U Chrome veb prodavnici otkrivena lažna ekstenzija koju je preuzelo 200.000 korisnika

Vesti, 26.08.2022, 09:00 AM

U Chrome veb prodavnici otkrivena lažna ekstenzija koju je preuzelo 200.000 korisnika

Ekstenzija za Google Chrome „Internet Download Manager” koju je instaliralo više od 200.000 korisnika je adware. Sudeći prema najstarijim recenzijama korisnika, ekstenzija je u Chrome veb prodavnici najmanje od juna 2019. godine.

Ekstenzija otvara linkove ka neželjenim sajtovima, menja podrazumevani pretraživač veb pregledača i proganja korisnike iskačućim prozorima koji traže od njih da preuzmu „zakrpe” i druge neželjene programe.

Ekstenziju je prijavio čitalac BleepingComputera koji je primetio da se dodatak za Chrome „koji pokreće zlonamerne sajtove lažno predstavlja kao poznati softver“. Analiza ekstenzije je pokazala da je njegova zabrinutost bila opravdana.

Postoji legitimni Windows program pod nazivom Internet Download Manager, koji je objavila softverska kompanija Tonec. Tonec nudi verzije Internet Download Managera za Firefox i Chrome. Ali, autentični dodatak za Chrome koji nudi kompanija zove se „IDM Integration Module“.

Tonec na stranici sa najčešće postavljanim pitanjima naglašava: „Imajte na umu da su sve IDM ekstenzije koje se mogu naći u Google Storeu lažne i da ih ne treba koristiti.“

„Internet Download Manager“ je povezan sa veb sajtom „Puupnewsapp“ na kome se tvrdi da ekstenzija „povećava brzinu preuzimanja do 500%“ što ga čini „super softverom“ za preuzimanje igara, filmova, muzike“, i „velikih fajlova za nekoliko minuta“, što zvuči obećavajuće.

Nakon instaliranja „Internet Download Managera“, od korisnika se traži da instaliraju exe fajl sa veb sajta puupnewsapp i preuzmu ZIP fajl „Windows patch“. Fajl „idman638build25.exe“ izgleda kao validna, potpisana verzija legitimnog Tonecovog Internet Download Managera.

„Windows patch.zip“ koji je analizirao BleepingComputer menja podešavanja Chromea i Firefoxa, između ostalog, i podrazumevani pretraživač veb pregledača.

Takođe su primećeni česti iskačući prozori koji pozivaju korisnika da instalira druge ekstenzije.

Korisnici, a među njima i neki koji su ostavili recenzije još 2019. godine, primetili su neobično ponašanje ekstenzije, mada mnogi iako verovatno nije reč o pravim korisnicima, tvrde da nemaju problema sa ekstenzijom.

BleepingComputer se obratio Tonecu za komentar, a i Google je obavešten o ovoj ekstenziji.

„Brza pretraga u Chrome veb prodavnici za „IDM“, „Dodaci za integraciju IDM-a“ ili „Menadžer preuzimanja“ će dati rezultate - ekstenzije sa stotinama hiljada korisničkih instalacija i povoljnih recenzija koje mogu izgledati obećavajuće”, kažu istraživači BleepingComputera. Iako nisu sve ove ekstenzije štetne, korisnici bi trebalo da budu oprezni kada instaliraju nove dodatke za Chrome i provere da li su to zvanične verzije koje su objavili pouzdani proizvođači softvera.”


Prijavite se na našu mailing listu i primajte najnovije vesti (jednom dnevno) putem emaila svakog radnog dana besplatno:

Izdvojeno

Hakeri koriste ranjivost macOS-a ''HM Surf'' za infekciju uređaja malverom Adload

Hakeri koriste ranjivost macOS-a ''HM Surf'' za infekciju uređaja malverom Adload

Microsoftovi istraživači su otkrili novu ranjivost macOS-a koju napadači mogu da iskoriste da bi dobili neovlašćeni pristup zaštićenim podaci... Dalje

ClickFix napad: Lažni Google Meet sastanci instaliraju malvere na Windows i macOS računare

ClickFix napad: Lažni Google Meet sastanci instaliraju malvere na Windows i macOS računare

Istraživači sajber bezbednosti iz francuske kompanije Sekoia upozorili su na porast sajber napada usmerenih na korisnike popularne platforme za vide... Dalje

Folksvagen kaže da su njihovi IT sistemi bezbedni, hakeri tvrde drugačije

Folksvagen kaže da su njihovi IT sistemi bezbedni, hakeri tvrde drugačije

Hakerska grupa poznata pod imenom 8Base nedavno je preuzela odgovornost za napad na IT sisteme Folksvagen Grupe, tvrdeći da je ukrala osetljive podat... Dalje

Telekopye prevara na platformama Booking.com i Airbnb

Telekopye prevara na platformama Booking.com i Airbnb

Istraživači kompanije ESET upozoravaju na značajan porast prevara na platformama kao što su Booking.com i Airbnb. Koristeći kompromitovane nalog... Dalje

Hakovani robot usisivači vređali korisnike i jurili pse po kućama

Hakovani robot usisivači vređali korisnike i jurili pse po kućama

Vlasnici robot usisivača kineskog proizvođača prijavili su da su njihovi usisivači hakovani i da su ih nepoznati ljudi vređali preko zvučnika ur... Dalje