Skupi hakerski alati koje su koristile policije iz celog sveta prodaju se na internetu za 100 dolara
Vesti, 01.03.2019, 11:00 AM
Hakerski alati koje su kupile vlade nekih zemalja kako bi provalile u iPhone uređaje koji su bili predmet istraga sada se mogu kupiti na internetu za samo 100 dolara.
Vredni uređaji koje je proizvela izraelska firma Cellebrite i koje koriste policije širom sveta sada se mogu kupiti na sajtovima kao što je eBay za par stotina dolara. Ovu tehnologiju Cellebritea policija koristi za upad u iPhone, Android i druge moderne mobilne telefone kako bi izvukla podatke osumnjičenih za krivična dela.
Cena je obično nekoliko stotina dolara, ali može varirati između 100 i 1000 dolara, navodi se u izveštaju Forbesa. Cellebrite prodaje novu verziju istog hakerskog alata koja košta 6000 dolara.
O tome kako su ovi uređaji završili na internetu vrlo se malo zna, ali se veruje da institucije koje su ih koristile sada pokušavaju da ih preprodaju.
Cellebrite nije srećan zbog ove preprodaje. Izraelska firma je zabrinuta što su njeni korišćeni hakerski alati završili na internetu. Cellebrite je upozorio da svi uređaji moraju biti povučeni iz prodaje, jer bi u suprotnom mogli da procure poverljivi podaci o istragama u kojima su korišćeni.
“Prodaja ili distribucija bilo koje vaše Cellebrite opreme drugim firmama nije dozvoljena bez pisanog odobrenja Cellebritea. Pošto je moguće da ovi uređaji pristupaju privatnim informacijama, molimo vas da tretirate bilo koju Cellebrite opremu u vašoj organizaciji sa najvišim stepenom sigurnosti”, upozorila je izraelska kompanija u email obaveštenju koje je uputila korisnicima.
Metju Hiki, suosnivač Hacker Housea, kupio je desetak uređaja Cellebritea kako bi analizirao podatke koji su možda ostali u njima. On kaže da bi bilo logično da se podaci uklanjaju sa uređaja pre prodaje, ali da količina uređaja koji se prodaju na internetu ukazuje da to možda nije slučaj. Prodaja takvih uređaja bez njihovog brisanja otkriva informacije o hakovanim uređajima, IMEI kodove i lične informacije. Hiki kaže da je mogao da izvuče više ličnih informacija, kao što su liste kontakata ili razgovori korisnika, ali je odlučio da se ne bavi time.
“Osećao bih se užasno ako bi se pojavila slika mesta zločina ili nešto slično”, kaže on dodajući da veruje da bi neko zlonameran mogao identifikovati osumnjičene.
Hiki je otkrio da su ovi uređaji korišćeni za otključavanje ne samo iPhone uređaja, već i modela kompanija Samsung, LG, ZTE i Motorola.
Izdvojeno
Bluekit: novi AI alat za phishing napade zaobilazi MFA zaštitu
Istraživači iz Varonis Threat Lab-a otkrili su novi phishing-as-a-service alat pod nazivom Bluekit, koji značajno pojednostavljuje izvođenje napad... Dalje
Ekstenzije kao biznis model: 82 Chrome ekstenzije prodaju podatke više od 6,5 miliona korisnika
Istraživanje kompanije LayerX Security otkrilo je 82 Chrome ekstenzije prikupljaju i prodaju podatke korisnika, utičući na više od 6,5 miliona lju... Dalje
Telekom mreže se zloupotrebljavaju za tajno praćenje korisnika
Telekom infrastruktura koristi se za tajno praćenje lokacije korisnika, upozoravaju istraživači iz Citizen Lab-a. Prema izveštaju istraživačkog ... Dalje
Privatni režim nije bio privatan: Firefox i Tor omogućavali praćenje korisnika
Bezbednosni istraživači iz Fingerprinta otkrili su ranjivost u Firefox-u i pregledačima baziranim na njemu, uključujući Tor Browser, koja omoguć... Dalje
StealTok: lažne TikTok ekstenzije špijuniraju više od 130.000 korisnika
Više od 130.000 korisnika izloženo je riziku zbog lažnih TikTok downloader ekstenzija za Google Chrome i Microsoft Edge, koje prikupljaju osetljive... Dalje
Pratite nas
Nagrade






Pratite nas preko RSS-a





