Zbog ove četiri ranjivosti u Windowsu, odmah preuzmite zakrpe

Vesti, 16.08.2019, 10:00 AM

Zbog ove četiri ranjivosti u Windowsu, odmah preuzmite zakrpe

Ako koristite bilo koju podržanu verziju Windowsa odmah instalirajte najnovije sigurnosne ispravke.

Windows ima četiri do sada nepoznate kritične ranjivosti u Remote Desktop Services, slične nedavno zakrpljenoj RDP ranjivosti “BlueKeep”.

Ranjivosti su otkrili stručnjaci Microsofta. Reč je o ranjivostima CVE-2019-1181, CVE-2019-1182, CVE-2019-1222 i CVE-2019-1226, koje udaljeni napadači mogu iskoristiti da bi preuzeli kontrolu nad ranjivim sistemom bez potrebe za bilo kakvom interakcijom korisnika.

Kao i BlueKeep RDP, i ove četiri novootkrivene ranjivosti malver može iskoristiti kako bi se automatski širio sa jednog ranjivog računara na drugi.

Verzije operativnog sistema Windows koje su podložne ovakom napadu su Windows 7 SP1, Windows Server 2008 R2 SP1, Windows Server 2012, Windows 8.1, Windows Server 2012 R2 i sve podržane verzije Windowsa 10, uključujući i serverske verzije.

Prve dve ranjivosti utiču na sve podržane verzije Windows operativnog sistema, dok druge dve (1222 i 1226) utiču samo na Windows 10 i Windows Server Edition.

Ove ranjivosti ne utiču na Windows XP, Windows Server 2003 i Windows Server 2008 niti utiču na sam RDP (Remote Desktop Protocol) koji je Microsoft razvio za Remote Desktop Services.

Ranjivosti koje se nalaze u Remote Desktop Services mogle bi omogićiti udaljenim napadačima slanje posebno izrađenih zahteva preko RDP protokola ciljanom sistemu.

Microsoft kaže da nije pronašao dokaze da je za ove ranjivosti znao neko drugi, izvan kompanije, niti da se one aktivno koriste u napadima.

„Važno je da se pogođeni sistemi zakrpe što je pre moguće zbog povišenog rizika“, kažu iz Microsofta.

Ako ostanu nezakrpljene, ove ranjivosti mogu omogućiti napadačima da šire malvere na sličan način kao što se to desilo sa ransomwareima WannaCry i NotPetya koji su se raširili po celom svetu 2017. godine.

Pored zakrpa za ova četiri kritična propusta, Microsoft je u utorak objavio i zakrpe za još 89 ranjivosti u sklopu mesečnog paketa ažuriranja. Od 89 ranjivosti, 25 su označene kao kritične.

Sigurnosna ažuriranja objavljena u utorak uključuju zakrpe za različite podržane verzije operativnog sistema Windows i druge Microsoftove proizvode, uključujući Internet Explorer, Edge, Office, ChakraCore, Visual Studio, Online Services i Microsoft Directory Dynamics.

Da biste instalirali najnovije bezbednosne ispravke, idite u Podešavanja → Ažuriranje i bezbednost → Ažuriranje Windowsa → Proverite da li postoje ispravke na računaru ili morate da ručno instalirate ispravke.


Prijavite se na našu mailing listu i primajte najnovije vesti (jednom dnevno) putem emaila svakog radnog dana besplatno:

Izdvojeno

Google oglasi za Facebook vode do sajtova prevaranata

Google oglasi za Facebook vode do sajtova prevaranata

Google ima problem sa oglasima u pretrazi, upozorio je programer Džastin Poliačik, a njegove reči potvrdili su i istraživači kompanije Malwarebyt... Dalje

Zloglasna ransomware grupa HelloKitty najavila povratak i novo ime

Zloglasna ransomware grupa HelloKitty najavila povratak i novo ime

Sajber kriminalci iz ransomware grupe ranije poznate kao HelloKitty objavili su da se naziv grupe menja u „HelloGookie“. Oni su objavili n... Dalje

Piramidalna šema prevare na Telegramu

Piramidalna šema prevare na Telegramu

Istraživači kompanije Kasperski upozorili su na prevarante koji koriste sofisticiranu taktiku da ukradu Toncoine (TON) od korisnika Telegrama širom... Dalje

Od početka godine ransomware grupa Akira napala 250 organizacija od kojih je pokušala da naplati 42 miliona dolara

Od početka godine ransomware grupa Akira napala 250 organizacija od kojih je pokušala da naplati 42 miliona dolara

Da posao sa ransomwareom cveta pokazuju i podaci o ransomware grupi Akira koja je za manje od godinu dana rada iznudila milione od na stotine pogođen... Dalje

Microsoft je i dalje brend koji se najviše zloupotrebljava u phishing napadima

Microsoft je i dalje brend koji se najviše zloupotrebljava u phishing napadima

Prema podacima kompanije Check Point, Microsoft je brend koji se najviše zloupotrebljavao, u čak 38% svih phishing napada u prvom kvartalu 2024. Ovo... Dalje