Sirijski hakeri tvrde da Microsoft naplaćuje vlastima stotine hiljada dolara za informacije o korisnicima
Vesti, 25.03.2014, 07:59 AM
Hakeri Sirijske elektronske armije, grupe koja je podržava sirijskog predsednika Bašara al-Asada i koja se proslavila hakovanjem naloga zapadnih medija na društvenim mrežama, objavili su ukradene dokumente koji otkrivaju kako Microsoft američkom Federalnom istražnom birou (FBI) naplaćuje informacije o korisnicima svog softvera.
Web sajt dailydot.com, koji je takođe bio žrtva hakera Sirijske elektronske armije, analizirao je dokumente za koje hakeri tvrde da su emailovi i računi ukradeni iz Microsoftovih sistema.
Ukradeni dokumenti sadrže email prepisku Microsofta sa DITU (Digital Intercept Technology Unit) jedinicom Federalnog istražnog biroa, kao i račune koji pokazuju da FBI Microsoftu mesečno isplaćuje stotine hiljada dolara za informacije o korisnicima softvera kompanije.
Prema računima u koje je dailydot.com imao uvid, za svaku zahtevanu informaciju FBI plaća Microsoftu između 50 i 200 dolara.
Tako je u decembru 2012. godine Microsoft Federalnom birou ispostavio račun od 145100 dolara, što znači da je svaku traženu informaciju FBI platio 100 dolara. Godinu dana kasnije, Microsoft je od informacija o korisnicima koje je predao bioru zaradio 281000 dolara.
Stručnjaci za tehnologije i pravo koje je konsultovao dailydot.com povodom ovoga kažu da nema ničeg lošeg u tome što Microsoft naplaćuje od FBI informacije o korisnicima, posebno zbog toga što kompanija ima zakonsko pravo da naplati “opravdane troškove”. Ono što je ovde zapravo zanimljivo je koliko često američke vlasti traže informacije o korisnicima Microsoftovog softvera i servisa. Neki ukradeni računi pokazuju da FBI uputi Microsoftu stotine zahteva mesečno.
Iz Microsofta su rekli da “neće komenatarisati validnost bilo kakvih ukradenih emailova ili dokumenata”. Što se tiče zahteva istražnih organa, u kompaniji kažu da ovde nema ničeg neobičnog, i da po američkom zakonu, kompanije mogu da traže nadoknadu za troškove koji su u vezi sa ispunjavanjem legalnih zahteva za korisničkim podacima.
Iako iz kompanije nisu želeli da potvrde validnost dokumenata, krajem januara Microsoft je priznao da je kompanijska mreža kompromitovana tako što su neki od zaposlenih bili žrtve fišing napada. U to vreme, Microsoft je saopštio da sumnja da su hakeri ukrali dokumente koji su u vezi zahteva vlasti za korisničkim podacima.
Izdvojeno
Lažni Gemini CLI i Claude Code sajtovi šire infostealer malvere
Istraživači kompanije EclecticIQ otkrili su novu kampanju u kojoj napadači koriste lažne sajtove koji se predstavljaju kao Google Gemini CLI i Ant... Dalje
Besplatna horor igra na Steamu pretvorila se u horor za igrače: malver krao lozinke i podatke iz kripto novčanika
Besplatna horor igra Beyond The Dark uklonjena je sa Steama nakon što su korisnici otkrili da je sadržala malver za krađu lozinki, podataka iz preg... Dalje
Ugašen servis za digitalno potpisivanje malvera koji je zloupotrebljavao Microsoftovu platformu
Microsoft je saopštio da je ugasio malware-signing-as-a-service (MSaaS) operaciju koja je zloupotrebljavala kompanijin Artifact Signing servis za gen... Dalje
MiniPlasma: stara ranjivost Windowsa ponovo aktuelna
Istraživač bezbednosti poznat pod pseudonimom Nightmare-Eclipse objavio je proof-of-concept exploit pod nazivom MiniPlasma, koji omogućava napadač... Dalje
Hakovan sajt popularnog JDownloadera, korisnici preuzimali trojanizovane instalere
Popularni menadžer za preuzimanje JDownloader nakratko je postao kanal za distribuciju malvera nakon što su napadači kompromitovali zvanični sajt ... Dalje
Pratite nas
Nagrade






Pratite nas preko RSS-a





