Nemačka: Nema dokaza da Huawei špijunira za Kinu
Vesti, 18.12.2018, 00:30 AM

Iako je nekoliko vlada nedavno optužilo kinesku kompaniju Huawei da koristi svoju opremu da špijunira za Kinu, nemačke vlasti kažu da nisu pronašle bilo kakve dokaze da se to zaista dešava.
Nemačka agencija za nadzor je objavila da je, nakon što je pažljivo ispitala niz Huawei proizvoda koji su dostupni ne samo u Nemačkoj, već i na drugim tržištima širom sveta, nije pronašla bilo kakve dokaze o špijunaži.
"Za takve ozbiljne odluke kao što je zabrana, potreban vam je dokaz", izjavio je za nemački list Špigl šef nemačkog Federalnog ureda za informatičku bezbednost (BSI) Arne Šenbom.
U poslednje vreme Huawei je pod pritiskom zbog optužbi za špijunažu u nekoliko zemalja, uključujući i Sjedinjene Države, čija vlada pokušava da ubedi saveznike da odustanu od upotrebe tehnologije koju razvija i proizvodi ova kineska firma.
Iako u Huawei proizvodima nisu pronađeni bilo kakvi dokazi koji bi išli u prilog takvim optužbama, nekoliko vlada je pratilo preporuke Sjedinjenih Država i počelo da istražuje tvrdnje SAD kako bi se utvrdilo da li telefoni i mrežna oprema kineske kompanije predstavljaju sigurnosnu pretnju.
Japan je najnovija u nizu takvih država, pošto su nedavno tri najveća japanska mobilna operatera najavila da više neće koristiti opremu kompanije Huawei i drugih kineskih proizvođača u svojim budućim 5G mrežama, kako bi se sprečio eventualni pokušaj špijunaže.
Ali iako nemačka vlada tvrdi da nije našla bilo kakve čvrste dokaze da Huawei špijunira za Kinu, lokalni stručnjaci za bezbednost naglašavaju da je rizik da se to dogodi izuzetno visok. Stručnjak za telekomunikacionu bezbednost Ronja Knip je u razgovoru za AFP upozorio da je ignorisanje moguće špijunaže pogrešno.
"Čak i ako Huawei nema zvanične odnose sa kineskom vladom, to ne znači da kineske službe ne koriste kompaniju i njenu tehnologiju za špijunažu", rekao je on.
Sama Evropska unija je takođe pokrenula istragu o mogućim bezbednosnim rizicima upotrebe Huawei tehnologije, a kompanija je sa svoje strane izrazila nameru da u potpunosti sarađuje sa svim vlastima kako bi ih uverila da ne postoji osnov za njihove sumnje i zabrinutost.

Izdvojeno
Bluetooth ranjivosti: Hakeri vas mogu prisluškivati preko vaših slušalica

Istraživači iz nemačke kompanije ERNW su na konferenciji o bezbednosti TROOPERS u Nemačkoj otkrili tri ozbiljne ranjivosti u čipovima popularnih ... Dalje
Kad korisnici sami instaliraju malver: dramatičan porast ClickFix napada

U poslednjih šest meseci zabeležen je dramatičan porast nove vrste sajber napada koji se ne oslanja na ranjivosti u softveru, već na ljudske slabo... Dalje
Microsoft najavio produžetak podrške za Windows 10 za godinu dana
.jpg)
Microsoft je konačno potvrdio ono što su mnogi priželjkivali - Windows 10 će i dalje dobijati bezbednosna ažuriranja (Extended Security Updates, ... Dalje
Napadi na WordPress sajtove: novi malver krade kartice i lozinke

Istraživači iz Wordfence-a otkrili su sofisticiranu kampanju usmerenu na WordPress sajtove. Na prvi pogled, lažni dodatak (plugin) nazvan „Wo... Dalje
Mocha Manakin: Novi napad koji počinje jednostavnim copy-paste trikom

U digitalnom svetu gde svaka sumnjiva poruka može otvoriti vrata za kompromitovanje sistema, pojavila se nova sajber pretnja, nazvana Mocha Manakin. ... Dalje
Pratite nas
Nagrade