilla pozvala korisnike da preuzmu najnoviju verziju
Mozilla je pozvala korisnike da ažuriraju Firefox na najnoviju verziju, upozoravajući da hakeri zloupotrebljavaju kritičnu bezbednosnu ranjivost ko... Dalje
Proukrajinski hakeri tvrde da su od ruske firme za sajber bezbednost Dr.Web ukrali 10 TB podataka
Proukrajinski hakeri sa DumpForums, proukrajinskog haktivističkog foruma, tvrde da su hakovali poznatu rusku kompaniju za sajber bezbednost Dr.Web, i... Dalje
Kripto prevaranti hakovali LEGO i prodavali lažne LEGO novčiće
Kripto prevaranti su hakovali veb sajt LEGO u petak uveče pokušavajući da posetiocima prodaju lažnu digitalnu valutu. Napadači su uspeli da hakuj... Dalje
MoneyGram potvrdio da su hakeri ukrali podatke korisnika
MoneyGram je potvrdio da su hakeri ukrali lične podatke korisnika i podatke o transakcijama u velikom septembarskom sajber napadu koji je izazvao pet... Dalje
Pratite nas
Nagrade