Norton antivirus na udaru kritika zbog instaliranja kriptomajnera na uređajima korisnika
Vesti, 10.01.2022, 11:00 AM

Proizvođač popularnog antivirusnog softvera kompanija Norton, našao se na udaru kritika zbog automatskog instaliranja kriptomajnera na uređaje korisnika.
Proizvođač popularnog antivirusnog softvera Norton 360 je optužen da instalira program za rudarenje kriptovaluta na uređajima korisnika.
Prema izveštajima, majner kriptovaluta je uključen u Norton antivirus u junu prošle godine kako bi omogućio korisnicima Norton 360 da nešto zarade od svoje grafičke kartice. Alat se zove Norton Crypto i koristi se za rudarenje Ethereuma. Korisnici mogu da zadrže 85% zarade dok ostatak ide NortonLifeLocku.
Prema objašnjenju Nortona, usluge bazirane na oblaku odgovorne za aktiviranje antivirusnog programa ponudile su korisnicima opciju da zarade ali kompanija ističe da korisnici ipak moraju da pristanu na to.
Međutim, pojedini korisnici su se žalili da je alat za rudarenje ugrađen u antivirusni softver teško izbrisati i da pravi probleme na uređaju. Jedan korisnik Twittera je prvi otkrio da postoji problem tvrdeći da je program Norton 360 instalirao alat za rudarenje na njegov računar preko programa pod nazivom NCrypt.exe koji se, prema njegovim rečima, ne može deinstalirati.
„Norton „Antivirus“ sada tajno instalira softver za rudarenje kriptovaluta na vaš računar, a zatim SKIDA PROVIZIJU“, napisao je Kori Doktorov (@doctorov) na Twitteru.
Kompanija NortonLifeLock Inc. sa sedištem u Arizoni je vlasnik Norton 360. Kompanija je kupila firmu za zaštitu od krađe identiteta LifeLock 2017. od kompanije Symantec Corp. i preimenovala je u NortonLifeLock 2019. godine. Ova funkcija je sada deo paketa usluga Norton 360.
Prema onome što se može videti u odgovorima na često postavljana pitanja objavljenim na veb sajtu kompanije, nova funkcija Norton Crypto rudari Ethereum kriptovalutu kada je računar korisnika neaktivan i radi samo na onim sistemima koji ispunjavaju hardverske/softverske zahteve, što uključuje najmanje 6 GB memorije i NVIDIA grafičku karticu.
„Norton kreira siguran digitalni Ethereum novčanik za svakog korisnika. Ključ novčanika je šifrovan i bezbedno uskladišten u oblaku. Samo vi imate pristup novčaniku“, navodi se na sajtu.
NortonLifeLock je ponudio Norton Crypto kao opciju, a ona se ne omogućava bez dozvole korisnika, tvrdi kompanija.
„Ako su korisnici uključili Norton Crypto, ali više ne žele da koriste ovu funkciju, ona se može onemogućiti privremenim isključivanjem „zaštite od neovlašćenog pristupa“ (koja omogućava korisnicima da modifikuju instalaciju Nortona) i brisanjem NCrypt.exe sa vašeg računara“, objasnila je kompanija.
Kada je Norton objavio na Twitteru da je Norton Crypto opcija koja se može uključiti, i da se ne može omogućiti bez dozvole korisnika, kompanija se suočila sa ozbiljnom reakcijom korisnika koji su pitali zašto je onda ova opcija podrazumevano instalirana i ne može da se ukloni bez uklanjanja celog antivirusnog softvera.
Drugi smatraju da ova funkcija ne bi trebalo da bude deo antivirusnog softvera.
Prema onome što piše na Nortonovoj stranici zajednice, Norton Crypto se može onemogućiti na uređaju na sledeći način:
Idite na N360 kontrolnu tablu i otvorite bezbednost uređaja
Kliknite na „Podešavanja“
Zatim onemogućite „Norton Tamper Protection“ (ovo će tražiti vremenski okvir, izaberite 15 minuta)
Idite na /Program Files/Norton Security/engine/(verzija proizvoda)
Tamo ćete pronaći NCrypt.exe i možete ga izbrisati. Norton Tamper Protection će se ponovo uključiti za 15 minuta ili to možete učiniti ručno.

Izdvojeno
Lažni posao iz snova: zaradite gledajući Netfliks

Zamislite da vas neko plaća za gledanje serija na Netflixu i pisanje kratkih recenzija. Zvuči vam kao posao iz snova? Oni oprezniji bi verovatno rek... Dalje
Kako veštačka inteligencija pomaže u borbi protiv prevara na internetu
.jpg)
Više od decenije, Google koristi veštačku inteligenciju za zaštitu korisnika od prevara na internetu koji žele da dobiju pristup njihovom novcu i... Dalje
Da li su vaše lozinke među najslabijim lozinkama?

Analiza više od 19 milijardi procurelih lozinki otkrila je i dalje prisutnu, široko rasprostranjenu pojavu ponovne upotrebe slabih lozinki. Lozinke,... Dalje
Prevare sa „tajanstvenim kutijama“ kradu podatke sa platnih kartica i novac sa računa kupaca

Istraživači kompanije Bitdefender upozorili su veoma sofisticirane prevare putem pretplata, za koje sajber kriminalci koriste „neverovatno ube... Dalje
Nalozi trećine korisnika interneta hakovani prošle godine zbog slabe lozinke
.jpg)
Bar jedan onlajn nalog više od trećine (36%) ljudi prošle godine je hakovan zbog slabe ili ukradene lozinke, otkrilo je novo istraživanje FIDO al... Dalje
Pratite nas
Nagrade