Bot mreža Sathurbot sa 20000 botova napada WordPress sajtove
Opisi virusa, 11.04.2017, 01:00 AM

Bot mreža sastavljena od 20000 botova pokušava da kompromituje što više WordPress sajtova šireći backdoor downloader trojanca nazvanog Sathurbot, upozorili su stručnjaci kompanije ESET.
Sathurbot može da se ažurira i da preuzima i pokreće druge malvere, kao što su Boaxxe, Kovter i Fleercivet, ali to nije konačan spisak.
Sathurbot je i web crawler, koji traži WordPress sajtove.
On isprobava različite lozinke na svakom sajtu, u nadi da će neka od njih biti prava i da će tako biti moguć pristup sajtu.
Različiti botovi u bot mreži Sathurbot isprobavaju različite lozinke za isti sajt. Svaki bot pokušava sa samo jednom lozinkom na svakom sajtu i onda prelazi na drugi. Na taj način izbegava se situacija da IP adresa bota bude stavljena na crnu listu napadnutog sajta a obezbeđuje se da bot u budućnosti može da poseti isti sajt. Nisu svi botovi web crawleri, ali svi učestvuju u isprobavanju lozinki na napadnutim sajtovima.
Sathurbot funkcioniše i kao seeder za maliciozne torente.
Trojanac se pojavio juna prošle godine, šireći se uglavnom tako što mami korisnike da preuzimaju piratski sadržaj (filmove ili softver) preko torent fajlova koji se nude na kompromitovanim, uglavnom WordPress sajtovima.
Kada korisnik počne da preuzima torent fajl, sve će izgledati legitimno, sa dovoljno seedera. Ako preuzima film, preuzeće fajl sa video ekstenzijom, sa instalerom za paket kodeka i objašnjenje u tekstualnom formatu. Ako preuzima softver, torent sadrži izvršni i tekstualni fajl. Kada žrtva pokrene izvršni fajl učitava se DLL Sathurbot.
Preuzimanje i pokretanje izvršnog fajla pokreće pop-up prozore sa porukom o grešci. Međutim, nije greška - u pozadini, malver je instaliran i kontaktira komandno-kontrolni server, i čeka dalja uputstva.
Napadači su verovatno plaćeni da instaliraju malver, tako da pokušavaju da kompromituju što veći broj računara da bi ga instalirali.

Izdvojeno
Hakeri koriste Google Docs i Steam za kontrolu malvera koji kradu lozinke

Google Docs i druge pouzdane platforme se koriste za skrivenu kontrolu malvera koji kradu, lozinke, logove ćaskanja i osetljive podatke (infostealer... Dalje
BlackLock je nova opasna ransomware banda

Istraživači iz kompanije za sajber bezbednost Reliaqest upozoravaju na ekstremno opasnu ransomware bandu BlackLock koja se pojavila u martu prošle ... Dalje
Microsoft upozorava da se macOS malver XCSSET vratio sa prvom novom verzijom od 2022. godine
.jpg)
Microsoftov Threat Intelligence tim identifikovao je najnoviju varijantu macOS malvera XCSSET, koja je primećena u limitiranim napadima. U poređenju... Dalje
Iza lažnih Google oglasa za Homebrew krije se malver za macOS
.jpg)
Programer Rajan Čenki primetio je Google oglasnu kampanju putem koje se širi malver koji inficira Mac računare. Čenki je na X-u upozorio kolege pr... Dalje
Nova ''nevidljiva'' verzija opasnog malvera Banshee Stealer ugrožava milione korisnika macOS-a
.jpg)
Istraživači sajber bezbednosti iz kompanije Check Point otkrili su novu verziju malvera za krađu podataka za macOS pod nazivom Banshee Stealer, za ... Dalje
Pratite nas
Nagrade