Tajmer u malveru Shamoon mogući dokaz povezanosti sa napadom na naftnu kompaniju Aramco
Vesti, 27.08.2012, 11:57 AM

Tajmer pronađen u malveru Shamoon poklapa se sa tačnim vremenom i datumom kada je hakerska grupa “Cutting Sword of Justice” isključila sa mreže hiljade računara nacionalne naftne kompanije Saudijske Arabije Saudi Aramco.
Grupa je 15. avgusta objavila saopštenje na sajtu Pastebin u kome je tvrdila da je napad na kompaniju započeo istog dana u 11h i 8 minuta po lokalnom vremenu, najavivši da će napad trajati nekoliko sati. Motiv za napad je bila optužba hakerske grupe da vlada Saudijske Arabije podržava zločine u državama kao što su Sirija i Egipat a da je kompanija Saudi Aramco jedan od glavnih finansijera režima u Saudijskoj Arabiji.
Tog dana se oglasio i Saudi Aramco potvrdom da su neki delovi mreže kompanije pogođeni kompjuterskim virusom, ali da incident nije imao uticaja na proizvodnju nafte.
Vest je usledila nakon što je nekoliko proizvođača antivirusa, uključujući i Symantec, McAfee i Kaspersky Lab, objavilo da je otkriven novi destruktivan kompjuterski virus nazvan Shamoon ili Disttrack.
Shamoon sadrži takozvani modul za brisanje čija je namena da obriše fajlove iz određenih direktorijuma i MBR (Master Boot Record) hard diska.
S obzirom na sličnosti koje postoje u pogledu funkcionalnosti malvera Shamoon i opisa napada na Aramco moguće je da je upravo ovaj malver odgovoran za probleme u radu računara naftne kompanije.
Tajming za napad u kodu malvera kao i funkcija brisanja MBR najubedljiviji su do sada pronađeni dokazi o mogućoj vezi napada na Saudi Armaco i malvera Shamoon.
Kada je reč o motivima napada nisu svi ubeđeni da su oni antirežimski. Postoje nagađanja da iza napada stoji Iran koji je na taj način pokušao da odgovori Saudi Aramco od povećanja proizvodnje nafte kojim ova kompannija pokušava da nadoknadi smanjenje isporuka nafte iz Irana zbog sankcija koje su ovoj zemlji uvele SAD i Evropska unija.
To ne bi bilo nimalo neobično s obziom da je poznato da je Iran i ranije koristio svoju autohtonu zajednicu hakera za napade koje je sponzorisala država.
Saudi Aramco se oglasio u nedelju saopštenjem da su popravili štetu koju je kompaniji naneo virus tokom napada od 15. avgusta.

Izdvojeno
Kako veštačka inteligencija pomaže u borbi protiv prevara na internetu
.jpg)
Više od decenije, Google koristi veštačku inteligenciju za zaštitu korisnika od prevara na internetu koji žele da dobiju pristup njihovom novcu i... Dalje
Da li su vaše lozinke među najslabijim lozinkama?

Analiza više od 19 milijardi procurelih lozinki otkrila je i dalje prisutnu, široko rasprostranjenu pojavu ponovne upotrebe slabih lozinki. Lozinke,... Dalje
Prevare sa „tajanstvenim kutijama“ kradu podatke sa platnih kartica i novac sa računa kupaca

Istraživači kompanije Bitdefender upozorili su veoma sofisticirane prevare putem pretplata, za koje sajber kriminalci koriste „neverovatno ube... Dalje
Nalozi trećine korisnika interneta hakovani prošle godine zbog slabe lozinke
.jpg)
Bar jedan onlajn nalog više od trećine (36%) ljudi prošle godine je hakovan zbog slabe ili ukradene lozinke, otkrilo je novo istraživanje FIDO al... Dalje
Google: Softverske ranjivosti nultog dana veoma tražene i sve ih je lakše nabaviti, a evo ko ih i zašto koristi
.jpg)
Sajber kriminalci su koristili najmanje 75 bezbednosnih ranjivosti za koje proizvođači softvera nisu znali - takozvane nulte ranjivosti - otkriva iz... Dalje
Pratite nas
Nagrade