Stručnjaci upozoravaju da u sajber podzemlju raste interesovanje za usluge kloniranja glasa
Vesti, 24.05.2023, 08:00 AM

Stručnjaci za bezbednost upozoravaju na porast interesovanja sajber kriminalaca za usluge kloniranja glasa (VcaaS, voice cloning-as-a-service) na mračnom vebu, koje mogu da olakšaju prevare bazirane na dipfejku (deepfake).
Dipfejk audio tehnologija može da oponaša glas mete napada kako bi zaobišla višefaktorsku autentifikaciju, kako bi se širile dezinformacije i poboljšala efikasnost društvenog inženjeringa u napadima kompromitovanja poslovne elektronske pošte (BEC), između ostalog.
Recorded Future koji je objavio izveštaj o ovom trendu u sajber podzemlju, upozorio je da je na mračnom vebu dostupno sve više platformi za kloniranje glasa. Neke su besplatne za korišćenje sa registrovanim nalogom, dok druge koštaju nešto više od 5 dolara mesečno, navodi se u izveštaju.
Lažno predstavljanje, prevare sa povratnim pozivom i glasovni fišing (višing) se često pominju u kontekstu takvih alata u razgovorima na forumima na kojima se okupljaju sajber kriminalci.
U nekim slučajevima, sajber kriminalci zloupotrebljavaju legitimne alate poput onih namenjenih za upotrebu za audio-knjige, sinhronizaciju filmova i reklame.
Jedan od popularnih alata je softver Prime Voice AI kompanije ElevenLabs, za pretvaranje teksta u govor. Međutim, ovaj softver se plaća, što je „dovelo do povećanja broja onih koji prodaju plaćene naloge, kao i do reklamiranja VCaaS ponuda“, navodi se u izveštaju.
Srećom, trenutno, dipfejk glasovna tehnologija je ograničena na generisanje kratkih uzoraka koji se ne mogu koristiti u dužim razgovorima u realnom vremenu. Međutim, potreban je sveobuhvatan pristup cele industrije da bi se uhvatila u koštac sa pretnjom pre nego što ona eskalira, upozorava se u izveštaju Recorded Future.
„Strategije za smanjenje rizika treba da budu multidisciplinarne i da se bave osnovnim uzrocima društvenog inženjeringa, fišinga i višinga, dezinformacija i još mnogo toga. Tehnologiju kloniranja glasa ljudi još uvek koriste sa specifičnim namerama - ona ne sprovodi napade sama“, zaključuje se u izveštaju.
„Stoga, usvajanje okvira koji edukuje zaposlene, korisnike i kupce o pretnjama koje [ova tehnologija] donosi biće kratkoročno efikasnije od borbe protiv zloupotrebe same tehnologije - što bi trebalo da bude dugoročni strateški cilj.“
Foto: Jerson Vargas / Pexels

Izdvojeno
Bluetooth ranjivosti: Hakeri vas mogu prisluškivati preko vaših slušalica

Istraživači iz nemačke kompanije ERNW su na konferenciji o bezbednosti TROOPERS u Nemačkoj otkrili tri ozbiljne ranjivosti u čipovima popularnih ... Dalje
Kad korisnici sami instaliraju malver: dramatičan porast ClickFix napada

U poslednjih šest meseci zabeležen je dramatičan porast nove vrste sajber napada koji se ne oslanja na ranjivosti u softveru, već na ljudske slabo... Dalje
Microsoft najavio produžetak podrške za Windows 10 za godinu dana
.jpg)
Microsoft je konačno potvrdio ono što su mnogi priželjkivali - Windows 10 će i dalje dobijati bezbednosna ažuriranja (Extended Security Updates, ... Dalje
Napadi na WordPress sajtove: novi malver krade kartice i lozinke

Istraživači iz Wordfence-a otkrili su sofisticiranu kampanju usmerenu na WordPress sajtove. Na prvi pogled, lažni dodatak (plugin) nazvan „Wo... Dalje
Mocha Manakin: Novi napad koji počinje jednostavnim copy-paste trikom

U digitalnom svetu gde svaka sumnjiva poruka može otvoriti vrata za kompromitovanje sistema, pojavila se nova sajber pretnja, nazvana Mocha Manakin. ... Dalje
Pratite nas
Nagrade