Malver FrigidStealer inficira macOS preko lažnih ažuriranja Safari-ja
Opisi virusa, 16.05.2025, 12:30 PM
.jpg)
Istraživači iz firme za sajber bezbednost Wazuh upozorili su na malver FrigidStealer koji inficira macOS preko lažnih ažuriranja pregledača da bi, kada zarazi uređaj, krao lozinke, kripto novčanike i beleške.
FrigidStealer koji je prvi put primećen u februaru 2025. godine, je deo porodice malvera Ferret i već je korišćen u napadima na korisnike širom Severne Amerike, Evrope i Azije.
FrigidStealer povezan je sa grupama TA2726 i TA2727, obe poznate po korišćenju lažnih ažuriranja pregledača kao vektora napada.
Malver funkcioniše tako što vara korisnike da preuzmu DMG fajl predstavljen kao ažuriranje Safari-ja. Kada se fajl instalira, on zaobilazi Apple-ove Gatekeeper zaštite tako što traži od korisnika da unese svoju lozinku. Malver zatim instalira zlonamernu aplikaciju com.wails.ddaolimaki-daunito, što mu pomaže da se uklopi sa legitimnim aplikacijama.
Kada se aktivira, FrigidStealer počinje da prikuplja osetljive podatke, uključujući podatke pregledača, sistemske fajlove, informacije o kripto novčaniku, pa čak i Apple Notes. Ovi podaci se zatim eksfiltriraju na komandno-kontrolni server preko macOS-ovog mDNSResponder-a. Nakon krađe i slanja podataka, malver prekida sopstveni proces kako bi smanjio šanse da bude otkriven.
Prema navodima iz izveštaja firme Wazuh, ovaj malver se ne oslanja na tradicionalne eksploit komplete ili ranjivosti. Umesto toga, koristi poverenje korisnika u sistemska obaveštenja i upite za ažuriranje pregledača. Ovaj pristup ga čini opasnijim, jer zahteva manje tehničke sofisticiranosti napadača, a istovremeno je veoma efikasan.
Ono što izdvaja FrigidStealer jeste to što malver koristi legitimna imena procesa i servisa da bi ostao skriven.
Ako ste korisnik macOS-a, imajte na umu da sajber kriminalci postaju sve pametniji kada je reč o načinima na koje varaju ljude. Oni kombinuju prevare sa znanjem o tome kako sistem funkcioniše kako bi se provukli pored standardnih zaštita. Čak i sa zaštitom, prvi korak napada često se svodi na to da neko klikne na link ili poveruje lažnom zahtevu za ažuriranje.
Zato se korisnicima savetuje da izbegavaju instaliranje ažuriranja softvera iz neočekivanih upita ili sa sajtova trećih strana. Ažuriranja bi uvek trebalo da dolaze direktno iz zvaničnih izvora kao što su Mac App Store ili alata za ažuriranje softvera sistema.
Foto: Szabo Viktor | Unsplash

Izdvojeno
Malver FrigidStealer inficira macOS preko lažnih ažuriranja Safari-ja
.jpg)
Istraživači iz firme za sajber bezbednost Wazuh upozorili su na malver FrigidStealer koji inficira macOS preko lažnih ažuriranja pregledača da bi... Dalje
Lažni AI video generatori koji se reklamiraju na Facebook-u šire novi malver koji krade podatke korisnika

Lažni AI alati za generisanje videa koriste se za distribuciju novog malvera za krađu informacija pod nazivom „Noodlophile“. Veb sajtovi... Dalje
Novi malver ruskih hakera LOSTKEYS je digitalna verzija špijuna

Google-ova obaveštajna grupa za pretnje (GTIG) identifikovala je novi malver pod nazivom LOSTKEYS, dizajniran za krađu fajlova i sistemskih podataka... Dalje
Novi, opasni trojanac koji krade lozinke širi se preko YouTube-a
.jpg)
Istraživači bezbednosti iz CYFIRMA otkrili su novi malver nazvan Neptun RAT koji inficira Windows uređaje i krade lozinke. Malver koga bezbednosni ... Dalje
Novi malver koji krade lozinke širi se preko YouTube-a
.jpg)
Novootkriveni malver za krađu informacija pod nazivom Arcane Stealer krade mnoštvo korisničkih podataka, uključujući podatke za prijavljivanje z... Dalje
Pratite nas
Nagrade