Uhapšen 15-ogodišnjak zbog sajber napada na TalkTalk
Vesti, 27.10.2015, 00:00 AM
Skotland Jard je saopštio da je u Severnoj Irskoj uhapšen 15-ogodišnji dečak zbog sumnje da je povezan sa sajber napadom na web sajt kompanije TalkTalk.
Ovo je prvi pomak u istrazi koja je počela u četvrtak prošle nedelje, posle otkrića da je jedan od najvećih telekomunikacijskih i internet provajdera u Velikoj Britaniji, kompanija TalkTalk hakovana, i da su možda kompromitovani privatni i finansijski podaci 4 miliona njenih korisnika.
Dečak je uhapšen u ponedeljak, posle čega je zadržan u policijskoj stanici gde će biti ispitan. Metropolitenska policija je juče potvrdila da je započeo pretres kuće uhapšenog.
I TalkTalk je potvrdio da je ovo hapšenje u vezi sa sajber napadom na web sajt kompanije koji se dogodio prošle nedelje, u sredu.
Kompaniju su u četvrtak kontaktirali kriminalci koji su zatražili novac u zamenu za korisničke podatke. Međutim, i druge hakerske grupe su istovremeno preuzele odgovornost za napad.
Hapšenje petnaestogodišnjaka osumnjičenog da je umešan u sajber napad na TalkTalk je neminovno pokrenulo pitanja o tome kako je bilo lako izvesti takav napad na web sajt kompanije, za koji stručnjaci kažu da nije bio naročito sofisticiran.
Vrednost akcija kompanije je značajno pala, a javnost postavlja pitanja koliko je odbrana kompanije od sajber napada bila adekvatna.
Direktorka kompanije Dajdo Harding priznala je da je TalkTalk trebalo da uloži više u odbranu od sajber napada, ali je insistirala na tome da nijedan sistem nije imun na slabosti.
TalkTalk je saopštio da preduzima mere da osigura svoj web sajt i da kompaniji u tome pomažu stručnjaci za sajber bezbednost i Metropolitenska policija.
Izdvojeno
„Putevi Srbije“ upozoravaju na lažne SMS poruke o neplaćenoj putarini i prekoračenju brzine
Javno preduzeće „Putevi Srbije“ ponovo je upozorilo građane na zlonamerne SMS poruke koje se šalju u njihovo ime, a u kojima se tvrdi d... Dalje
Google Chrome prelazi na dvonedeljni ciklus izdanja
Google je najavio da će Chrome preći sa četvoronedeljnog na dvonedeljni ciklus objavljivanja, što znači da će nove funkcije, ispravke grešaka i... Dalje
Lažni Zoom i Google Meet linkovi instaliraju softver za nadzor na Windows računarima
Istraživači iz kompanije Malwarebytes upozoravaju na fišing kampanju koja koristi Zoom i Google Meet sastanke kako bi korisnike navela da instalira... Dalje
Napadi podržani veštačkom inteligencijom gotovo udvostručeni u 2025.
Broj sajber napada u kojima su napadači koristili veštačku inteligenciju gotovo se udvostručio tokom 2025. godine, navodi se u najnovijem izvešta... Dalje
Microsoft potvrdio da je Copilot zbog greške obrađivao poverljive mejlove
Microsoft je potvrdio da je softverska greška u Microsoft 365 Copilot Chat omogućila AI asistentu da sumira poverljive mejlove, čak i kada su bile ... Dalje
Pratite nas
Nagrade






Pratite nas preko RSS-a





