Programeri iz Severne Koreje pod lažnim imenima rade za američke kompanije
Vesti, 23.10.2023, 09:30 AM
IT stručnjaci iz Severne Koreje godinama tajno rade u američkim kompanijama i svoje plate šalju kući, režimu. Oni koriste ukradene lične karte i brojeve socijalnog osiguranja i plaćaju Amerikanicima da umesto njih odrade video intervjue za posao i konferencijske pozive. Takođe, severnokorejski programeri koriste američke IP adrese da sakriju svoju pravu lokaciju.
Plate koje im isplaćuju američke kompanije odlaze u Severnu Koreju. Režim u Pjongjangu koristi novac koji su zaradile hiljade IT radnika za finansiranje programa naoružanja u zemlji, tvrdi FBI.
U proleće 2022. godine, FBI je objavio da je Severna Koreja poslala visokokvalifikovane IT radnike širom sveta kako bi zarađivali za vladu.
FBI je objavio da je zaplenio 17 veb sajtova koje su ovi radnici koristili da sakriju svoj identitet i da se zaposle u američkim kompanijama. Ministarstvo pravde SAD je zaplenilo bankovne račune na kojima se nalazilo 1,5 miliona dolara na ovaj način stečenih sredstava.
FBI je saopštio da se severnokorejski programeri šalju da žive u Kini i Rusiji, gde pokušavaju da se zaposle na poslovima koje obavljaju od kuće. Da bi izgledalo da rade iz SAD oni su navodno plaćali Amerikancima da koriste njihov kućni Wi-Fi.
Tako su severnokorejski programeri zarađivali milione dolara godišnje za Ministarstvo odbrane Severne Koreje i druge subjekte, direktno uključene u programe naoružanja koje su zabranile Ujedinjene nacije.
U nekim slučajevima, severnokorejski radnici su se infiltrirali u računarske mreže poslodavaca da bi ukrali informacije i zadržali pristup za buduće hakerske napade i iznudu.
Američki zvaničnici su apelovali na kompanije da proveravaju koga zapošljavaju i da zahtevaju da se svi kandidati sa kojima treba obaviti razgovor za posao pojave putem video poziva.
Foto: Steve Barker / Unsplash
Izdvojeno
Facebook, Instagram i mnogi drugi veliki sajtovi odbili Appleov trening AI modela sa njihovim podacima
Brojne istaknute novinske kuće i društvene mreže kao što su New York Times, Wired i Instagram odbile su Appleov trening AI modela sa njihovim poda... Dalje
Novi malver Voldemort koristi Google Sheets za sajber špijunažu
Istraživači sajber bezbednosti otkrili su novi malver koji koristi Google tabele kao mehanizam za komandu i kontrolu (C2). U kampanji, koju je 5. av... Dalje
Ruski hakeri koriste zakrpljene ranjivosti u Chromeu i Safariju
Googleovi istraživači sajber bezbednosti su razotkrili napade u kojima su hakeri koristili sada zakrpljene ranjivosti u Apple Safari i Google Chrome... Dalje
Haker lažirao sopstvenu smrt da bi izbegao plaćanje alimentacije
Motivi koji stoje iza većine hakerskih napada su novac, krađa podataka, ucena ili sajber špijunaža. Međutim, dešava se da neki hakeri imaju lič... Dalje
Produžen pritvor osnivaču Telegrama
Francuski sud je produžo pritvor osnivaču Telegrama, rođenom u Rusiji, Pavelu Durovu (39), nakon hapšenja na pariskom aerodromu zbog navodnih prek... Dalje
Pratite nas
Nagrade