Bankarski trojanac Dyreza sada ima podršku i za Windows 10 i Edge

Opisi virusa, 20.11.2015, 01:00 AM

Bankarski trojanac Dyreza sada ima podršku i za Windows 10 i Edge

Bankarski trojanac Dyreza dobio je svoju novu verziju koja uključuje i podršku za Microsoftov novi operativni sistem Windows 10 i browser Edge.

Osim podrške za nove Microsoftove proizvode, nova verzija trojanca traži instalirane zaštitne programe i prekida niz procesa koji su povezani sa antivirusnim softverom, kako bi se brže i efikasnije infiltrirao u sistem.

Nova verzija radi i na 32-bitnim i na 64-bitnim računarima, i na operativnim sistemima Win 7, Win 7 SP1, Win XP, Win 8, Win 8.1, Win Server 2003, Win Vista SP2, Win Vista, Win Vista Sp1, ali i na Windowsu 10, što pokazuje da autori malvera sklanjaju prepreke na putu ka infekciji što većeg broja računara.

Kada isključi antivirus, trojanac nastoji da bude prisutan na računaru što je duže moguće, kako bi ukrao što više informacija iz browsera.

Kao i ranije, malver Dyreza isporučuje na računar downloader Upatre, i kao i u ranijim slučajevima, svi inficirani računari dodaju se bot mreži. Dakle, ovaj bankarski trojanac ne samo da izvlači vredne podatke sa zaraženih računara već porobljava računare u bot mreže. Neke ranije procene govore da se na internetu može naći više od 80000 računara inficiranih trojancem Dyreza.

Put infekcije je sledeći: Korisnici inficiraju računare downloaderom Upatre preko spam emailova ili se sa kompromitovanih sajtova preusmeravaju na stranice sa exploit alatom.

Kada se Upatre pokrene, ako on proceni da je računar odgovarajući, on preuzima trojanca Dyreza. Posle toga, bankarski trojanac traga za finansijskim informacijama koje može da nađe, u programima banaka ili ih krade iz browsera korisnika. Dyreza može da krade podatke iz sledećih browsera: Chrome, Firefox, Internet Explorer i Micorosoft Edge.

Sve što ukrade Dyreza šalje komando-kontrolnom serveru (C&C) koji je pod kontrolom napadača.

Pojava nove verzije trojanca u vreme kada kreću pretpraznične kupovine, teško da može biti slučajnost.


Prijavite se na našu mailing listu i primajte najnovije vesti (jednom dnevno) putem emaila svakog radnog dana besplatno:

Izdvojeno

Novi, opasni trojanac koji krade lozinke širi se preko YouTube-a

Novi, opasni trojanac koji krade lozinke širi se preko YouTube-a

Istraživači bezbednosti iz CYFIRMA otkrili su novi malver nazvan Neptun RAT koji inficira Windows uređaje i krade lozinke. Malver koga bezbednosni ... Dalje

Novi malver koji krade lozinke širi se preko YouTube-a

Novi malver koji krade lozinke širi se preko YouTube-a

Novootkriveni malver za krađu informacija pod nazivom Arcane Stealer krade mnoštvo korisničkih podataka, uključujući podatke za prijavljivanje z... Dalje

Novi malver MassJacker krije se u piratskom softveru

Novi malver MassJacker krije se u piratskom softveru

Korisnici koji traže piratski softver mete su napada koji rezultiraju infekcijom novim malverom pod nazivom MassJacker. Prema nalazima kompanije Cybe... Dalje

Hakeri koriste Google Docs i Steam za kontrolu malvera koji kradu lozinke

Hakeri koriste Google Docs i Steam za kontrolu malvera koji kradu lozinke

Google Docs i druge pouzdane platforme se koriste za skrivenu kontrolu malvera koji kradu, lozinke, logove ćaskanja i osetljive podatke (infostealer... Dalje

BlackLock je nova opasna ransomware banda

BlackLock je nova opasna ransomware banda

Istraživači iz kompanije za sajber bezbednost Reliaqest upozoravaju na ekstremno opasnu ransomware bandu BlackLock koja se pojavila u martu prošle ... Dalje