Žrtve ransomwarea CoinVault sada mogu povratiti svoje fajlove besplatno
Vesti, 15.04.2015, 01:00 AM

Žrtve infekcije ransomwarea CoinVault sada imaju šansu da povrate svoje podatke bez plaćanja kriminalcima, zahvaljujući repozitorijumu ključeva za dešifrovanje i programu za dešifrovanje koji su objavili Kaspersky Lab i Nacionalna jedinica za visokotehnloški kriminal holandske policije.
Ransomware CoinVault koji je pretnja korisnicima interneta već neko vreme, šifruje fajlove na zaraženim računarima i zahteva od žrtava da otkup za zarobljene fajlove plate bitcoinima.
Kancelarija holandskog državnog tužioca i Nacionalna jedinica za visokotehnološki kriminal holandske policije uspeli su da pristupe serveru za komandu i kontrolu ranosmwarea CoinVault i dođu do baze podataka koja sadrži inicijalizacijske vektore, ključeve i novčanike za digitalnu valutu. Holandska policija kontaktirala je potom kompaniju Kaspersky, koja je napravila alat kojim se mogu otključati fajlovi koje je šifrovao CoinVault.
Kaspersky Lab je saopštio da iako je u njihov alat za dešifrovanje uključen veliki broj CoinVault ključeva za dešifrovanje, kolekciji ključeva biće dodavani novi ključevi kako ih budu dobijali od Nacionalne jedinice za visokotehnološki kriminal holandske policije.
Ransomware CoinVault pojavio se sredinom novembra 2014. i bio je prvi malver koji je ponudio žrtvama mogućnost da dešifruju neke od šifrovanih podataka. Malver šifruje podatke na hard disku inficiranog računara, omogućavajući žrtvi da vidi spisak šifrovanih fajlova i zatim korisniku nudi mogućnost da dešifruje jedan fajl besplatno kako bi ga podstakao da plati za ključ za dešifrovanje ostalih fajlova, pokušavajući da mu ulije poverenje da će za svoj novac moći da vrati fajlove u prvobitno stanje.
CoinVault je inficirao više od 1000 Windows računara u više od 20 zemalja, a većina žrtava se nalazi u Holandiji, Nemačkoj, SAD, Francuskoj i Velikoj Britaniji. Žrtve su takođe registrovane i u Belgiji, Austriji, Švajcarskoj, Norveškoj, Švedskoj, Luksemburgu, Danskoj, Slovačkoj, Sloveniji, Španiji, Italiji, Mađarskoj, Irskoj, Hrvatskoj, Rusiji, Kanadi, Izraelu, Ujedinjenim Arapskim Emiratima, Kini, Indoneziji, na Tajlandu, u Južnoafričkoj Republici, Australiji, Novom Zelandu, Panami, Dominikanskoj Republici i Meksiku.
Pre nego što pokrenu program za dešifrovanje, korisnicima se savetuje da na sajtu Kaspersky Laba https://noransom.kaspersky.com/ provere da li mogu povratiti šifrovane fajlove.

Izdvojeno
Francuski sud pustio vlasnika Telegrama da napusti zemlju
.jpg)
Vlasnik aplikacije Telegram, rođen u Rusiji, rekao je da se vratio u Dubai nakon što je nekoliko meseci proveo u Francuskoj zbog krivične istrage u... Dalje
Prevaranti se lažno predstavljaju kao ransomware banda Clop

Barracuda Networks upozorava na prevarante koji se predstavljaju kao ransomware banda Clop, pokušavajući da iznude novac od žrtava. Ovakvi incident... Dalje
Microsoft upozorio na ClickFix prevaru koja zloupotrebljava Booking[.]com
![Microsoft upozorio na ClickFix prevaru koja zloupotrebljava Booking[.]com](/thumbs/v2_8525_jas-rolyn-7BqK0rCPO5k-unsplash.jpg)
Sofisticirana phishing kampanja „ClickFix“ lažno predstavlja Booking.com kako bi se ugostiteljske firme zarazile malverima za krađu info... Dalje
Mozilla upozorila korisnike da ažuriraju Firefox

Mozilla je pozvala korisnike Firefox-a da ažuriraju svoje pretraživače na verziju 128 ili noviju (ili ESR 115.13) pre 14. marta 2025. godine, kako ... Dalje
Google isplatio ukupno 12 miliona dolara za prijavljene bagove u aplikacijama i servisima kompanije
.jpg)
Google-ov program nagrađivanja ranjivosti je prošle godine isplatio 11,8 miliona dolara istraživačima koji su prijavili ranjivosti u proizvodima i... Dalje
Pratite nas
Nagrade