Zbog prikupljanja podataka korisnika i Google uklonio Avastove ekstenzije, direktor Avasta kaže da nema razloga za brigu
Vesti, 18.12.2019, 10:30 AM

Programer Adblock Plusa, jednog od najpopularnijih programa za blokiranje reklama, otkrio je početkom ove godine da Avastove ekstenzije prikupljaju korisničke podatke, poput adresa web sajtova, informacija o pregledaču i verziji pregledača i operativnog sistema, i druge.
Vladimir Palant podelio je svoja otkrića sa javnošću početkom decembra kada je zatražio od Mozille i Googlea da uklone Avastove ekstenzije iz svojih prodavnica dodataka, što se na kraju desilo u slučaju proizvođača Firefoxa. Sada je to uradio i Google koji je uklonio sve Avastove dodatke, osim AVG Online Security koji se jedina još uvek može preuzeti iz prodavnice dodataka za Chrome.
Palant tvrdi da su Avast i AVG dodaci za Chrome i Firefox prikupljali informacije o navikama korisnika koje su u vezi pretraživanja, uključujući i podatke koji omogućavaju kompaniji da u potpunosti reprodukuje korisnikovu sesiju pretraživanja. Palant je rekao da Avast može saznati koliko puta otvorite pregledač, koliko vremena provedete na stranici i na šta kliknete na određenoj stranici.
"Špijuniranje vaših korisnika očigledno je kršenje uslova koje programeri ekstenzija potpisuju sa Googleom i Mozillom", objasnio je Palant u postu na blogu objavljenom 3. decembra.
I dok Palant upozorava da ove ekstenzije prikupljaju ogromnu količinu podataka sa korisničkih uređaja, Avast tvrdi da nema razloga za zabrinutost.
Izvršni direktor Avasta Ondrej Vlček priznao je u nedavnom intervjuu za Forbes da se podaci korisnika zaista prikupljaju i prodaju, ali je naglasio da je ceo proces takav da je identitet korisnika zaštićen. Drugim rečima, podaci koje prikupi Avastov softver ne mogu se koristiti za praćenje korisnika jer kompanija koristi sistem koji iz prikupljenih podataka uklanja informacije koje mogu identifikovati korisnike.
Avast objašnjava da koristi Jumpshot za anonimizaciju prikupljenjih informacija pre nego što ih proda klijentima, za koje Vlček kaže da nisu marketing kompanije, već investitori.
Novi direktor kompanije Avast tvrdi da ovaj sistem prikupljanja podataka kompaniji obezbeđuje samo oko 5% prihoda. Iako na prvi pogled to možda ne izgleda mnogo, zapravo je reč o ozbiljnoj zaradi.
Prihod kompanije za prvu polovinu 2019. godine dostigao je 426,8 miliona dolara, tako da ako je cifra od 5% tačna, Avast je od prikupljanja i prodaje korisničkih podataka zaradio 21,3 miliona dolara. Avast je u 2018. godini prijavio 811,5 miliona dolara prihoda, tako da je prošle godine zarada od prikupljanja podataka iznosila 40,5 miliona dolara.
Prema podacima kompanije Avast, kompanija ima više od 435 miliona aktivnih korisnika njenih proizvoda.
Google nije objasnio zašto su ekstenzije povučene. Međutim, Mozilla je ranije rekla da sarađuje sa Avastom na rešavanju ovog problema, što znači da bi ekstenzije mogle da budu vraćene u nekom trenutku, kada Avast izvrši neophodne promene.
Treba napomenuti da ekstenzije nisu na crnoj listi, te da nisu uklonjene sa uređaja na kojima su već instalirane, a Palant upozorava da to znači da one "nastavljaju da špijuniraju korisnike".

Izdvojeno
Otkriveno na hiljade lažnih onlajn prodavnica - kupci ostali bez novca na računima

Firma za sajber bezbednost Silent Push otkrila je na hiljade veb sajtova koji se lažno predstavljaju kao sajtovi velikih brendova kao što su Apple i... Dalje
40 lažnih ekstenzija za Firefox krade kriptovalute korisnika

Istraživači sajber bezbednosti iz kompanije Koi Security otkrili su više od 40 ekstenzija za Mozilla Firefox koje kradu privatne ključeve i seed f... Dalje
Budite oprezni: veštačka inteligencija ponekad izmišlja i može vas poslati na lažni veb sajt

Bezbednosni istraživači otkrili su ozbiljan rizik u radu velikih jezičkih modela (LLM), poput popularnih AI asistenata. Naime, kada ih pitate jedno... Dalje
Ažurirajte Chrome odmah: Hakeri koriste ranjivost u veb pregledaču

Google je objavio hitna bezbednosna ažuriranja za Chrome kako bi rešio ozbiljnu ranjivost koja se već zloupotrebljava u napadima. Ovaj „zero-... Dalje
Kada sajber kriminal ubija: Bolnice na udaru ransomware-a
.jpg)
Do skoro, sajber kriminal se uglavnom svodio na krađu podataka ili novca. Ali dva napada ransomware-a na evropske bolnice pokazuju da sajber kriminal... Dalje
Pratite nas
Nagrade