Sajber kriminalci koriste ukradene NVIDIA sertifikate za potpisivanje malvera
Vesti, 08.03.2022, 11:00 AM

Kako je izvestio Bleeping Computer, sajber kriminalci koriste ukradene sertifikate za potpisivanje Nvidia koda za malvere kako bi izgledali kao bezbedan i pouzdan softver i da bi omogućili učitavanje zlonamernih drajvera u Windows.
Ove nedelje, Nvidia je potvrdila da je pretrpela sajber napad tokom koga su ukradeni podaci zaposlenih i poverljivi podaci kompanije.
Ransomware grupa Lapsus$ preuzela je odgovornost za ovaj napad, tvrdeći da su tokom napada ukrali 1TB podataka koje su počeli da objavljuju nakon što je Nvidia odbila da pregovara sa njima.
Tako su se među procurelim podacima našla i dva ukradena sertifikata za potpisivanje koda koje su koristili programeri Nvidije za potpisivanje drajvera i izvršnih programa.
Sertifikat za potpisivanje koda omogućava programerima da digitalno potpišu izvršne fajlove i drajvere kako bi Windows i korisnici mogli da provere vlasnika fajla. Da bi povećao bezbednost Windowsa, Microsoft takođe zahteva da drajveri u kernel režimu budu potpisani kodom pre nego što ih operativni sistem učita.
Nakon što je Lapsus$ objavio Nvidijine sertifikate, ubrzo je otkriveno da se oni koriste za potpisivanje malvera i drugih alata koje koriste sajber kriminalci. Uzorci koji su postavljeni na VirusTotal pokazuju da su ukradeni sertifikati korišćeni za potpisivanje raznih malvera i alata za hakovanje, kao što su Cobalt Strike, Mimikatz, backdoor i trojanci za daljinski pristup.
Iako su oba ukradena Nvidia sertifikata istekla, Windows će dozvoliti da se drajver potpisan ovim sertifikatima učita u operativni sistem.
Koristeći ove ukradene sertifikate, sajber kriminalci dobijaju mogućnost da njihovi programi izgledaju kao legitimni Nvidia programi.
Iz Microsofta je u međuvremenu stigla preporuka da administratori mogu da konfigurišu smernice kontrole aplikacija Windows Defendera tako da kontroliše koji Nvidia drajveri mogu da se učitavaju. Međutim, to nije lak zadatak, posebno za korisnike Windowsa koji nisu IT stručnjaci.

Izdvojeno
Google: Softverske ranjivosti nultog dana veoma tražene i sve ih je lakše nabaviti, a evo ko ih i zašto koristi
.jpg)
Sajber kriminalci su koristili najmanje 75 bezbednosnih ranjivosti za koje proizvođači softvera nisu znali - takozvane nulte ranjivosti - otkriva iz... Dalje
Microsoft glavna meta fišing napada, Mastercard se vratio na listu najčešće zloupotrebljavanih brendova

Microsoft je i dalje brend koji se najviše zloupotrebljava u fišing napadima. Ime tehnološkog giganta pojavljuje se u više od trećine (36%) svih ... Dalje
Hakeri tokom StarCraft II mečeva ubacuju video snimke koji izazivaju epilepsiju

Igrači StarCraft II su na Reddit-u otkrili da su već neko vreme mete veoma zastrašujućih hakerskih napada. Naime, nepoznati hakeri su našli na... Dalje
Prevaranti zloupotrebljavaju Google da bi ukrali korisnička imena i lozinke korisnika Google naloga

Programer Nik Džonson upozorio je na novu phishing prevaru koja je posebno opasna zbog toga što prevaranti šalju imejlove sa lažne Google adrese. ... Dalje
Prevaranti zloupotrebljavaju Booking.com za širenje trojanca AsyncRAT

Lažni imejlovi sa Booking.com upućeni hotelskom osoblju kriju malver AsyncRAT. Početkom meseca, istraživači MalwareBytes-a upozorili su na ove na... Dalje
Pratite nas
Nagrade