Novi Stuxnet ili malver nalik njemu pogodio infrastrukturu i strateške mreže u Iranu
Vesti, 02.11.2018, 09:00 AM

Zlonamerni softver koji je po prirodi sličan čuvenom Stuxnetu, ali koji je agresivniji i sofisticiraniji, navodno je pogodio infrastrukturu i strateške mreže u Iranu.
Dostupni detalji o navodnom novom napadu trenutno su vrlo šturi, pošto nema podataka o navodnom napadu, kao i o šteti i ciljevima napada.
U izveštaju koji je u sredu objavio izraelski večernji list Hadashot navodi se da je Iran "u poslednjih nekoliko dana priznao da se ponovo suočava sa napadom koji je sličan Stuxnetu", ali nasilnijim, naprednijim i sofisticiranijim malverom od Stuxneta, te da je novi malver pogodio infrastrukturu i strateške mreže Irana.
Ajatolah Ali Hamnej, iranski vrhovni vođa, u televizijskom govoru koji je emitovan u nedelju, je rekao da civilnu odbranu zemlju treba prilagoditi borbi protiv infiltracije neprijatelja novim pretnjama.
Istog dana generala Golam Reza Jalali, prvi čovek iranske Organizacije za pasivnu odbranu koja je zadužena za borbu protiv sabotaže, citirala je novinska agencija ISNA koja je prenela da je ova organizacija otkrila i neutralisala "novu generaciju Stuxneta" i da novi malver pokušava da zaustavi iranske sisteme.
Veruje se da je Stuxnet delo obaveštajnih agencija SAD i Izraela. To je napredni alat koji je posebno prilagođen za napad na Simensov sistem za kontrolu industrijskih sistema. Preciznije, Stuxnet je reprogramirao PLC (programabilni logički kontroler) centrifuga u iranskim nuklearnim postrojenjima.
S obzirom da je bio dizajniran za sabotažu, malver je bio nevidljiv, tako da je izgledalo kao da je šteta koju je malver naneo centrifugama zapravo rezultat slučajne neispravnosti opreme.
Uzimajući u obzir koliko je Stuxnet bio medijski propraćen i sa kolikom su ga pažnjom pratile brojne kompanije koje se bave sajber bezbednošću, koje su analizirale njegove module, Stuxnet se verovatno neće pojaviti u prepoznatljivoj verziji.

Izdvojeno
Kako veštačka inteligencija pomaže u borbi protiv prevara na internetu
.jpg)
Više od decenije, Google koristi veštačku inteligenciju za zaštitu korisnika od prevara na internetu koji žele da dobiju pristup njihovom novcu i... Dalje
Da li su vaše lozinke među najslabijim lozinkama?

Analiza više od 19 milijardi procurelih lozinki otkrila je i dalje prisutnu, široko rasprostranjenu pojavu ponovne upotrebe slabih lozinki. Lozinke,... Dalje
Prevare sa „tajanstvenim kutijama“ kradu podatke sa platnih kartica i novac sa računa kupaca

Istraživači kompanije Bitdefender upozorili su veoma sofisticirane prevare putem pretplata, za koje sajber kriminalci koriste „neverovatno ube... Dalje
Nalozi trećine korisnika interneta hakovani prošle godine zbog slabe lozinke
.jpg)
Bar jedan onlajn nalog više od trećine (36%) ljudi prošle godine je hakovan zbog slabe ili ukradene lozinke, otkrilo je novo istraživanje FIDO al... Dalje
Google: Softverske ranjivosti nultog dana veoma tražene i sve ih je lakše nabaviti, a evo ko ih i zašto koristi
.jpg)
Sajber kriminalci su koristili najmanje 75 bezbednosnih ranjivosti za koje proizvođači softvera nisu znali - takozvane nulte ranjivosti - otkriva iz... Dalje
Pratite nas
Nagrade