Uprkos akciji policije, BadBox nastavlja da se širi: malverom zaraženo 192.000 Android uređaja
Vesti, 20.12.2024, 13:00 PM

Android malver BadBox zarazio je više od 192.000 uređaja širom sveta uprkos nedavnoj operaciji policije u Nemačkoj koja je pokušala da zaustavi širenje malvera. Malver se proširio izvan „no name“ kineskih Android uređaja na uređaje poznatijih brendova kao što su Yandex 4K QLED Smart televizori, koji su veoma popularni u Rusiji, i Hisense pametni telefoni.
BadBox je Android malver za koji se smatra da je zasnovan na malverima iz porodice Triada, koji inficira uređaje nepoznatih proizvođača i to napadima na njihov firmware u lancu snabdevanja, intervencijom zaposlenih ili dok ulaze u fazu distribucije.
Prvi ga je otkrio kanadski konsultant za bezbednost Danijel Milišić početkom 2023. na T95 Android TV boxu koji je kupio na Amazonu. Od tada se malver proširio na druge uređaje koji se prodaju na internetu.
Cilj BadBox kampanje je finansijska dobit, koja se ostvaruje pretvaranjem uređaja u rezidencijalni proksi ili korišćenjem malvera za prevare sa oglasima. Rezidencijalni proksi se mogu iznajmiti drugim korisnicima, u mnogim slučajevima sajber kriminalcima, koji koriste zaraženi uređaj kao proksi za vršenje napada ili prevara. Pored toga, BadBox se može koristiti za instaliranje dodatnih malvera na Android uređaje, što može biti još opasnije.
Ovo upozorenje o širenju malvera istraživača iz kompanije za sajber bezbednost BitSight dolazi nakon vesti od prošle nedelje da je nemački Savezni ured za informacionu bezbednost (BSI) prekinuo operaciju malvera BadBox u zemlji prekinuvši komunikaciju 30.000 Android uređaja sa jednim od komandnih i kontrolnih servera malvera. BSI je upozorio da je BadBox prisutan u više kategorija proizvoda.
Istraživači BitSighta su uspeli da hakuju jedan od komandnih i kontrolnih servera koje koristi operacija BadBox. S obzirom da istraživači sada kontrolišu domen, mogu da vide kada uređaji pokušavaju da se povežu sa njim, što im omogućava da vide na koliko jedinstvenih IP adresa je pogođeno.
„Realnost je da je Badbox i dalje veoma živ i da se širi“, kažu iz BitSighta.
Zaraženi uređaji koje je otkrio BitSight prvenstveno se nalaze u Rusiji, Kini, Indiji, Belorusiji, Brazilu i Ukrajini. BitSight takođe upozorava da nedavna operacija BSI nije uticala na njihove telemetrijske podatke, pošto je akcija bila geografski ograničena, što je omogućilo da se rad BadBoxa nastavi.
S obzirom da se BadBox širi na uređaje velikih brendova, preporuka za korisnike je da instaliraju najnovija bezbednosna ažuriranja i ažuriranja firmwarea, izoluju pametne uređaje od važnijih sistema i isključe ih sa interneta kada ih ne koriste. Ako za uređaj nisu dostupna bezbednosna ili ažuriranja firmwarea, treba ih isključiti sa mreže ili čak u potpunosti.
Znaci infekcije botnetom BadBox su pregrevanje i pad performansi usled velike upotrebe procesora, atipičan mrežni saobraćaj i promene u podešavanjima uređaja.
Foto: Gerd Altmann | Pixabay

Izdvojeno
Da li su vaše lozinke među najslabijim lozinkama?

Analiza više od 19 milijardi procurelih lozinki otkrila je i dalje prisutnu, široko rasprostranjenu pojavu ponovne upotrebe slabih lozinki. Lozinke,... Dalje
Prevare sa „tajanstvenim kutijama“ kradu podatke sa platnih kartica i novac sa računa kupaca

Istraživači kompanije Bitdefender upozorili su veoma sofisticirane prevare putem pretplata, za koje sajber kriminalci koriste „neverovatno ube... Dalje
Nalozi trećine korisnika interneta hakovani prošle godine zbog slabe lozinke
.jpg)
Bar jedan onlajn nalog više od trećine (36%) ljudi prošle godine je hakovan zbog slabe ili ukradene lozinke, otkrilo je novo istraživanje FIDO al... Dalje
Google: Softverske ranjivosti nultog dana veoma tražene i sve ih je lakše nabaviti, a evo ko ih i zašto koristi
.jpg)
Sajber kriminalci su koristili najmanje 75 bezbednosnih ranjivosti za koje proizvođači softvera nisu znali - takozvane nulte ranjivosti - otkriva iz... Dalje
Microsoft glavna meta fišing napada, Mastercard se vratio na listu najčešće zloupotrebljavanih brendova

Microsoft je i dalje brend koji se najviše zloupotrebljava u fišing napadima. Ime tehnološkog giganta pojavljuje se u više od trećine (36%) svih ... Dalje
Pratite nas
Nagrade