Novi malver koristi bag u GateKeeperu za koji Apple zna mesecima

Vesti, 26.06.2019, 02:00 AM

Novi malver koristi bag u GateKeeperu za koji Apple zna mesecima

Istraživači iz kompanije Intego upozorili su na moguće iskorišćavanje nezakrpljene ranjivosti u macOS GateKeeper sigurnosnoj funkciji i PoC-a (Proof of Concept) koji je javno objavljen krajem prošlog meseca.

Istraživači su prošle nedelje otkrili četiri uzorka novog macOS malvera na VirusTotalu koji koriste ranjivost u GateKeeperu sa ciljem pokretanja napadačkog koda na macOS bez prikazivanja upozorenja korisnicima ili traženja njihove eksplicitne dozvole.

Međutim, novootkriveni malver, nazvan OSX/Linker, do sada nije viđen u napadima i čini se da je u fazi razvoja. Iako uzorci koriste ranjivost GateKeepera, oni ne preuzimaju nikakvu zlonamernu aplikaciju sa servera napadača.

Prema rečima Džošue Longa iz Intega, do prošle nedelje, autor malvera je samo obavljao svojevrsno izviđanje u svrhu detekcije. On kaže da je OSX/Linker rad programera OSX/Surfbuyer adwarea.

GateKeeper je sigurnosna funkcija ugrađena u Appleov macOS koja proverava preuzete aplikacije pre nego što im dopusti pokretanje, pomažući korisnicima da zaštite svoje sisteme od zlonamernog softvera.

To znači, ako preuzmete aplikaciju sa interneta, GateKeeper će joj dozvoliti da se pokrene bez ikakvih upozorenja samo ako je potpisana važećim certifikatom koji je izdao Apple, inače će vas pozvati da dozvolite ili odbijete pokretanje aplikacije.

Međutim, GateKeeper je dizajniran da tretira i eksterne diskove (USB ili HDD) i mrežna deljenja kao "bezbedne lokacije" odakle korisnici mogu da pokreću bilo koju aplikaciju bez uključivanja GateKeeperovih provera i zahteva.

Filipo Kavalarin, nezavisni bezbednosni istraživač, krajem prošlog meseca javno je otkrio način na koji je moguće iskoristiti GateKeeper u kombinaciji sa dve druge legitimne funkcije macOS operativnog sistema. Kavalarin je napravio ZIP fajl sa simboličkim linkom za mrežno deljenje koje kontroliše napadač.

Kada žrtva otvori ZIP fajl i klikne na link, preći će na mrežni deo koji kontroliše napadač i kome GateKeeper veruje, zbog čega žrtva može biti prevareena da pokrene maliciozne izvršne fajlove bez ikakvog upozorenja.

Međutim, novootkriveni uzorci malvera nisu ZIP fajlovi, već .dmg (disk image) fajlovi, što pokazuje da tvorci malvera eksperimentišu da bi videli da li će Kavalarinova ranjivost raditi i sa takvim fajlovima.

Kavalarin je obavestio Apple o svom otkriću 22. februara, ali je odlučio da izađe u javnost krajem prošlog meseca pošto kompanija nije uspela da reši ovaj problem u roku od 90 dana i počela je da ignoriše njegove emailove.

Dok Apple ne ispravi ovaj propust, Kavalarin savetuje administratore mreža da blokiraju NFS komunikacije sa spoljnim IP adresama, a kućne korisnike da ne otvaraju priloge iz nepoznatog, sumnjivog ili nepouzdanog izvora.


Prijavite se na našu mailing listu i primajte najnovije vesti (jednom dnevno) putem emaila svakog radnog dana besplatno:

Izdvojeno

Google oglasi za Facebook vode do sajtova prevaranata

Google oglasi za Facebook vode do sajtova prevaranata

Google ima problem sa oglasima u pretrazi, upozorio je programer Džastin Poliačik, a njegove reči potvrdili su i istraživači kompanije Malwarebyt... Dalje

Zloglasna ransomware grupa HelloKitty najavila povratak i novo ime

Zloglasna ransomware grupa HelloKitty najavila povratak i novo ime

Sajber kriminalci iz ransomware grupe ranije poznate kao HelloKitty objavili su da se naziv grupe menja u „HelloGookie“. Oni su objavili n... Dalje

Piramidalna šema prevare na Telegramu

Piramidalna šema prevare na Telegramu

Istraživači kompanije Kasperski upozorili su na prevarante koji koriste sofisticiranu taktiku da ukradu Toncoine (TON) od korisnika Telegrama širom... Dalje

Od početka godine ransomware grupa Akira napala 250 organizacija od kojih je pokušala da naplati 42 miliona dolara

Od početka godine ransomware grupa Akira napala 250 organizacija od kojih je pokušala da naplati 42 miliona dolara

Da posao sa ransomwareom cveta pokazuju i podaci o ransomware grupi Akira koja je za manje od godinu dana rada iznudila milione od na stotine pogođen... Dalje

Microsoft je i dalje brend koji se najviše zloupotrebljava u phishing napadima

Microsoft je i dalje brend koji se najviše zloupotrebljava u phishing napadima

Prema podacima kompanije Check Point, Microsoft je brend koji se najviše zloupotrebljavao, u čak 38% svih phishing napada u prvom kvartalu 2024. Ovo... Dalje