Chrome ekstenzijama Trojanac otima naloge društvenih mreža
Opisi virusa, 14.06.2013, 09:02 AM

Autori i distrubuteri malvera idu za novcem. Zato ne treba da čudi to što su malveri sve prisutniji na društvenim mrežama, imajući u vidu njihovu rastuću popularnost.
Kriminalci znaju da društvene mreže ne samo da povezuju ljude, već im njihovi korisnici često bezuslovno veruju - verovatno je da ćete bez mnogo razmišljanja kliknuti na link ili video koji je objavio neko od vaših prijatelja sa društvenih mreža.
Microsoft-ovi stručnjaci upozoravaju da se sve veći broj malvera oslanja na društvene mreže. Jedan od takvih malvera je i Trojanac nazvan Kilim (Trojan:AutoIt/Kilim.A) čija je meta browser Google Chrome.
Trojanac se instalira kada korisnik koji ništa ne sumnja klikne na link koji ga usmerava na maliciozni web sajt koji izgleda kao sajt za preuzimanje legitimnog softvera. Prevareni korisnik sa ovog sajta preuzima Kilim.
Posle uspešne instalacije i pokretanja, Kilim onemogućava UAC (User Account Control) i dodaje auto-start unos u registry koji mu omogućava da “preživi” restartovanje računara. Kilim zatim preuzima dve maliciozne ekstenzije za Chrome.
Ove ekstenzije za Google-ov browser omogućavaju sajber kriminalcima da preotmu Facebook, Twitter, YouTube, Ask.fm i Vk.com naloge. Napadači mogu koistiti Kilim za lajkovanje stranica na Facebook-u, slanje poruka i zapraćivanje profila na Twitter-u, pa čak i ostavljanje komentara na YouTube-u.
Uzorak malvera koji su analizirali stručnjaci iz Microsoft-a objavljivao je poruke na Twitter-u i to na turskom. U poruci je reklamiran web sajt koji prodaje Twitter folovere.
Kilim izgleda prodaje Twitter folovere, kažu u Microsoft-u. Postoji mogućnost i da Kilim može proširiti svoju funkcionalnost tako da može obavljati i druge zadatke kao što je krađa lozinki, širenje drugih malvera, na način sličan modelu plaćanja po instalaciji (pay-per-install).
Većina antivirusa trebalo bi da je u stanju da ukloni Kilim, ali neke maliciozne komponente ekstenzija browser-a ostaju. Microsoft je ponudio pomoć korisnicima objavljujući uputstvo kako da ručno uklone ove komponente.
Kao i uvek, stručnjaci savetuju da redovno ažurirate svoj antivirusni softver i da budete oprezni kada klikćete na linkove čak i ako su ih objavili vaši prijatelji i kontakti sa društvenih mreža.

Izdvojeno
Novi malver CopperStealer krade Google, Facebook i Apple naloge

Istraživači kompanije Proofpoint otkrili su malver koji se distribuira preko sajtova na kojima se nudi nelegalni piratski softver, a koji cilja kori... Dalje
30000 Mac računara inficirano novim malverom Silver Sparrow

Novi malver Silver Sparrow inficirao je 30000 Mac računara. Malver su otkrili istraživači iz firme Red Canary koji su ga analizirali zajedno sa ist... Dalje
Otkriven prvi malver koji napada isključivo Appleov novi M1 čip

Bivši istraživač NSA Patrik Vordl otkrio je malver koji je dizajniran za napade na računare sa Appleovim novim M1 čipom, koji se koristi na najno... Dalje
Oprez: Video snimak Trampovog ''seks skandala'' krije QRAT trojanca

Istraživači kompanije Trustwave otkrili su novu spam kampanju koja distribuira trojanski program za daljinski pristup (RAT), a kao mamac koristi vid... Dalje
Opasni malver Emotet se vratio i sada dnevno stigne u sandučiće za e-poštu 100000 korisnika

Posle zatišja od skoro dva meseca, botnet Emotet se vratio izmenjen i sa kampanjom koja dnevno pogađa 100 000 ciljeva. Emotet se pojavio 2014. godin... Dalje
Pratite nas
Nagrade