Wikileaks: CIA ''pozajmljuje'' kod poznatih malvera
Vesti, 10.04.2017, 00:30 AM

Wikileaks je objavio još 27 dokumenata koji navodno pripadaju američkoj Centralnoj obaveštajnoj agenciji (CIA).
Najnovija grupa procurelih dokumenata nazvana Grasshopper otkriva da je CIA razvila framework koji koristi za pravljenje "prilagođenih malvera" za hakovanje Microsoftovog operativnog sistema Windows i zaobilaženje antivirusne zaštite.
Svi objavljeni dokumenti koji nose oznaku "poverljivo" u suštini su korisničko uputstvo (PDF) kome mogu da pristupe samo agenti CIA.
Grasshopper framework omogućava zaposlenima u CIA da lako naprave malvere, prilagođene operativnom sistemu i antivirusu koji cilj koristi.
Grasshopper framework automatski spaja nekoliko komponenti koje su dovoljne za napad na cilj, i na kraju isporučuje agentima CIA Windows installer koji agencija može da pokrene na računaru CIA i instalira ciljevima prilagođene maliciozne payloadove.
Wikileaks tvrdi da je Grasshopper dizajniran tako da ga ne otkrivaju ni antivirusi najpoznatijih proizvođača, uključujući i Kaspersky Lab, Symantec i Microsoft.
CIA je navodno napravila Grasshopper kao savremeno rešenje za sajber špijunažu koje je jednostavno za upotrebu ali takođe obezbeđuje CIA prisustvo na inficiranom računaru.
Grasshopper omogućava instaliranje špijunskih alata koristeći različite mehanizme koji im obezbeđuju opstanak na inficiranim računarima, kao i njihovo menjanje menjanjem ekstenzija.
Jedan od takvih mehanizama je nazvan Stolen Goods. On pokazuje kako CIA prilagođava poznate malvere koje su razvili sajber kriminalci iz celog sveta i menja ih u skladu sa sopstvenim potrebama.
Jedan takav malver je Carberp, rootkit koji su razvili ruski hakeri. CIA je od Carberpa "pozajmila" metod koji ovaj malver koristi da bi opastao na računaru, kao i delove installera malvera. Tako je CIA prilagodila Carberp sopstvenim potrebama, ali je veći deo koda malvera značajno izmenjen.
Ne zna se kada je tačno CIA koristila hakerske alate pomenute u ovim dokumentima, ali Wikileaks tvrdi da su oni korisšćeni u periodu izmešu 2012. i 2015.

Izdvojeno
Da li su vaše lozinke među najslabijim lozinkama?

Analiza više od 19 milijardi procurelih lozinki otkrila je i dalje prisutnu, široko rasprostranjenu pojavu ponovne upotrebe slabih lozinki. Lozinke,... Dalje
Prevare sa „tajanstvenim kutijama“ kradu podatke sa platnih kartica i novac sa računa kupaca

Istraživači kompanije Bitdefender upozorili su veoma sofisticirane prevare putem pretplata, za koje sajber kriminalci koriste „neverovatno ube... Dalje
Nalozi trećine korisnika interneta hakovani prošle godine zbog slabe lozinke
.jpg)
Bar jedan onlajn nalog više od trećine (36%) ljudi prošle godine je hakovan zbog slabe ili ukradene lozinke, otkrilo je novo istraživanje FIDO al... Dalje
Google: Softverske ranjivosti nultog dana veoma tražene i sve ih je lakše nabaviti, a evo ko ih i zašto koristi
.jpg)
Sajber kriminalci su koristili najmanje 75 bezbednosnih ranjivosti za koje proizvođači softvera nisu znali - takozvane nulte ranjivosti - otkriva iz... Dalje
Microsoft glavna meta fišing napada, Mastercard se vratio na listu najčešće zloupotrebljavanih brendova

Microsoft je i dalje brend koji se najviše zloupotrebljava u fišing napadima. Ime tehnološkog giganta pojavljuje se u više od trećine (36%) svih ... Dalje
Pratite nas
Nagrade