Sajber kriminalci u 80% napada koriste samo tri malvera
Vesti, 28.08.2023, 11:00 AM
.jpg)
Tri malvera koji učitavaju druge malvere na inficirane sisteme, QakBot, SocGholish i Raspberry Robin, umešani su u 80% incidenata koji su se dogodili od početka godine.
Učitavači malvera (loader) se koriste kao sredstvo za infekciju sistema drugim malverima, kao što su ransomware, virusi, trojanci ili crvi. Oni su jedan od alata koji napadači najčešće koriste da učitaju malvere u početnoj fazi sajber napada.
Istraživači kompanije ReliaQuest otkrili su da tri malvera imaju lavovski udeo u incidenatima koji su se dogodili od početka godine.
QakBot, koji se povezuje sa ransomware grupom Black Basta, dizajniran je kao bankarski trojanac, a zatim nadograđen tako da je postao „svestrani“ malver. QakBot obezbeđuje napadačima početni pristup ciljanim mrežama, a takođe isporučuje malvere koji napadačima omogućavaju daljinski pristup, krade osetljive podatke, pomaže bočno kretanje i daljinsko izvršavanje koda. Do infekcije QakBotom obično dolazi tako što žrtve dobiju mejl sa mamcem koji je prilagođen žrtvi, kao što su radni nalozi, hitni zahtevi, fakture, fajlovi ili linkovi.
SocGholish, takođe poznat kao FakeUpdates, obično je maskiran u legitimna ažuriranja softvera. Ovaj loader se isporučuje bez interakcije korisnika.
„Posetioci široke mreže kompromitovanih veb sajtova su prevareni da preuzmu „ažuriranja“, obično putem upita pregledača ili drugih zahteva za ažuriranje za Microsoft Teams i Adobe Flash“, kažu istraživači.
SocGholish se povezuje sa grupom Evil Corp iz Rusije, ali i sa brokerom za početni pristup Exotic Lily, koji sprovodi veoma sofisticirane fišing kampanje da bi dobio početni pristup i prodao ga ransomware grupama ili drugim sajber kriminalcima.
Distributeri SocGholisha koriste taktike socijalnog inženjeringa, što znači da je oprez ključan za minimiziranje ove pretnje.
Raspberry Robin je „neuhvatljivi loader“ koji se povezuje sa brojnim grupama, uključujući Evil Corp i Silence (Whisper Spider). Do infekcije dolazi preko USB uređaja, kada se cmd.exe pokrene i izvrši LNK fajl na zaraženom USB-u. LNK fajl sadrži komande koje pokreću Windows procese, kao što je msiexec.exe, da bi se preuzeo Raspberry Robin.
Raspberry Robin je korišćen za isporuku ransomwarea i drugih malvera, kao što su „Cl0p“, „LockBit“, „TrueBot“ i „Flawed Grace“.
Osim navedenih malvera, sajber kriminalci na sličan način koriste i malvere „Gootloader“, „Guloader“, „Chromeloader“ i „Ursnif“, ali njihov udeo u sajber napadima je daleko manji.
Foto: Pixabay

Izdvojeno
Bluetooth ranjivosti: Hakeri vas mogu prisluškivati preko vaših slušalica

Istraživači iz nemačke kompanije ERNW su na konferenciji o bezbednosti TROOPERS u Nemačkoj otkrili tri ozbiljne ranjivosti u čipovima popularnih ... Dalje
Kad korisnici sami instaliraju malver: dramatičan porast ClickFix napada

U poslednjih šest meseci zabeležen je dramatičan porast nove vrste sajber napada koji se ne oslanja na ranjivosti u softveru, već na ljudske slabo... Dalje
Microsoft najavio produžetak podrške za Windows 10 za godinu dana
.jpg)
Microsoft je konačno potvrdio ono što su mnogi priželjkivali - Windows 10 će i dalje dobijati bezbednosna ažuriranja (Extended Security Updates, ... Dalje
Napadi na WordPress sajtove: novi malver krade kartice i lozinke

Istraživači iz Wordfence-a otkrili su sofisticiranu kampanju usmerenu na WordPress sajtove. Na prvi pogled, lažni dodatak (plugin) nazvan „Wo... Dalje
Mocha Manakin: Novi napad koji počinje jednostavnim copy-paste trikom

U digitalnom svetu gde svaka sumnjiva poruka može otvoriti vrata za kompromitovanje sistema, pojavila se nova sajber pretnja, nazvana Mocha Manakin. ... Dalje
Pratite nas
Nagrade