30000 Mac računara inficirano novim malverom Silver Sparrow
Opisi virusa, 22.02.2021, 10:30 AM

Novi malver Silver Sparrow inficirao je 30000 Mac računara. Malver su otkrili istraživači iz firme Red Canary koji su ga analizirali zajedno sa istraživačima iz kompanije Malwarebytes i VMWare Carbon Black.
Prema podacima firme Malwarebytes, Silver Sparrow je do 17. februara zarazio 29.139 macOS uređaja u 153 zemlje, a najviše u Sjedinjenim Državama, Velikoj Britaniji, Kanadi, Francuskoj i Nemačkoj.
Ali uprkos velikom broju infekcija, detalji o distribuciji malvera i samom malveru su oskudni. Nejasno je da li je Silver Sparrow bio sakriven u zlonamernim oglasima, piratskim aplikacijama ili lažnim programima za ažuriranje Flasha koji su često vektor distribucije za malvere za Mac.
I svrha ovog malvera takođe nije jasna istraživačima.
Kada Silver Sparrow zarazi sistem, on čeka komande od onih koji ga kontrolišu. Takve komande doduše nisu stigle za vreme dok su istraživači analizirali malver, nadajući se da će saznati više o njegovom delovanju pre nego što izveštaj o malveru bude objavljen.
Ali ovo ne bi trebalo tumačiti pogrešno - da je u pitanju neuspeli pokušaj malvera, upozorava Red Canary. Moguće je da malver može da otkrije istraživače koji analiziraju njegovo ponašanje i jednostavno izbegava učitavanje malicioznog koda druge faze na tim sistemima.
Veliki broj zaraženih sistema ukazuje na to da je ovo vrlo ozbiljna pretnja, a ne samo test za one koji su stvorili Silver Sparrow.
Malver ima i podršku za infekciju macOS sistema koji rade na najnovijoj Appleovoj arhitekturi M1 čipova, što još jednom potvrđuje da je ovo nova i dobro pripremljena pretnja.
Zapravo, Silver Sparrow je drugi otkriveni malver koji može da se pokreće na M1 čipu nakon što je prvi otkriven samo četiri dana pre.
Iako konkretnog delovanja malvera još uvek nema, “njegova kompatibilnost sa M1 čipovima, globalni doseg, relativno visoka stopa infekcije i operativna zrelost” ukazuju da je Silver Sparrow razumno ozbiljna pretnja.
Izveštaj koji je objavio Red Canary sadrži pokazatelje infekcije koji se mogu koristiti za otkrivanje zaraženih sistema.

Izdvojeno
Novi malver ruskih hakera LOSTKEYS je digitalna verzija špijuna

Google-ova obaveštajna grupa za pretnje (GTIG) identifikovala je novi malver pod nazivom LOSTKEYS, dizajniran za krađu fajlova i sistemskih podataka... Dalje
Novi, opasni trojanac koji krade lozinke širi se preko YouTube-a
.jpg)
Istraživači bezbednosti iz CYFIRMA otkrili su novi malver nazvan Neptun RAT koji inficira Windows uređaje i krade lozinke. Malver koga bezbednosni ... Dalje
Novi malver koji krade lozinke širi se preko YouTube-a
.jpg)
Novootkriveni malver za krađu informacija pod nazivom Arcane Stealer krade mnoštvo korisničkih podataka, uključujući podatke za prijavljivanje z... Dalje
Novi malver MassJacker krije se u piratskom softveru
.jpg)
Korisnici koji traže piratski softver mete su napada koji rezultiraju infekcijom novim malverom pod nazivom MassJacker. Prema nalazima kompanije Cybe... Dalje
Hakeri koriste Google Docs i Steam za kontrolu malvera koji kradu lozinke

Google Docs i druge pouzdane platforme se koriste za skrivenu kontrolu malvera koji kradu, lozinke, logove ćaskanja i osetljive podatke (infostealer... Dalje
Pratite nas
Nagrade