Posle TikToka, i LinkedIn, Reddit, Google News i druge aplikacije uhvaćene u ''špijuniranju'' korisnika iPhonea
Vesti, 06.07.2020, 10:30 AM

iOS 14 doneo je novu funkciju koja obaveštava korisnike kada aplikacije pristupaju podacima u clipboardu, gde se nalaze informacije koje kopirate i delite sa aplikacijama, a kako izgleda, to je nešto što ko zna koliko dugo rade mnoge aplikacije.
iOS 14 beta ukazao je na problem koga nismo bili svesni - aplikacije kojima ne treba pristup clipboardu ipak ga koriste bez ikakvog jasnog razloga.
A još gore je to što među tim podacima može biti bilo šta, od običnog teksta do osetljivih informacija poput lozinki i drugih podataka.
Prvi koji je uhvaćen u tome je TikTok koji je tvrdio da aplikacija to radi zbog dobrobiti korisnika, tačnije, kako bi ih zaštitila od spama, odnosno kako bi identifikovala “neželjeno ponašanje koje se ponavlja”. ByteDance koji je vlasnik TikToka obećao je da će problem rešiti ažuriranjem aplikacije kako bi se “eliminisala svaka potencijalna zabuna”, s obzirom da su kritičari optužili kompaniju da špijunira korisnike Appleovih uređaja.
Najnovije aplikacije za koje je otkriveno da pristupaju podacima u clipboardu iOS-a su LinkedIn i Reddit. U oba slučaja iOS 14 je izdao upozorenja kada su korisnici pokretali aplikacije, ali i dok ih koriste.
Programer Don Morton koji koristi iOS beta, video je upozorenje da Microsoftova aplikacija LinkedIn čita sadržaj cliboarda posle svakog pritiska na taster.
Reddit tvrdi da mu je potreban pristup clipboardu da bi proverili URL-ove koje je kopirao korisnik kako bi bili objavljeni na veb sajtu. Kompanija garantuje da se podaci iz cliboarda ne čuvaju i ne šalju na drugo mesto, ali je ipak obećala ispravku kako aplikacija više ne bi to radila, a nova verzija aplikacije bi trebalo bi da bude objavljena 14. jula.
I LinkedIn je objavio ispravku, a iz kompanije su objasnili da se podaci korisnika koji se čuvaju u clipboardu ne skladište na serverima kompanije.
Ali ovo nisu jedine aplikacije koje su uhvaćene kako pristupaju clipboardu bez jasnog razloga. Osim njih, to rade i TikTok, Wall Street Journal, Reuters, New York Times, PUBG Mobile, Fruit Ninja, Viber, Weibo, AccuWeather, Hotels.com, The Weather Network, Google News, Patreon, Call of Duty, Philips Sonicare App, a sigurno i neke druge koje još uvek nisu “uhvaćene”.
“Ovo jeste problem”, kaže Don Morton. “Međutim, pravi problem i ono što me plaši je činjenica da bilo koja aplikacija može imati mogućnost pristupa cliboardu bez dozvole. Lako sam mogao zamisliti “fišing aplikacije” kako počinju da se pojavljuju (ako već nisu) sa jedinom namerom da izvuku što je moguće više podataka iz clipboarda.”

Izdvojeno
Oglasi ubačeni u odgovore Bing Chata vode do malvera

Malwarebytes je upozorio na oglase ubačene u odgovore Microsoftovog Bing Chata, kojima se reklamiraju sajtovi na kojima korisnici mogu inficirati svo... Dalje
Ako koristite Booking.com budite oprezni, u toku su napadi na korisnike platforme

Korisnici Booking.com meta su nove, velike fišing kampanje koju su primetili istraživači bezbednosti iz firme Perception Point, koji kažu da kampa... Dalje
Sajber kriminalci imaju novu taktiku za fišing napade i vrlo je delotvorna
.jpg)
Sajber kriminalci koriste novu taktiku za distribuciju malvera putem imejlova, poznatu pod imenom ZeroFont, koju su strudenti dugo koristili kako bi v... Dalje
Ažurirajte Chrome: Google objavio zakrpu za ranjivost koja se trenutno koristi u napadima

Google je objavljivanjem Google Chrome 117.0.5938.132 popravio ranjivost nultog dana, koja je peta ranjivost nultog dana Googleovog veb pregledača od... Dalje
Microsoft uvodi podršku za pristupne ključeve u Windows 11

Microsoft uvodi podršku za pristupne ključeve (passkeys) u operativnom sistemu Windows 11 kao deo velikog ažuriranja operativnog sistema. Ova funkc... Dalje
Pratite nas
Nagrade