Rusija blokirala više od 50 VPN i proxy servisa da bi sprečila građane da koriste zabranjeni Telegram
Vesti, 07.05.2018, 01:00 AM

Ruska federalna služba za nadzor komunikacija Roskomnadzor blokirala je prošle nedelje, u četvrtak, pristup za preko 50 VPN i proxy servisa.
Roskomnadzor nije objavio spisak zabranjenih servisa, javila je ruska novinska agencija TASS, koja je prva izvestila o zabrani.
Ruske vlasti su zabranile VPN i proxy servise pošto su ih ruski građani koristili da bi zaobišli zabranu Telegrama, koji je zabranjen u celoj državi.
Rusija je 13. aprila zabranila Telegram pošto što je ovaj servis za razmenu poruka odbio da ruskoj službi bezbednosti (FSB) obezbedi pristup korisničkim ključevima za šifrovanje, tako da se za potrebe istraga mogu dešifrovati šifrovani razgovori.
Zabrana Telegrama nije tekla kako je planirano. Vlasti su u početku blokirale poznate IP adrese Telegrama, ali je servis prešao na nove IP adrese.
Roskomnadzor je potom blokirao gotovo 20 miliona IP adresa koje pripadaju Amazonu i Google Cloudu, kako bi sprečio Telegram da koristi njihove IP adrese da bi zaobišao zabranu u Rusiji.
Nakon ovog poteza, mnogi korisnici su se prešli na VPN i proxy servise kako bi izbegli zabranu Telegrama. Mnogi od tih VPN i proxy servisa su sada blokirani, a korisnicima je sve teže da pristupe Telegramu.
TASS je takođe izvestio da je šef ruskog Ministarstva telekomunikacija Nikolaj Nikiforov sada nagovestio sličnu zabranu za Viber, koji je takođe veoma popularan u Rusiji, ukoliko Viber ne bude sarađivao sa FSB-om.

Izdvojeno
Da li su vaše lozinke među najslabijim lozinkama?

Analiza više od 19 milijardi procurelih lozinki otkrila je i dalje prisutnu, široko rasprostranjenu pojavu ponovne upotrebe slabih lozinki. Lozinke,... Dalje
Prevare sa „tajanstvenim kutijama“ kradu podatke sa platnih kartica i novac sa računa kupaca

Istraživači kompanije Bitdefender upozorili su veoma sofisticirane prevare putem pretplata, za koje sajber kriminalci koriste „neverovatno ube... Dalje
Nalozi trećine korisnika interneta hakovani prošle godine zbog slabe lozinke
.jpg)
Bar jedan onlajn nalog više od trećine (36%) ljudi prošle godine je hakovan zbog slabe ili ukradene lozinke, otkrilo je novo istraživanje FIDO al... Dalje
Google: Softverske ranjivosti nultog dana veoma tražene i sve ih je lakše nabaviti, a evo ko ih i zašto koristi
.jpg)
Sajber kriminalci su koristili najmanje 75 bezbednosnih ranjivosti za koje proizvođači softvera nisu znali - takozvane nulte ranjivosti - otkriva iz... Dalje
Microsoft glavna meta fišing napada, Mastercard se vratio na listu najčešće zloupotrebljavanih brendova

Microsoft je i dalje brend koji se najviše zloupotrebljava u fišing napadima. Ime tehnološkog giganta pojavljuje se u više od trećine (36%) svih ... Dalje
Pratite nas
Nagrade