Čudni malver sprečava zaražene da posećuju piratske sajtove
Opisi virusa, 21.06.2021, 09:30 AM

Sajber kriminalci često koriste piratski softver za širenje malvera inficirajući one koji misle da preuzimaju najnoviju igru ili film.
Međutim, istraživači Sophosa upozorili su na novi malver koji ne prati tipične obrasce ponašanja: infiltrirati se u sistem, ukrasti informacije, vršiti bankarske prevare i tako dalje. Umesto toga, ovaj malver sprečava zaražene korisnike da posećuju piratske sajtove.
U novom izveštaju, SophosLabs je objasnio kako se distribuira novi malver koji sprečava žrtve da pristupe najpopularnijem piratskom sajtu, The Pirate Bay.
„U jednom od najčudnijih slučajeva koje sam video u poslednje vreme, jedan od mojih kolega iz laboratorije nedavno mi je rekao za malver čija se primarna svrha udaljava od najčešćih motiva zlonamernog softvera“, kaže glavni istraživač SophosLabsa Endru Brant u pomenutom izveštaju. „Umesto da pokušava da ukrade lozinke ili iznudi od vlasnika računara otkupninu, ovaj malver sprečava računare zaraženih korisnika da posete veliki broj veb sajtova posvećenih softverskoj pirateriji modifikujući HOSTS fajl na zaraženom sistemu.“
Prema rečima Branta, novi malver se distribuira putem Discorda ili piratskih softverskih torrent sajtova. Na Discordu se malver distribuira kao samostalni izvršni fajl koji se predstavlja kao piratski softver.
Na veb sajtovima poput The Pirate Bay malver se distribuira na sličan način kao i drugi torrent fajlovi u smislu da sadrži readme fajlove, NFO fajlove i shortcut fajlove koji vode natrag do thepiratebay.org.
Međutim, mnogi fajlovi u ovim torrent arhivama ne služe ničemu i dodaju se samo da bi izgledali kao tipični piratski softver ili film.
Kada korisnik pokrene malver, modifikovaće se Windows HOSTS fajl tako da kada korisnik pokuša da pristupi nekom od piratskih sajtova, neće moći da se poveže sa sajtom.
Malver će takođe poslati napadaču naziv piratskog softvera koji je zarazio korisnika, a kako napadač zna i IP adresu žrtve, on ove informacije može podeliti sa internet provajderima, agencijama za zaštitu autorskih prava ili čak policijom, iako zapravo nije jasno kako se trenutno koriste ove informacije. One bi takođe mogle da se koriste u daljim napadima, na primer, da napadač pošalje e-mail i zapreti žrtvi da će otkriti njene nelegalne aktivnosti ako ne plati za ćutanje.

Izdvojeno
Nevidljivi lopov: Kako NFC malver SuperCard krade novac sa računa korisnika Androida

Ruski stručnjaci za sajber bezbednost upozorili su na napade u kojima se za krađu podataka koristi modifikovana verzija legitimnog NFC softvera. Oni... Dalje
Novi opasni ransomware briše sadržaj fajlova na uređajima
.png)
Istraživači iz kompanije Trend Micro otkrili su novi ransomware koji osim mogućnosti šifrovanja fajlova, ima mogućnost i njihovog trajnog brisa... Dalje
Malver Myth Stealer: kradljivac podataka na lažnim sajtovima sa video igrama

Istraživači sajber bezbednosti iz Trellix-a upozorili su na novi malver za krađu podataka pod nazivom Myth Stealer, koji se širi putem lažnih veb... Dalje
Malver Acreed: nova zvezda na crnom sajber-tržištu
.jpg)
Na ruskom hakerskom sajtu Russian Market pojavio se novi malver po imenu Acreed, koji je za kratko vreme postao veoma popularan, a očekuje se da će ... Dalje
Malver FrigidStealer inficira macOS preko lažnih ažuriranja Safari-ja
.jpg)
Istraživači iz firme za sajber bezbednost Wazuh upozorili su na malver FrigidStealer koji inficira macOS preko lažnih ažuriranja pregledača da bi... Dalje
Pratite nas
Nagrade