Procurele fotografije korisnika Snapchata
Vesti, 13.10.2014, 09:08 AM

Hakeri su na forumu 4chan objavili da su ukrali više od 100000 fotografija i video snimaka koje su preko Snapchata poslali korisnici ovog servisa.
Snapchat je servis koji omogućava korisnicima slanje fotografija ili kratkih video snimaka koji se automatski brišu pošto ih oni kojima su poslate vide. Nije tajna da se Snapchat često koristi za razmenu sadržaja koji bi mogao biti kompromitujući za korisnike.
Na vest da su fotografije i video snimci korisnika Snapchata procureli na internetu, kompanija koja je vlasnik Snapchata je objavila saopštenje u kome se tvrdi da serverima Snapchata nije pristupano i da objavljene fotografije i video snimci nisu ukradeni od njih. Snapchat je krivicu svalio na druge servise koje koriste korisnici Snapchata da bi sačuvali sadržaj koji se inače kratko vreme po prijemu poruke automatski briše. Snapchat inače, zbog bezbednosti korisnika, izričito zabranjuje korišćenje takvih servisa što je jasno naznačeno u uslovima korišćenja Snapchata.
“Mi budno pratimo App Store i Google Play (tražeći) third-party aplikacije i uspeli smo da uklonimo mnoge od takvih aplikacija”, rekli su iz Snapchata.
Ipak, takvi servisi zaista postoje. Oni su se pojavili ubrzo pošto je Snapchat postao veoma popularan među korisnicima, obećavajući korisnicima pristup podacima koji se inače brišu.
Jedan od takvih servisa bio je Snapsaved koji je dugo prikupljao podatke da bi na kraju nepoznati počinioci ukrali 13GB podataka od ovog servisa, sa fotografijama korisnika Snapchata, od kojih su većina maloletnici, uzrasta između 13 i 17 godina.
Snapsaved je omogućavao korisnicima da pregledaju “nepročitane” poruke i sačuvaju ih da bi kasnije mogli da im pristupaju. Snapsaved je obećavao korisnicima da mogu da sakriju od pošiljaoca da je sadržaj koji su poslali i za koji su pretpostavljaju da je automatski obrisan, ustvari trajno sačuvan.
Aplikacija Snapsaved je nestala iz prodavnica aplikacija pre nekoliko meseci ali izgleda da su hakeri imali dovoljno vremena da ukradu bazu podataka.
“Ovaj incident je još jednom pokazao da je sve u percepciji šta je sigurno a šta ne. Najbolji savet koji mogu dati u ovom slučaju je da ne koristite svoj smart telefon ili tablet da biste slikali sebe ili svog partnera ako želite da te fotografije ostanu privatne”, kaže Mark Džejms stručnjak za bezbednost u kompaniji ESET.
Ovo nije prvi incident sa Snapchatom. U januaru su hakeri na sajtu SnapchatDB.info objavili kontakt informacije više od 4,6 miliona korisnika Snapchata da bi primorali Snapchat da ispravi postojeći sigurnosni propust.

Izdvojeno
Kako veštačka inteligencija pomaže u borbi protiv prevara na internetu
.jpg)
Više od decenije, Google koristi veštačku inteligenciju za zaštitu korisnika od prevara na internetu koji žele da dobiju pristup njihovom novcu i... Dalje
Da li su vaše lozinke među najslabijim lozinkama?

Analiza više od 19 milijardi procurelih lozinki otkrila je i dalje prisutnu, široko rasprostranjenu pojavu ponovne upotrebe slabih lozinki. Lozinke,... Dalje
Prevare sa „tajanstvenim kutijama“ kradu podatke sa platnih kartica i novac sa računa kupaca

Istraživači kompanije Bitdefender upozorili su veoma sofisticirane prevare putem pretplata, za koje sajber kriminalci koriste „neverovatno ube... Dalje
Nalozi trećine korisnika interneta hakovani prošle godine zbog slabe lozinke
.jpg)
Bar jedan onlajn nalog više od trećine (36%) ljudi prošle godine je hakovan zbog slabe ili ukradene lozinke, otkrilo je novo istraživanje FIDO al... Dalje
Google: Softverske ranjivosti nultog dana veoma tražene i sve ih je lakše nabaviti, a evo ko ih i zašto koristi
.jpg)
Sajber kriminalci su koristili najmanje 75 bezbednosnih ranjivosti za koje proizvođači softvera nisu znali - takozvane nulte ranjivosti - otkriva iz... Dalje
Pratite nas
Nagrade