Obaveštajna alijansa ''Pet očiju'', Indija i Japan pozvali tehnološke kompanije da omoguće vlastima pristup šifrovanim razgovorima korisnika
Vesti, 13.10.2020, 09:00 AM

Države članice Alijanse “Pet očiju”, koja je oformljena sa ciljem razmene obaveštajnih podataka između zemalja članica, zajedno sa predstavnicima Japana i Indije, izdale su ovog vikenda saopštenje u kome pozivaju tehnološke kompanije da predlože rešenje koje bi omogućilo vlastima pristup šifrovanim komunikacijama.
Ovaj poziv je najnoviji pokušaj alijanse da natera tehnološke kompanije da pristanu na backdoor u enkripciji.
Alijansa “Pet očiju”, koju čine SAD, Velika Britanija, Kanada, Australija i Novi Zeland, uputila je slične pozive tehnološkim gigantima i 2018. i 2019. godine. „Određene implementacije tehnologije šifrovanja predstavljaju značajne izazove za javnu bezbednost“, navodi se u izjavi. „Pozivamo industriju da se pozabavi našom ozbiljnom zabrinutošću kada se šifriranje primenjuje na način koji u potpunosti isključuje svaki pravni pristup sadržaju.“
Ako se pravilno primeni, E2EE (end-to-end enkripcija) omogućava korisnicima da bezbedno razgovaraju, bilo da je u pitanju ćaskanje, zvuk ili video a da ključ za šifrovanje ne dele sa tehnološkim kompanijama.
Predstavnici sedam vlada tvrde da način na koji je E2EE trenutno implementirana na aktuelnim tehnološkim platformama ometa nadležne institucije u kriminalnim istragama. To obezbeđuje kriminalcima sigurno utočište i dovodi u opasnost bezbednost „ranjivih članova društva poput seksualno eksploatisane dece“, tvrde zvaničnici.
„Pozivamo tehnološke kompanije da sarađuju sa vladama kako bi preduzele sledeće korake, usredsređene na razumna, tehnički izvodljiva rešenja“, kažu potpisnici izjave.
Oni su pozvali kompanije da omoguće efikasno delovanje protiv ilegalnog sadržaja i aktivnosti, bez smanjenja bezbednosti, i olakšaju istrage i krivično gonjenje prestupnika i tako zaštite ugrožene. Takođe, tehnološke kompanije, prema mišljenju potpisnika izjave, treba da „omoguće policiji pristup sadržaju u čitljivom i upotrebljivom formatu”, uz sudski nalog.
Zvaničnici su rekli da su posvećeni saradnji sa tehnološkim kompanijama na razvoju rešenja koje omogućava korisnicima da nastave da koriste sigurnu, šifrovanu komunikaciju, ali takođe omogućava policiji i tehnološkim kompanijama da suzbiju kriminalne aktivnosti.
Sedam država ne samo da traže pristup šifrovanim podacima u tranzitu, poput E2EE koju koristi na primer WhatsApp, već i lokalno uskladištenim podacima poput sadržaja telefona. Enkripcija podataka na uređaju bila je predmet sudskog spora FBI i Applea, kada je agencija tražila od kompanije da omogući agentima da pristupe sadržaju telefona koji je pripadao teroristi ubijenom tokom pucnjave u San Bernardinu 2016. godine. Apple je to odbio.
U decembru 2018. Australija je bila prva demokratska zemlja koja je usvojila zakon koji obavezuje tehnološke kompanije poput Googlea, Applea i Facebooka da omoguće policiji pristup šifrovanim podacima u istragama koje su u vezi organizovanog kriminala i terorizma.
Slični pokušaji su takođe viđeni u SAD i Evropi, ali su bili manje uspešni, pre svega zbog protivljenja tehnoloških kompanija, neprofitnih organizacija ili šire javnosti.

Izdvojeno
Kako veštačka inteligencija pomaže u borbi protiv prevara na internetu
.jpg)
Više od decenije, Google koristi veštačku inteligenciju za zaštitu korisnika od prevara na internetu koji žele da dobiju pristup njihovom novcu i... Dalje
Da li su vaše lozinke među najslabijim lozinkama?

Analiza više od 19 milijardi procurelih lozinki otkrila je i dalje prisutnu, široko rasprostranjenu pojavu ponovne upotrebe slabih lozinki. Lozinke,... Dalje
Prevare sa „tajanstvenim kutijama“ kradu podatke sa platnih kartica i novac sa računa kupaca

Istraživači kompanije Bitdefender upozorili su veoma sofisticirane prevare putem pretplata, za koje sajber kriminalci koriste „neverovatno ube... Dalje
Nalozi trećine korisnika interneta hakovani prošle godine zbog slabe lozinke
.jpg)
Bar jedan onlajn nalog više od trećine (36%) ljudi prošle godine je hakovan zbog slabe ili ukradene lozinke, otkrilo je novo istraživanje FIDO al... Dalje
Google: Softverske ranjivosti nultog dana veoma tražene i sve ih je lakše nabaviti, a evo ko ih i zašto koristi
.jpg)
Sajber kriminalci su koristili najmanje 75 bezbednosnih ranjivosti za koje proizvođači softvera nisu znali - takozvane nulte ranjivosti - otkriva iz... Dalje
Pratite nas
Nagrade