Šta traži američka obaveštajna agencija u našim email nalozima?

Vesti, 15.10.2013, 11:35 AM

Šta traži američka obaveštajna agencija u našim email nalozima?

Američka Agencija za nacionalnu bezbednost (NSA) prikuplja podatke miliona korisnika email i IM (instant messaging) servisa širom sveta, piše Vašington Post koji je imao uvid u tajna dokumenta koja je dostavio bivši službenik NSA Edvard Snouden a ove navode potvrdilo je i nekoliko viših zvaničnika američkih obaveštajnih službi.

NSA prikuplja email adrese iz lista kontakata korisnika email servisa ali i liste kontakata korisnika servisa za brzu razmenu poruka.

Suprotno tvrdnjama NSA, agencija nije izbirljiva kada je reč o korisnicima, pa se tako prikupljaju kontakt liste miliona korisnika ovih servisa iz celog sveta. Analiza ovih podataka omogućava agenciji da pronađe skrivene veze i da mapira odnose unutar mnogo manje populacije stranih obaveštajnih meta.

Samo u toku jednog dana prošle godine NSA je prikupila 444 743 kontakt listi korisnika Yahoo email servisa, 105 068 adresara korisnika Hotmail-a, 82 857 lista kontakata korisnika Facebook-a, 33 697 korisnika Gmail servisa i 22 881 kontakt listi drugih email provajdera. Ovo je tipičan dnevni učinak NSA, koja godišnje prikupi podatke o kontaktima oko 250 miliona korisnika email servisa.

NSA svakodnevno prikuplja kontakte oko pola miliona korisnika chat i email servisa.

Portparol Kancelarije direktora NSA koja je zadužena za nadzor nad NSA kaže da je agencija usresređena na otkrivanje informacija o teroristima, trgovcima ljudima i krijumčarima droge i da ih ne zanimaju podaci običnih Amerikanaca.

U NSA masovno prikupljanje podataka pravdaju borbom protiv terorizma braneći se time da je to način da „pronađete iglu u plastu sena“.

Kontakt liste korisnika email servisa koje prikuplja NSA su vredan izvor podataka jer one uključuju ne samo imena i email adrese, nego i telefonske brojeve, adrese i druge informacije o kontaktima korisnika. Osim toga, liste email naloga sačuvane u „oblaku“ ponekad uključuju i sadržaj kao što su prvi redovi iz email poruka.

Svi ovi podaci mogu omogućiti NSA da stekne uvid u nečiji život, u lične, profesionalne, političke i religiozne veze pojedinca. Međutim, ovi podaci mogu stvoriti i pogrešnu sliku o vezama sa bivšim supružnicima ili ljudima sa kojima vlasnik naloga nije imao kontakt mnogo godina.

NSA nema dozvolu Kongresa niti suda da prikuplja ove podatke na ovakav način, tako da bi bilo nezakonito da agencija to radi iz SAD. Da bi izbegla zakonska ograničenja, ovakvi podaci se presreću na pristupnim tačkama širom sveta ali ne i iz SAD.

Velike kompanije kao što su Google i Facebook imaju svoje centre podataka u celom svetu iz tehničkih razloga, tako da iako NSA nema dozvolu za masovno prikupljanje podataka američkih građana, to se ipak dešava zbog toga što mnogi od njih žive i rade u inostranstvu, ali i zbog toga što podaci prelaze međunarodne granice čak i kada su američki vlasnici email naloga kod kuće.

S obzirom da NSA prikuplja kontak liste „u letu“, dok podaci prolaze kroz internet rutere a ne dok su na serverima, nema ni potrebe da NSA obaveštava američke tehnološke kompanije koje hostuju te informacije ili da traži pomoć od njih.

Zato nije iznenađujuće što je iz svih kompanija od kojih je Vašington Post zatražio komentar stigao odgovor da nemaju saznanja niti učestvuju u masovnom prikupljanju email adresa i listi kontakata korisnika chat servisa. To su Vašington Postu rekli u Google-u, Microsoft-u, Facebook-u i Yahoo-u.


Prijavite se na našu mailing listu i primajte najnovije vesti (jednom dnevno) putem emaila svakog radnog dana besplatno:

Izdvojeno

Bluetooth ranjivosti: Hakeri vas mogu prisluškivati preko vaših slušalica

Bluetooth ranjivosti: Hakeri vas mogu prisluškivati preko vaših slušalica

Istraživači iz nemačke kompanije ERNW su na konferenciji o bezbednosti TROOPERS u Nemačkoj otkrili tri ozbiljne ranjivosti u čipovima popularnih ... Dalje

Kad korisnici sami instaliraju malver: dramatičan porast ClickFix napada

Kad korisnici sami instaliraju malver: dramatičan porast ClickFix napada

U poslednjih šest meseci zabeležen je dramatičan porast nove vrste sajber napada koji se ne oslanja na ranjivosti u softveru, već na ljudske slabo... Dalje

Microsoft najavio produžetak podrške za Windows 10 za godinu dana

Microsoft najavio produžetak podrške za Windows 10 za godinu dana

Microsoft je konačno potvrdio ono što su mnogi priželjkivali - Windows 10 će i dalje dobijati bezbednosna ažuriranja (Extended Security Updates, ... Dalje

Napadi na WordPress sajtove: novi malver krade kartice i lozinke

Napadi na WordPress sajtove: novi malver krade kartice i lozinke

Istraživači iz Wordfence-a otkrili su sofisticiranu kampanju usmerenu na WordPress sajtove. Na prvi pogled, lažni dodatak (plugin) nazvan „Wo... Dalje

Mocha Manakin: Novi napad koji počinje jednostavnim copy-paste trikom

Mocha Manakin: Novi napad koji počinje jednostavnim copy-paste trikom

U digitalnom svetu gde svaka sumnjiva poruka može otvoriti vrata za kompromitovanje sistema, pojavila se nova sajber pretnja, nazvana Mocha Manakin. ... Dalje