Novi malver krade podatke sa kreditnih kartica na WordPress, Magento i OpenCart sajtovima
Vesti, 27.06.2024, 12:00 PM

Nekoliko CMS platformi poput WordPressa, Magento i OpenCarta mete su novog malvera pod nazivom Caesar Cipher Skimmer koji krade podatke sa kreditnih kartica.
„Web skimmer“ kao što je Caesar Cipher Skimmer, je vrsta malvera koji se ubacuje na sajtove za e-trgovinu sa ciljem da ukrade informacije o plaćanju.
„Iako nije neuobičajeno da se malver sa jednog CMS-a reciklira i koristi na drugom (na primer, MageCart malver koji je nastao na Magento kasnije je korišćen u WordPress/WooCommerce okruženjima), prilično je interesantno videti ovaj novi skimer primenjen na sve ove različite platforme odjednom“, kažu analitičari kompanije Sucuri koji su i upozorili su na nove napade.
Napad podrazumeva modifikaciju PHP fajla za naplatu povezanog sa WooCommerce dodatkom za WordPress („form-checkout.php“) a sa ciljem krađe informacija o kreditnoj kartici.
Pretpostavlja se da su svi veb sajtovi prethodno kompromitovani na druge načine da bi se postavila PHP skripta koja nosi nazive „style.css“ i „css.php“ u pokušaju da se izbegne otkrivanje.
Ove skripte su dizajnirane da učitaju JavaScript kod koji se povezuje sa serverom da bi preuzeo malver.
„Skripta šalje URL trenutnih veb stranica, što omogućava napadačima da pošalju prilagođene odgovore za svaki zaraženi sajt“, objasnio je istraživač Ben Martin.
Neke verzije skripte imaju komentare napisane na ruskom, što ukazuje na moguće poreklo napadača.
Form-checkout.php fajl u WooCommerceu nije jedini metod koji se koristi za primenu skimera, jer je primećeno da napadači takođe zloupotrebljavaju legitimni dodatak WPCode da bi ga ubacili u bazu podataka veb sajta.
Na veb sajtovima koji koriste Magento, JavaScript kod se ubacuje u tabele baze podataka kao što je core_config_data. Trenutno nije poznato kako se to postiže na OpenCart sajtovima.
Ipak, zbog svoje zastupljenosti, WordPress i njegov veliki ekosistem dodataka su primarna meta za sajber kriminalce.
Preporučuje se da vlasnici sajtova ažuriraju CMS softver i dodatke, vode računa o lozinkima i povremeno proveravaju eventualno prisustvo sumnjivih administratorskih naloga.

Izdvojeno
Kako veštačka inteligencija pomaže u borbi protiv prevara na internetu
.jpg)
Više od decenije, Google koristi veštačku inteligenciju za zaštitu korisnika od prevara na internetu koji žele da dobiju pristup njihovom novcu i... Dalje
Da li su vaše lozinke među najslabijim lozinkama?

Analiza više od 19 milijardi procurelih lozinki otkrila je i dalje prisutnu, široko rasprostranjenu pojavu ponovne upotrebe slabih lozinki. Lozinke,... Dalje
Prevare sa „tajanstvenim kutijama“ kradu podatke sa platnih kartica i novac sa računa kupaca

Istraživači kompanije Bitdefender upozorili su veoma sofisticirane prevare putem pretplata, za koje sajber kriminalci koriste „neverovatno ube... Dalje
Nalozi trećine korisnika interneta hakovani prošle godine zbog slabe lozinke
.jpg)
Bar jedan onlajn nalog više od trećine (36%) ljudi prošle godine je hakovan zbog slabe ili ukradene lozinke, otkrilo je novo istraživanje FIDO al... Dalje
Google: Softverske ranjivosti nultog dana veoma tražene i sve ih je lakše nabaviti, a evo ko ih i zašto koristi
.jpg)
Sajber kriminalci su koristili najmanje 75 bezbednosnih ranjivosti za koje proizvođači softvera nisu znali - takozvane nulte ranjivosti - otkriva iz... Dalje
Pratite nas
Nagrade