Softver koji oponaša ljudski mozak može da rešava Captcha testove? [VIDEO]

Vesti, 29.10.2013, 06:49 AM

Softver koji oponaša ljudski mozak može da rešava Captcha testove? [VIDEO]

Da li mašine mogu da misle? Novoosnovana američka kompanija “Vicarious” tvrdi da je razvila tehnologiju baziranu na ljudskom mozgu koja u 90% slučajeva može rešiti anti-bot Captcha testove.

Captcha testovi (Completely Automated Public Turing test to tell Computers and Humans Apart) su sigurnosni testovi koje sajtovi koriste za razlikovanje stvarnih korisnika od botova. Da bi dokazali da su ljudska bića a ne botovi, korisnici na web stranici moraju otkucati iskrivljene karaktere koje vide čime web sajt pokušava da se odbrani od automatizovanih programa koji spamuju ili ostavljaju komentare na blogovima. Po definiciji, Captcha testove mogu da prepoznaju samo ljudska bića. Međutim,američka kompanija sada tvrdi da i veštačka inteligencija može imati sličan nivo vizuelnog razumevanja koje imaju ljudska bića.

Iz kompanije kažu da je prototip njihovog softvera Recursive Cortical Network u stanju da rešava Captcha testove i da je to korak u pravcu razvoja mašina koje razmišljaju.

Ideja koja stoji iza razvoja ovog softvera nije da on bude zlonamerno korišćen, već se u kompaniji Vicarious nadaju da će njihova tehnologija biti primenjena u robotici, za analizu snimaka u medicini i online pretragu.

Iz kompanije kažu da njihovi algoritmi dostižu nivo efikasnosti blizak onoj koju ima ljudski mozak. Veštačka inteligencija može da misli i uči kao čovek oponašajući procese u mozgu.

U testovima koje je sproveo Vicarious, njihov softver rešio je 90% Captcha testova koje koriste Google, Yahoo, PayPal i Captcha.com.

Captcha tehnologija je sigurnosni mehanizam koji je razvio tim Univeriziteta Karnegi Melon kao meru zaštite od spama. Jedan od članova tog tima, Luis fon An, kaže da je teško potvrditi rezultate firme Vicarious s obzirom da algoritmi nisu javno dostupni. Fon An je rekao da je on lično veoma skeptičan. "Teško je da budem impresioniran s obzirom da ovo vidim svakih nekoliko meseci", kaže fon An dodajući da su se od 2003. godine takve tvrdnje čule 50-ak puta. On je dodao da bi se Captcha testovi mogli ojačati povećanim iskrivljavanjem Captcha teksta i slika.

Pol Vud iz kompanije Symantec rekao je za BBC da tvrdnje kompanije Vicarious ne bi trebalo da budu razlog za zabrinutost organizacija koje razvijaju Captcha tehnologiju. On je dodao ipak da postoje tehničke i druge slabosti u nekim implementacijama Captcha testova.

Rešenje sa dodatnim deformacijom koje predlaže fon An ne bi bilo dobro, smatra Vud, jer se brojni korisnici već sada žale da se testovi ponekad teško rešavaju.


Prijavite se na našu mailing listu i primajte najnovije vesti (jednom dnevno) putem emaila svakog radnog dana besplatno:

Izdvojeno

Google oglasi za Facebook vode do sajtova prevaranata

Google oglasi za Facebook vode do sajtova prevaranata

Google ima problem sa oglasima u pretrazi, upozorio je programer Džastin Poliačik, a njegove reči potvrdili su i istraživači kompanije Malwarebyt... Dalje

Zloglasna ransomware grupa HelloKitty najavila povratak i novo ime

Zloglasna ransomware grupa HelloKitty najavila povratak i novo ime

Sajber kriminalci iz ransomware grupe ranije poznate kao HelloKitty objavili su da se naziv grupe menja u „HelloGookie“. Oni su objavili n... Dalje

Piramidalna šema prevare na Telegramu

Piramidalna šema prevare na Telegramu

Istraživači kompanije Kasperski upozorili su na prevarante koji koriste sofisticiranu taktiku da ukradu Toncoine (TON) od korisnika Telegrama širom... Dalje

Od početka godine ransomware grupa Akira napala 250 organizacija od kojih je pokušala da naplati 42 miliona dolara

Od početka godine ransomware grupa Akira napala 250 organizacija od kojih je pokušala da naplati 42 miliona dolara

Da posao sa ransomwareom cveta pokazuju i podaci o ransomware grupi Akira koja je za manje od godinu dana rada iznudila milione od na stotine pogođen... Dalje

Microsoft je i dalje brend koji se najviše zloupotrebljava u phishing napadima

Microsoft je i dalje brend koji se najviše zloupotrebljava u phishing napadima

Prema podacima kompanije Check Point, Microsoft je brend koji se najviše zloupotrebljavao, u čak 38% svih phishing napada u prvom kvartalu 2024. Ovo... Dalje