Uhapšeni brat i sestra zbog sumnje da su godinama špijunirali italijanske političare

Vesti, 19.01.2017, 00:00 AM

Uhapšeni brat i sestra zbog sumnje da su godinama špijunirali italijanske političare

Brat i sestra, državljani Italije, uhapšeni su prošle nedelje zbog optužbi da su godinama špijunirali italijanske političare, državne institucije, kompanije i poslovne ljude, advokatske kancelarije, vođe italijanskih masonskih loža i zvaničnike Vatikana.

45-ogodišnji Đulio Ohionero i 49-ogodišnja Frančeska Marija Ohionero iz Rima, sa trenutnim boravištem u Londonu, koristili su posebno napravljen malver nazvan "EyePyramid" koji je kompromitovao ciljane računare i izvlačio sve vrste dokumenata, ali i beležio kucanje na tastaturi i krao lozinke za naloge korisnika.

Prema sudskim dokumentima, istraga je započela nekoliko meseci pošto je stručnjak za bezbednost zaposlen u avio-kompaniji ENAV primetio maliciozni atačment koji je dobio emailom.

Spear fišing email navodno je poslao italijanski tužilac, ali je pomenuti stručnjak posumnjao u to i poslao ga na analizu kompaniji Mentat Solutions. Tada je otkriveno da atačment sadrži malver EyePyramid.

U slučaj su se umešale italijanske vlasti koje su otkrile da je email zaista poslat sa email naloga tužilaštva, ali da ga je poslao neko ko je kompromitovao taj nalog i pristupio mu preko Tora.

Otkriven je komandno-kontrolni server malvera, kao i email adrese na koje je malver slao neke ukradene informacije. To je stručnjacima Mentata omogućilo da identifikuju domen koji je registrovao Đulio Ohionero i firme koje su povezane sa njim i njegovom sestrom.

Stručnjaci Mentata su analizirali EyePyramid pre pokretanja istrage, i pronašli MailBee biblioteku, licencu koju je kupio Ohionero. Ista biblioteka mogla se naći i u verzijama EyePyramida od 2010. do kraja 2015. kada su istraživači Mentata zatražili od kompanije koja ju je objavila da otkrije ime kupca. Ta kompanija to nije uradila, već je o tome obavestila Ohionera, pa je od tada malver koristio drugu licencu.

Italijanska policija je zatražila od FBI pomoć u zapleni komandno-kontrolnih servera koji su se nalazili u SAD, ali i da otkrije vlasnika domena i servera jer je ta informacija bila nedostupna na internetu. Tako se došlo do Đulija Ohionera.

Tužilaštvo tvrdi da je Ohionero godinama razvijao malver, i da stoji iza mnogih kampanja sajber špijunaže. Neke od njih su primećene, ali napadač nikada nije identifikovan.

Još uvek se ne zna kako su brat i sestra koristili ukradene informacije - da li su ucenjivali žrtve ili su na ovaj način sticali prednost koju su koristili za ostvarivanje profita. Brat i sestra su odbacili optužbe da su umešani u sajber špijunažu.

Među onima koje su oni špijunirali su bivši italijanski premijer Mateo Renci, predsednik Evropske Centralne banke Mario Dragi, i brojni italijanski senatori.

Đulio Ohionero je član italijanske lože. On je navodno koristio malver za špijuniranje članova njegove i drugih masonskih loža u Italiji.


Prijavite se na našu mailing listu i primajte najnovije vesti (jednom dnevno) putem emaila svakog radnog dana besplatno:

Izdvojeno

Otkriveno na hiljade lažnih onlajn prodavnica - kupci ostali bez novca na računima

Otkriveno na hiljade lažnih onlajn prodavnica - kupci ostali bez novca na računima

Firma za sajber bezbednost Silent Push otkrila je na hiljade veb sajtova koji se lažno predstavljaju kao sajtovi velikih brendova kao što su Apple i... Dalje

40 lažnih ekstenzija za Firefox krade kriptovalute korisnika

40 lažnih ekstenzija za Firefox krade kriptovalute korisnika

Istraživači sajber bezbednosti iz kompanije Koi Security otkrili su više od 40 ekstenzija za Mozilla Firefox koje kradu privatne ključeve i seed f... Dalje

Budite oprezni: veštačka inteligencija ponekad izmišlja i može vas poslati na lažni veb sajt

Budite oprezni: veštačka inteligencija ponekad izmišlja i može vas poslati na lažni veb sajt

Bezbednosni istraživači otkrili su ozbiljan rizik u radu velikih jezičkih modela (LLM), poput popularnih AI asistenata. Naime, kada ih pitate jedno... Dalje

Ažurirajte Chrome odmah: Hakeri koriste ranjivost u veb pregledaču

Ažurirajte Chrome odmah: Hakeri koriste ranjivost u veb pregledaču

Google je objavio hitna bezbednosna ažuriranja za Chrome kako bi rešio ozbiljnu ranjivost koja se već zloupotrebljava u napadima. Ovaj „zero-... Dalje

Kada sajber kriminal ubija: Bolnice na udaru ransomware-a

Kada sajber kriminal ubija: Bolnice na udaru ransomware-a

Do skoro, sajber kriminal se uglavnom svodio na krađu podataka ili novca. Ali dva napada ransomware-a na evropske bolnice pokazuju da sajber kriminal... Dalje