Nova ranjivost u Adobe Reader-u

Vesti, 03.04.2010, 16:10 PM

Nastavlja se otkrivanje i (na žalost) uspešno iskorišćavanje ranjivosti u najpoznatijem proizvodu Adobe-a - Acrobat Reader.

Pre nekoliko dana dobili smo zanimljiv PDF fajl (detektovan kao Exploit.JS.Pdfka.bui ) koji je sadržao 'exploit' za CVE-2010-0188 ranjivost, koja je prvobitno bila otkrivena u februaru i to u Acrobat/Reader verziji 9.3 i starijim.

Prvo što upada u oči je namerno izmenjena TIFF slika unutar PDF fajla.

Ranjivost - 'buffer overflow' (prekoračenje kapaciteta memorije) - se manifestuje kada se pristupi delu u kojem je slika. Napad se izvodi korišćenjem tehnike 'heap spraying', metode koja se primenjuje u slučaju mnogih 'exploit'-a na proizvodima koji rade pod JavaScript kodom, a kao primer možemo navesti nedavni napad Aurora gde se upravo ova tehnika koristila.

Ako je gore spomenuta ranjivost uspešno iskorišćena, povratna adresa je prepisana prethodno definisanom adresom 0xC0C0C0C0. To je mesto sa kojeg cyber-kriminalci pokreću svoj štetni kod.

Posle ovoga, izvršavanje ide na adresu koja sadrži 'shellcode', koji u početku dešifruje svoje telo a zatim izvršni fajl, koji je takođe umetnut u orginalni PDF fajl.

Dešifrovani izvršni fajl (detektovan kao Backdoor.Win32.Agent.aqoj) je se najpore smesti u direktorijum C:\, a zatim biva pokrenut. Njegova svrha je da šalje podatke o zaraženom kompjuteru udaljenom serveru i download-uje druge štetne fajlove na zaraženi kompjuter.

Adobe je brzo reagovao objavljivanjem ažuriranja za pogođene proizvode. Međutim, to neće odvratiti cyber-kriminalce zbog toga što, kao što dosadašnje iskustvo pokazuje, korisnici ne žure mnogo da ažuriraju svoje računare tako da loši momci neće oklevati da iskoriste tu činjenicu. Shodno svemu rečenom, naše su preporuke da instalirate poslednji update za Acrobat Reader.

Izvor: http://www.viruslist.com/en/weblog?discuss=208188027&return=1


Prijavite se na našu mailing listu i primajte najnovije vesti (jednom dnevno) putem emaila svakog radnog dana besplatno:

Izdvojeno

Bluetooth ranjivosti: Hakeri vas mogu prisluškivati preko vaših slušalica

Bluetooth ranjivosti: Hakeri vas mogu prisluškivati preko vaših slušalica

Istraživači iz nemačke kompanije ERNW su na konferenciji o bezbednosti TROOPERS u Nemačkoj otkrili tri ozbiljne ranjivosti u čipovima popularnih ... Dalje

Kad korisnici sami instaliraju malver: dramatičan porast ClickFix napada

Kad korisnici sami instaliraju malver: dramatičan porast ClickFix napada

U poslednjih šest meseci zabeležen je dramatičan porast nove vrste sajber napada koji se ne oslanja na ranjivosti u softveru, već na ljudske slabo... Dalje

Microsoft najavio produžetak podrške za Windows 10 za godinu dana

Microsoft najavio produžetak podrške za Windows 10 za godinu dana

Microsoft je konačno potvrdio ono što su mnogi priželjkivali - Windows 10 će i dalje dobijati bezbednosna ažuriranja (Extended Security Updates, ... Dalje

Napadi na WordPress sajtove: novi malver krade kartice i lozinke

Napadi na WordPress sajtove: novi malver krade kartice i lozinke

Istraživači iz Wordfence-a otkrili su sofisticiranu kampanju usmerenu na WordPress sajtove. Na prvi pogled, lažni dodatak (plugin) nazvan „Wo... Dalje

Mocha Manakin: Novi napad koji počinje jednostavnim copy-paste trikom

Mocha Manakin: Novi napad koji počinje jednostavnim copy-paste trikom

U digitalnom svetu gde svaka sumnjiva poruka može otvoriti vrata za kompromitovanje sistema, pojavila se nova sajber pretnja, nazvana Mocha Manakin. ... Dalje