Novi malver koristi bag u GateKeeperu za koji Apple zna mesecima
Vesti, 26.06.2019, 02:00 AM

Istraživači iz kompanije Intego upozorili su na moguće iskorišćavanje nezakrpljene ranjivosti u macOS GateKeeper sigurnosnoj funkciji i PoC-a (Proof of Concept) koji je javno objavljen krajem prošlog meseca.
Istraživači su prošle nedelje otkrili četiri uzorka novog macOS malvera na VirusTotalu koji koriste ranjivost u GateKeeperu sa ciljem pokretanja napadačkog koda na macOS bez prikazivanja upozorenja korisnicima ili traženja njihove eksplicitne dozvole.
Međutim, novootkriveni malver, nazvan OSX/Linker, do sada nije viđen u napadima i čini se da je u fazi razvoja. Iako uzorci koriste ranjivost GateKeepera, oni ne preuzimaju nikakvu zlonamernu aplikaciju sa servera napadača.
Prema rečima Džošue Longa iz Intega, do prošle nedelje, autor malvera je samo obavljao svojevrsno izviđanje u svrhu detekcije. On kaže da je OSX/Linker rad programera OSX/Surfbuyer adwarea.
GateKeeper je sigurnosna funkcija ugrađena u Appleov macOS koja proverava preuzete aplikacije pre nego što im dopusti pokretanje, pomažući korisnicima da zaštite svoje sisteme od zlonamernog softvera.
To znači, ako preuzmete aplikaciju sa interneta, GateKeeper će joj dozvoliti da se pokrene bez ikakvih upozorenja samo ako je potpisana važećim certifikatom koji je izdao Apple, inače će vas pozvati da dozvolite ili odbijete pokretanje aplikacije.
Međutim, GateKeeper je dizajniran da tretira i eksterne diskove (USB ili HDD) i mrežna deljenja kao "bezbedne lokacije" odakle korisnici mogu da pokreću bilo koju aplikaciju bez uključivanja GateKeeperovih provera i zahteva.
Filipo Kavalarin, nezavisni bezbednosni istraživač, krajem prošlog meseca javno je otkrio način na koji je moguće iskoristiti GateKeeper u kombinaciji sa dve druge legitimne funkcije macOS operativnog sistema. Kavalarin je napravio ZIP fajl sa simboličkim linkom za mrežno deljenje koje kontroliše napadač.
Kada žrtva otvori ZIP fajl i klikne na link, preći će na mrežni deo koji kontroliše napadač i kome GateKeeper veruje, zbog čega žrtva može biti prevareena da pokrene maliciozne izvršne fajlove bez ikakvog upozorenja.
Međutim, novootkriveni uzorci malvera nisu ZIP fajlovi, već .dmg (disk image) fajlovi, što pokazuje da tvorci malvera eksperimentišu da bi videli da li će Kavalarinova ranjivost raditi i sa takvim fajlovima.
Kavalarin je obavestio Apple o svom otkriću 22. februara, ali je odlučio da izađe u javnost krajem prošlog meseca pošto kompanija nije uspela da reši ovaj problem u roku od 90 dana i počela je da ignoriše njegove emailove.
Dok Apple ne ispravi ovaj propust, Kavalarin savetuje administratore mreža da blokiraju NFS komunikacije sa spoljnim IP adresama, a kućne korisnike da ne otvaraju priloge iz nepoznatog, sumnjivog ili nepouzdanog izvora.

Izdvojeno
Da li su vaše lozinke među najslabijim lozinkama?

Analiza više od 19 milijardi procurelih lozinki otkrila je i dalje prisutnu, široko rasprostranjenu pojavu ponovne upotrebe slabih lozinki. Lozinke,... Dalje
Prevare sa „tajanstvenim kutijama“ kradu podatke sa platnih kartica i novac sa računa kupaca

Istraživači kompanije Bitdefender upozorili su veoma sofisticirane prevare putem pretplata, za koje sajber kriminalci koriste „neverovatno ube... Dalje
Nalozi trećine korisnika interneta hakovani prošle godine zbog slabe lozinke
.jpg)
Bar jedan onlajn nalog više od trećine (36%) ljudi prošle godine je hakovan zbog slabe ili ukradene lozinke, otkrilo je novo istraživanje FIDO al... Dalje
Google: Softverske ranjivosti nultog dana veoma tražene i sve ih je lakše nabaviti, a evo ko ih i zašto koristi
.jpg)
Sajber kriminalci su koristili najmanje 75 bezbednosnih ranjivosti za koje proizvođači softvera nisu znali - takozvane nulte ranjivosti - otkriva iz... Dalje
Microsoft glavna meta fišing napada, Mastercard se vratio na listu najčešće zloupotrebljavanih brendova

Microsoft je i dalje brend koji se najviše zloupotrebljava u fišing napadima. Ime tehnološkog giganta pojavljuje se u više od trećine (36%) svih ... Dalje
Pratite nas
Nagrade