Potpisana deklaracija o borbi protiv komercijalnog špijunskog softvera
Vesti, 09.02.2024, 11:00 AM
Desetine zemalja udružile su se sa tehnološkim kompanijama u borbi protiv špijunskog softvera i kršenja ljudskih prava u sajber prostoru.
Novi zajednički sporazum, nazvan Pall Mall Proces, potpisale su SAD, Velika Britanija, Francuska i 22 druge zemlje. Među ostalim potpisnicima su Savet za saradnju u Zalivu i Afrička unija, zajedno sa akademicima i predstavnicima 14 tehnoloških kompanija, među kojima su Google, Microsoft, Apple i Meta.
Svi potpisnici sporazuma su obećali da će se pozabaviti proliferacijom i neodgovornom upotrebom komercijalnih alata i usluga za sajber napade, uključujući i špijunski softver.
Sporazum je potpisan tokom Konferencije o sajber proliferaciji koja je održana u Londonu, a čiji su domaćini bili Velika Britanija i Francuska.
Događaj je okupio predstavnike vlada, lidere velikih tehnoloških kompanija, kompaniije za sajber bezbednost, pravne stručnjake i zastupnike ljudskih prava kako bi razgovarali o korišćenju špijunskog softvera, alata i usluga.
U deklaraciji se navodi da „nekontrolisano širenje“ špijunskog softvera doprinosi „eskalaciji u sajber prostoru“, uz napomenu da predstavlja rizik po sajber stabilnost, ljudska prava, nacionalnu bezbednost i digitalnu bezbednost.
Neke zemlje koje su ranije bile povezivane sa razvojem ili upotrebom špijunskog softvera, uključujući Irsku, Grčku i Kipar, takođe se nalaze na listi potpisnika.
Foto: abigail low / Unsplash
Izdvojeno
StealTok: lažne TikTok ekstenzije špijuniraju više od 130.000 korisnika
Više od 130.000 korisnika izloženo je riziku zbog lažnih TikTok downloader ekstenzija za Google Chrome i Microsoft Edge, koje prikupljaju osetljive... Dalje
108 Chrome ekstenzija krade podatke korisnika
Istraživači iz Socket-a otkrili su veliku kampanju koja uključuje 108 zlonamernih ekstenzija za Google Chrome, sa procenjenih 20.000 pogođenih kor... Dalje
Booking.com potvrdio incident: podaci korisnika u rukama napadača
Booking.com je počeo da obaveštava korisnike nakon što je potvrđeno da je treća strana pristupila delu podataka o rezervacijama. Prema navodima k... Dalje
Google Chrome dobija zaštitu protiv krađe sesija: ukradeni kolačići postaju beskorisni
Google je uveo novu bezbednosnu funkciju u Chrome koja ima za cilj da zaustavi jednu od najčešćih tehnika savremenih napada — krađu korisni... Dalje
Lažni ChatGPT Ad Blocker krao razgovore korisnika
Lažna Chrome ekstenzija pod nazivom ChatGPT Ad Blocker koristila se za krađu razgovora korisnika, predstavljajući se kao alat za uklanjanje oglasa ... Dalje
Pratite nas
Nagrade






Pratite nas preko RSS-a





