Programeri iz Severne Koreje pod lažnim imenima rade za američke kompanije
Vesti, 23.10.2023, 09:30 AM
IT stručnjaci iz Severne Koreje godinama tajno rade u američkim kompanijama i svoje plate šalju kući, režimu. Oni koriste ukradene lične karte i brojeve socijalnog osiguranja i plaćaju Amerikanicima da umesto njih odrade video intervjue za posao i konferencijske pozive. Takođe, severnokorejski programeri koriste američke IP adrese da sakriju svoju pravu lokaciju.
Plate koje im isplaćuju američke kompanije odlaze u Severnu Koreju. Režim u Pjongjangu koristi novac koji su zaradile hiljade IT radnika za finansiranje programa naoružanja u zemlji, tvrdi FBI.
U proleće 2022. godine, FBI je objavio da je Severna Koreja poslala visokokvalifikovane IT radnike širom sveta kako bi zarađivali za vladu.
FBI je objavio da je zaplenio 17 veb sajtova koje su ovi radnici koristili da sakriju svoj identitet i da se zaposle u američkim kompanijama. Ministarstvo pravde SAD je zaplenilo bankovne račune na kojima se nalazilo 1,5 miliona dolara na ovaj način stečenih sredstava.
FBI je saopštio da se severnokorejski programeri šalju da žive u Kini i Rusiji, gde pokušavaju da se zaposle na poslovima koje obavljaju od kuće. Da bi izgledalo da rade iz SAD oni su navodno plaćali Amerikancima da koriste njihov kućni Wi-Fi.
Tako su severnokorejski programeri zarađivali milione dolara godišnje za Ministarstvo odbrane Severne Koreje i druge subjekte, direktno uključene u programe naoružanja koje su zabranile Ujedinjene nacije.
U nekim slučajevima, severnokorejski radnici su se infiltrirali u računarske mreže poslodavaca da bi ukrali informacije i zadržali pristup za buduće hakerske napade i iznudu.
Američki zvaničnici su apelovali na kompanije da proveravaju koga zapošljavaju i da zahtevaju da se svi kandidati sa kojima treba obaviti razgovor za posao pojave putem video poziva.
Foto: Steve Barker / Unsplash
Izdvojeno
Tramp pomilovao poznatog sajber kriminalca Rosa Ulbrihta, vlasnika čuvenog sajta Silk Road
Američki predsednik Donald Tramp održao je reč i pomilovao poznatog sajber kriminalca Rosa Ulbrihta, koji je ranije osuđen na doživotni zatvor. P... Dalje
Malveri Redline, Vidar i Raccoon Stealer samo prošle godine ukrali milijardu lozinki
Prema izveštaju Specops Softwarea, samo prošle godine malveri su ukrali više od milijardu lozinki uprkos tome što 230 miliona ukradenih lozinki is... Dalje
Ruski hakeri koriste WhatsApp za napade na diplomate
Microsoftovi stručnjaci za bezbednost otkrili su novu kampanju fišinga hakera koje podržava ruska država a koja je usmerena protiv visokih diploma... Dalje
Hakeri koriste slike i generativnu veštačku inteligenciju za širenje malvera putem mejlova
Sajber kriminalci primenjuju nove tehnike kojima zaobilaze skenere elektronske pošte, kao što je ugrađivanje malvera u slike ili korišćenje GenA... Dalje
Većina zaposlenih koristi besplatne verzije AI alata kojima nedostaju odgovarajuće bezbednosne kontrole
Skoro polovina osetljivih podataka koji zaposleni unose u AI alate kao što je ChatGPT uključuje osetljive informacije o klijentima, pokazalo je novo... Dalje
Pratite nas
Nagrade