Bot mreža Necurs šalje 5 miliona spam emailova pomoću kojih se širi novi ransomware Jaff
Opisi virusa, 15.05.2017, 10:00 AM

Istraživači iz kompanije Forcepoint Security Lab upozorili su na masovnu spam kampanju bot mreže Necurs koja u proseku šalje 5 miliona emailova po satu, pomoću kojih se širi novi ransomware nazvan "Jaff".
Jaff je po mnogo čemu veoma sličan čuvenom ransomware Locky. Međutim, da bi dešifrovao fajlove na inficiranim računarima Jaff traži mnogo više nego Locky - čak 1,79 bitcoina, čija je trenutna vrednost oko 3150 dolara.
Malver Necurs trenutno kontroliše više od 6 miliona inficiranih računara širom sveta koji od četvrtka šalju emailove milionima korisnika sa PDF dokumentom u prilogu. Ako se klikne na njega, otvara se Word dokument sa malicioznom macro skriptom koja preuzima i pokreće ransomware Jaff.
Jaff šifruje 423 različitih vrsta fajlova. On ne zavisi od svog komandno-kontrolnog servera i može da šifruje fajlove i kada je inficirani računar offline.
Šifrovanim fajlovima ransomware dodaje esktenziju "jaff".
Jaff zatim ostavlja obaveštenje o infekciji i načinu plaćanja otkupnine, i to u svakom folderu u kome se nalaze šifrovani fajlovi. Istovremeno, malver zamenjuje i pozadinu desktopa obaveštenjem o infekciji.
U obaveštenju se kaže da su fajlovi na računaru šifrovani, ali ne i da treba platiti za dešifrovanje. Umesto toga, žrtve se upućuju na sajt koji je dostupan preko Tor Browsera.
Kada žrtva instalira Tor Browser i ode na sajt, tek tamo se od nje traži da plati 1,79 bitcoina.
Istraživači iz firme Proofpoint kažu da bi Jaff mogao biti delo iste grupe sajber kriminalaca koja stoji i iza ransomwarea Locky, Dridex i Bart.
Ransomware Jaff je opasnost za korisnike računara u celom svetu, ali prvenstveno su pogođene firme u Velikoj Britaniji i SAD, ali i u Irskoj, Belgiji, Italiji, Nemačkoj, Holandiji, Francuskoj, Meksiku i Australiji.
Prevencija ovakvih infekcija podrazumeva da budete oprezni sa neočekivanim dokumentima koji su vam poslati emailom. Proverite da li su makroi onemogućeni u Microsoft Office programima. Ako nisu, blokirajte pokretanje makroa u Office fajlovima sa interneta.
Ne zaboravite redovan backup. Kopiju važnih fajlova čuvajte na eksternim uređajima koji nisu povezani sa računarom.
Na kraju, ali ne i najmanje važno, instalirajte pouzdano antivirusno rešenje.

Izdvojeno
Novi malver CopperStealer krade Google, Facebook i Apple naloge

Istraživači kompanije Proofpoint otkrili su malver koji se distribuira preko sajtova na kojima se nudi nelegalni piratski softver, a koji cilja kori... Dalje
30000 Mac računara inficirano novim malverom Silver Sparrow

Novi malver Silver Sparrow inficirao je 30000 Mac računara. Malver su otkrili istraživači iz firme Red Canary koji su ga analizirali zajedno sa ist... Dalje
Otkriven prvi malver koji napada isključivo Appleov novi M1 čip

Bivši istraživač NSA Patrik Vordl otkrio je malver koji je dizajniran za napade na računare sa Appleovim novim M1 čipom, koji se koristi na najno... Dalje
Oprez: Video snimak Trampovog ''seks skandala'' krije QRAT trojanca

Istraživači kompanije Trustwave otkrili su novu spam kampanju koja distribuira trojanski program za daljinski pristup (RAT), a kao mamac koristi vid... Dalje
Opasni malver Emotet se vratio i sada dnevno stigne u sandučiće za e-poštu 100000 korisnika

Posle zatišja od skoro dva meseca, botnet Emotet se vratio izmenjen i sa kampanjom koja dnevno pogađa 100 000 ciljeva. Emotet se pojavio 2014. godin... Dalje
Pratite nas
Nagrade