Talas lažnih alatki za defragmentaciju pogodio internet
Vesti, 15.12.2010, 11:01 AM

Na internetu se može naći veliki broj aplikacija za Windows, među kojima je mnogo onih koje se nude korisnicima kao besplatne, što je mamac kojem oni teško odolevaju. Vrlo često su takvi programi, osim što su beskorisni, i štetni za računare korisnika.
Talas scareware programa (vidi u Rečniku: scareware) koji pokušavaju da prevare korisnika u nužnost kupovine beskorisnih alatki za oporavak hard diska pogodio je internet poslednjih dana.
U tekstu objavljenom na blogu kompanije Sunbelt Security, internet korisnici su upozoreni na novu vrstu lažnog softvera sa kojim se korisnici tokom prethodnih nekoliko nedelja učestalo susreću.
Oni koji budu naišli na nove programe HDDRepair, HDDRescue i HDDPlus treba da ih ignorišu. Ovo su lažni programi koji nude defragmentaciju hard diska iako je tako nešto skoro nepotrebno jer sam Windows obavlja ovakav posao sasvim korektno.
S obzirom da je reč o scareware programima, ove aplikacije tvrde da hard disk na korisnikovom računaru obiluje greškama. Eliminisanje nepostojećih grešaka i oporavak diska će korisnika koštati najmanje 20 dolara ili vremena i truda potrebnog da se ovi programi uklone sa računara.
Ova vrsta lažnih programa je kontinuirano prisutna na internetu, ali je u senci lažnih antivirusa koji tokom poslednje dve godine prave haos na internetu.
Fenomen lažnih programa je sada problem koji je duboko ukorenjen na internetu, a sajber-kriminalci, računajući na naivnost i neobaveštenost korisnika, razvijaju sve uverljivije aplikacije koje dosta dobro naizgled oponašaju legitimne programe koje korisnicima nude proizvođači programa za zaštitu i bezbednost računara.
Ako su korisniku baš neophodni ovakvi programi, a nije u stanju da razlikuje prave od lažnih, onda je traganje za njima na Googlu loša ideja, jer se oni lažni programi veoma veoma dobro pozicioniraju u pretrazi tako da je malo verovatno da će korisnik izbeći susret sa njima. Nekad je možda lakše, a svakako bezbednije, uporediti listu pravih programa sa onom na kojoj se nalaze lažni programi.
Virus Total je sajt koji omogućava korisnicima da provere i uporede fajlove i URL-ove sa listom lažnih aplikacija, a kompanija za sertifikaciju programa ICSA Labs na svom sajtu objavljuje listu poznatih proizvođača softvera. Međutim, nekada ni ovo ne garantuje bezbednost korisniku jer se lažni URL-ovi neprestano menjaju i korisnik može da naiđe na njih pre nego što ih Virus Total primeti.

Izdvojeno
Bluetooth ranjivosti: Hakeri vas mogu prisluškivati preko vaših slušalica

Istraživači iz nemačke kompanije ERNW su na konferenciji o bezbednosti TROOPERS u Nemačkoj otkrili tri ozbiljne ranjivosti u čipovima popularnih ... Dalje
Kad korisnici sami instaliraju malver: dramatičan porast ClickFix napada

U poslednjih šest meseci zabeležen je dramatičan porast nove vrste sajber napada koji se ne oslanja na ranjivosti u softveru, već na ljudske slabo... Dalje
Microsoft najavio produžetak podrške za Windows 10 za godinu dana
.jpg)
Microsoft je konačno potvrdio ono što su mnogi priželjkivali - Windows 10 će i dalje dobijati bezbednosna ažuriranja (Extended Security Updates, ... Dalje
Napadi na WordPress sajtove: novi malver krade kartice i lozinke

Istraživači iz Wordfence-a otkrili su sofisticiranu kampanju usmerenu na WordPress sajtove. Na prvi pogled, lažni dodatak (plugin) nazvan „Wo... Dalje
Mocha Manakin: Novi napad koji počinje jednostavnim copy-paste trikom

U digitalnom svetu gde svaka sumnjiva poruka može otvoriti vrata za kompromitovanje sistema, pojavila se nova sajber pretnja, nazvana Mocha Manakin. ... Dalje
Pratite nas
Nagrade