Trojanac Nemucod širi kripto-ransomware TeslaCrypt po celom svetu
Vesti, 21.12.2015, 01:30 AM

Istraživači kompanije ESET, ali i nekoliko drugih kompanija koje se bave sajber bezbednošću, potvrdili su zaključke istrage koju su sproveli istraživači iz firme Heimdal Security koji su otkrili spam kampanju koja je odgovorna za značajan porast broja infekcija kripto-ransomwareom TeslaCrypt.
Istraživači ESET-a primetili su veliki porast detekcija trojanca Nemucod, koji je poznat po tome što sa računara koje je inficirao pokušava da preuzme druge malvere sa interneta.
Stope detekcije bile su veoma visoke u nekim zemljama, ali i globalno, što bi moglo da ukazuje na to da kampanja nije usmerena samo na jednu zemlju, već da kriminalci pokušavaju da zaraze što veći broj računara u celom svetu.
Kao vektor napada kriminalci koriste email predstavljen kao račun, koji je naravno lažan. Ideja je da se potencijalna žrtva ubedi da otvori ZIP fajl u emailu u kome se krije trojanac Nemucod. Pošiljalac emaila je obično korisnik čiji je računar već inficiran tako da se malver širi sve dok mu uspeva da nađe nove žrtve.
ZIP fajl ne sadrži EXE fajl kao što je to bio slučaj u nekim prethodnim kampanjama, već JavaScript fajl. Moguće je da napadači koriste ovu tehniku da bi izbegli detekciju nekih skenera emailova i došli do što većeg broja žrtava.
Nemucod koristi JavaScript da bi preuzeo EXE fajl sa interneta, sa malicioznog sajta koji su napravili kriminalci ili sa jednog nemačkog kompromitovanog sajta. EXE fajl se pokreće automatski i time je TeslaCrypt instaliran na računaru.
TeslaCrypt šifruje određene vrste fajlova, kao što su slike, video snimci, dokumenti i drugi, a kada završi sa šifrovanjem, ransomware prikazuje obaveštenje u browseru u kome se žrtvi objašnjava da mora da plati ako želi da vrati svoje fajlove.
U svakom folderu koji sadrži šifrovane fajlove nalazi se TXT fajl koji sadrži slične instrukcije za korisnika računara koje sadrži i HTML fajl. Međutim, ima i nekih kontradiktornosti. Primera radi, u HTML fajlu se kaže da ransomware koristi RSA-2048 enkripciju, dok u TXT fajlu da malver koristi RSA-4096 enkripciju.
Razlog za to bi mogla biti činjenica da su autori TeslaCrypta koristili šablone drugih ransomwarea. Međutim, bez obzira na to šta je istina, fajlovi ne mogu biti vraćeni u početno stanje.
Tokom prošle nedelje proizvodi ESET-a detektovali su i zaustavljali brojne pokušaje infekcija širom sveta, od kojih je većina bila u Japanu. U ovoj zemlji je tokom dva dana prošle nedelje, 75% svih detekcija malvera bilo povezano sa kampanjom distribucije trojanca Nemucod i ransomwarea TeslaCrypt.
Veliki broj detekcija zabeležen je i u Italiji, Španiji, SAD, Kanadi i Argentini.
Ipak, utešno je da ova kampanja nije pogodila toliko mnogo korisnika kao neke ranije iako su stope detekcije bile povišene. Prema rečima istraživača ESET-a to znači da korisnici koriste zaštitu koja je u stanju da otkrije nove pretnje, kao i da ne pokreću sumnjive fajlove iz spam emailova.
Ipak, da bi ste izbegli probleme koje može izazvati infekcija ransomwareom, preporuka stručnjaka je da redovno ažurirate backup važnih fajlova kako biste u slučaju infekcije lako mogli da rešite problem i vratite svoje fajlove u najkraćem roku.

Izdvojeno
Google: Softverske ranjivosti nultog dana veoma tražene i sve ih je lakše nabaviti, a evo ko ih i zašto koristi
.jpg)
Sajber kriminalci su koristili najmanje 75 bezbednosnih ranjivosti za koje proizvođači softvera nisu znali - takozvane nulte ranjivosti - otkriva iz... Dalje
Microsoft glavna meta fišing napada, Mastercard se vratio na listu najčešće zloupotrebljavanih brendova

Microsoft je i dalje brend koji se najviše zloupotrebljava u fišing napadima. Ime tehnološkog giganta pojavljuje se u više od trećine (36%) svih ... Dalje
Hakeri tokom StarCraft II mečeva ubacuju video snimke koji izazivaju epilepsiju

Igrači StarCraft II su na Reddit-u otkrili da su već neko vreme mete veoma zastrašujućih hakerskih napada. Naime, nepoznati hakeri su našli na... Dalje
Prevaranti zloupotrebljavaju Google da bi ukrali korisnička imena i lozinke korisnika Google naloga

Programer Nik Džonson upozorio je na novu phishing prevaru koja je posebno opasna zbog toga što prevaranti šalju imejlove sa lažne Google adrese. ... Dalje
Prevaranti zloupotrebljavaju Booking.com za širenje trojanca AsyncRAT

Lažni imejlovi sa Booking.com upućeni hotelskom osoblju kriju malver AsyncRAT. Početkom meseca, istraživači MalwareBytes-a upozorili su na ove na... Dalje
Pratite nas
Nagrade