Talas lažnih alatki za defragmentaciju pogodio internet

Vesti, 15.12.2010, 11:01 AM

Talas lažnih alatki za defragmentaciju pogodio internet

Na internetu se može naći veliki broj aplikacija za Windows, među kojima je mnogo onih koje se nude korisnicima kao besplatne, što je mamac kojem oni teško odolevaju. Vrlo često su takvi programi, osim što su beskorisni, i štetni za računare korisnika.

Talas scareware programa (vidi u Rečniku: scareware) koji pokušavaju da prevare korisnika u nužnost kupovine beskorisnih alatki za oporavak hard diska pogodio je internet poslednjih dana.

U tekstu objavljenom na blogu kompanije Sunbelt Security, internet korisnici su upozoreni na novu vrstu lažnog softvera sa kojim se korisnici tokom prethodnih nekoliko nedelja učestalo susreću.

Oni koji budu naišli na nove programe HDDRepair, HDDRescue i HDDPlus treba da ih ignorišu. Ovo su lažni programi koji nude defragmentaciju hard diska iako je tako nešto skoro nepotrebno jer sam Windows obavlja ovakav posao sasvim korektno.

S obzirom da je reč o scareware programima, ove aplikacije tvrde da hard disk na korisnikovom računaru obiluje greškama. Eliminisanje nepostojećih grešaka i oporavak diska će korisnika koštati najmanje 20 dolara ili vremena i truda potrebnog da se ovi programi uklone sa računara.

Ova vrsta lažnih programa je kontinuirano prisutna na internetu, ali je u senci lažnih antivirusa koji tokom poslednje dve godine prave haos na internetu.

Fenomen lažnih programa je sada problem koji je duboko ukorenjen na internetu, a sajber-kriminalci, računajući na naivnost i neobaveštenost korisnika, razvijaju sve uverljivije aplikacije koje dosta dobro naizgled oponašaju legitimne programe koje korisnicima nude proizvođači programa za zaštitu i bezbednost računara.

Ako su korisniku baš neophodni ovakvi programi, a nije u stanju da razlikuje prave od lažnih, onda je traganje za njima na Googlu loša ideja, jer se oni lažni programi veoma veoma dobro pozicioniraju u pretrazi tako da je malo verovatno da će korisnik izbeći susret sa njima. Nekad je možda lakše, a svakako bezbednije, uporediti listu pravih programa sa onom na kojoj se nalaze lažni programi.

Virus Total je sajt koji omogućava korisnicima da provere i uporede fajlove i URL-ove sa listom lažnih aplikacija, a kompanija za sertifikaciju programa ICSA Labs na svom sajtu objavljuje listu poznatih proizvođača softvera. Međutim, nekada ni ovo ne garantuje bezbednost korisniku jer se lažni URL-ovi neprestano menjaju i korisnik može da naiđe na njih pre nego što ih Virus Total primeti.


Prijavite se na našu mailing listu i primajte najnovije vesti (jednom dnevno) putem emaila svakog radnog dana besplatno:

Izdvojeno

Google oglasi za Facebook vode do sajtova prevaranata

Google oglasi za Facebook vode do sajtova prevaranata

Google ima problem sa oglasima u pretrazi, upozorio je programer Džastin Poliačik, a njegove reči potvrdili su i istraživači kompanije Malwarebyt... Dalje

Zloglasna ransomware grupa HelloKitty najavila povratak i novo ime

Zloglasna ransomware grupa HelloKitty najavila povratak i novo ime

Sajber kriminalci iz ransomware grupe ranije poznate kao HelloKitty objavili su da se naziv grupe menja u „HelloGookie“. Oni su objavili n... Dalje

Piramidalna šema prevare na Telegramu

Piramidalna šema prevare na Telegramu

Istraživači kompanije Kasperski upozorili su na prevarante koji koriste sofisticiranu taktiku da ukradu Toncoine (TON) od korisnika Telegrama širom... Dalje

Od početka godine ransomware grupa Akira napala 250 organizacija od kojih je pokušala da naplati 42 miliona dolara

Od početka godine ransomware grupa Akira napala 250 organizacija od kojih je pokušala da naplati 42 miliona dolara

Da posao sa ransomwareom cveta pokazuju i podaci o ransomware grupi Akira koja je za manje od godinu dana rada iznudila milione od na stotine pogođen... Dalje

Microsoft je i dalje brend koji se najviše zloupotrebljava u phishing napadima

Microsoft je i dalje brend koji se najviše zloupotrebljava u phishing napadima

Prema podacima kompanije Check Point, Microsoft je brend koji se najviše zloupotrebljavao, u čak 38% svih phishing napada u prvom kvartalu 2024. Ovo... Dalje