Zašto je lozinka ''123456'' vrlo loša ideja
Vesti, 02.07.2020, 10:00 AM

U jednoj od najvećih studija o upotrebi lozinki, analizom više od milijardu procurelih korisničkih podataka otkriveno je da je jedna od svake 142 lozinke poznati niz “123456”.
Studija, koju je prošlog meseca sproveo student računarskog inženjeringa Ata Hakcıl, analizirala je kombinacije korisničkog imena i lozinke koje su procurile na internetu posle hakovanja različitih kompanija.
Ove „deponije podataka“ postoje na internetu duže od pola decenije a podaci se gomilaju sa svakim novim napadom na kompanije.
Ovi podaci lako su dostupni na veb sajtovima poput GitHuba ili GitLaba, ili se slobodno distribuiraju na hakerskim forumima i fajl šering sajtovima.
Godinama su tehnološke kompanije, kao što su Google, Microsoft i Apple, prikupljale ove podatke da bi napravile interne sisteme koji upozoravaju korisnike kada koriste „slabu“ ili „često korišćenu“ lozinku.
I poznati internet servis Have I Been Pwned radi istu stvar - prikuplja podatke procurele posle napada.
Prošlog meseca Hakcıl, turski student koji studira na univerzitetu na Kipru, preuzeo je i analizirao više od milijardu procurelih korisničkih podataka.
Glavno otkriće je da je među više od milijardu podataka bilo samo 168.919.919 jedinstvenih lozinki, i da je više od 7 miliona (0,722%) lozinki bio pomenuti niz brojeva “123456”.
To znači da je svaka 142. lozinka iz analiziranog uzorka najslabija poznata lozinka danas - “123456” je najčešće korišćena lozinka na internetu poslednjih pet godina zaredom.
Pored toga, Hakcıl je takođe otkrio da je prosečna dužina lozinke 9,48 znakova, što nije dobro, ali nije ni strašno, jer većina stručnjaka za bezbednost preporučuje da lozinke budu što duže, a obično od 16 do 24 karaktera ili više.
Ali dužina lozinke nije jedini problem koji je Hakcıl otkrio. Turski istraživač je rekao da je takođe problem i složenost lozinki, i da samo 12% lozinki sadrži posebne znakove.
U većini slučajeva, korisnici su birali pojednostavljene lozinke koje se sastoje samo od slova (29%) ili brojeva (13%). To znači da je oko 42% svih lozinki iz analiziranog uzorka bilo podložno tzv. "napadima rečnikom" i da bi napadači mogli da lako dobiju pristup nalozima.
Rezultati studije dostupni su na GitHubu, a u nastavku evo ukratko najvažnijih otkrića studije:
Od 1.000.000.000+ podataka, 257.669.588 su oštećeni podaci.
Među podacima je bilo 168.919.919 lozinki i 393.386.953 korisničkih imena.
Najčešća lozinka je 123456 (otprilike 0,722% svih lozinki).
Najčešćih 1000 lozinki čine 6,607% svih lozinki.
Prosečna dužina lozinke je 9,4822 karaktera.
12,04% lozinki sadrže posebne znakove.
28,79% lozinki su samo slova.
26,16% lozinki su samo mala slova.
13,37% lozinki su samo brojevi.
34,41% svih lozinki završava se brojevima, ali samo 4,522% svih lozinki započinje brojevima.

Izdvojeno
Ažurirajte Chrome odmah: Hakeri koriste ranjivost u veb pregledaču

Google je objavio hitna bezbednosna ažuriranja za Chrome kako bi rešio ozbiljnu ranjivost koja se već zloupotrebljava u napadima. Ovaj „zero-... Dalje
Kada sajber kriminal ubija: Bolnice na udaru ransomware-a
.jpg)
Do skoro, sajber kriminal se uglavnom svodio na krađu podataka ili novca. Ali dva napada ransomware-a na evropske bolnice pokazuju da sajber kriminal... Dalje
Bluetooth ranjivosti: Hakeri vas mogu prisluškivati preko vaših slušalica

Istraživači iz nemačke kompanije ERNW su na konferenciji o bezbednosti TROOPERS u Nemačkoj otkrili tri ozbiljne ranjivosti u čipovima popularnih ... Dalje
Kad korisnici sami instaliraju malver: dramatičan porast ClickFix napada

U poslednjih šest meseci zabeležen je dramatičan porast nove vrste sajber napada koji se ne oslanja na ranjivosti u softveru, već na ljudske slabo... Dalje
Microsoft najavio produžetak podrške za Windows 10 za godinu dana
.jpg)
Microsoft je konačno potvrdio ono što su mnogi priželjkivali - Windows 10 će i dalje dobijati bezbednosna ažuriranja (Extended Security Updates, ... Dalje
Pratite nas
Nagrade