Ozloglašena grupa FIN7 (Carbanak) se vratila sa novim malverima i metodama napada
Vesti, 06.04.2022, 11:30 AM

Hakerska grupa FIN7 se vratila sa novim backdoorom, ali i još nekim novim malverima. Ova grupa praćena i pod nazivom Carbanak, specijalizovana je za BEC prevare (Business Email Compromise) i hakovanje PoS sistema iz kojih pokušava da ukrade podatke platnih kartica kupaca. Poslednjih godina značajno je inovirala i usavršavala svoje metode upada.
Grupa koja je aktivna od 2015. godine, ima niz prilagođenih malvera koje koristi u napadima, uključujući backdoor, malvere za krađu informacija, SQLRat, downloader Loudout, a čak je koristila i USB diskove koje je slala kompanijama kako bi sisteme žrtava zarazila nekim od svojih malvera.
FIN7 je povezivan i sa operaterima ransomwarea, među kojima su čuvene grupe REvil, Darkmatter i Alphv.
Uprkos hapšenjima važnijih članova FIN7, napadi ove grupe se nastavljaju, a najnoviji uključuju „upotrebu novog malvera, nove vektore inicijalnog pristupa i verovatno promenu u strategijama monetizacije“, objavila je firma Mandiant.
Mandiant je rekao da je FIN7 proširio svoje početne metode upada izvan BEC prevara i pokušaja fišinga. Sada grupa takođe koristi lance snabdevanja, RDP i ukradene akreditive za infiltriranje u mreže kompanija.
Istraživači Mandianta kažu da u najnovijim napadima grupa favorizuje „novi” backdoor nazvan Powerplant, backdoor baziran na PowerShellu, koji se isporučuje preko Griffona, Java implantata, i da ga koristi za održavanje trajnog pristupa ciljnom sistemu i krađu informacija, uključujući i lozinke.
Powerplant takođe olakšava primenu drugih zlonamernih modula, uključujući alatku za izviđanje Easylook i Birdwatch downloader. Nove varijante .NET Birdwatch programa za preuzimanje, koje istraživački tim Mandianta prati pod imenima Crowview i Fowlgaze, koriste se za preuzimanje malicioznog koda.
Malver takođe može da pakuje i šalje informacije svom serveru za komandu i kontrolu (C2), kao što su podaci o konfiguraciji mreže, upotreba veb pretraživača, liste pokrenutih procesa i još mnogo toga.
Crowview je malo drugačiji jer uključuje mehanizam za samouništenje, promene konfiguracije i za razliku od originala, može da sadrži payload ugrađen u njegov kod.
Druga varijanta backdoora, Beacon, može se koristiti u napadima kao rezervni mehanizam za ulazak. Druge zlonamerne alatke su Powertrash dropper, Termite shellcode loader, Weirdloop, Diceloader, Pillowmint i Boatlaunch, a ovaj poslednji ima važnu ulogu u zaobilaženju Windowsovog softera za skeniranje malvera, a takođe će delovati i kao „pomoćni“ modul tokom upada.
Mandiant je povezao nekoliko kampanja za koje njegovi istraživači smatraju da su delo FIN7.

Izdvojeno
Bluetooth ranjivosti: Hakeri vas mogu prisluškivati preko vaših slušalica

Istraživači iz nemačke kompanije ERNW su na konferenciji o bezbednosti TROOPERS u Nemačkoj otkrili tri ozbiljne ranjivosti u čipovima popularnih ... Dalje
Kad korisnici sami instaliraju malver: dramatičan porast ClickFix napada

U poslednjih šest meseci zabeležen je dramatičan porast nove vrste sajber napada koji se ne oslanja na ranjivosti u softveru, već na ljudske slabo... Dalje
Microsoft najavio produžetak podrške za Windows 10 za godinu dana
.jpg)
Microsoft je konačno potvrdio ono što su mnogi priželjkivali - Windows 10 će i dalje dobijati bezbednosna ažuriranja (Extended Security Updates, ... Dalje
Napadi na WordPress sajtove: novi malver krade kartice i lozinke

Istraživači iz Wordfence-a otkrili su sofisticiranu kampanju usmerenu na WordPress sajtove. Na prvi pogled, lažni dodatak (plugin) nazvan „Wo... Dalje
Mocha Manakin: Novi napad koji počinje jednostavnim copy-paste trikom

U digitalnom svetu gde svaka sumnjiva poruka može otvoriti vrata za kompromitovanje sistema, pojavila se nova sajber pretnja, nazvana Mocha Manakin. ... Dalje
Pratite nas
Nagrade