Destruktivni malver napravio probleme organizatorima Olimpijskih igara u Pjongčangu

Opisi virusa, 13.02.2018, 01:30 AM

Destruktivni malver napravio probleme organizatorima Olimpijskih igara u Pjongčangu

Krivac za tehničke probleme koji su se dogodili za vreme ceremonije otvaranja Olimpijskih igara u Pjongčangu je jedan destruktivni malver zbog koga su novinari koji su izveštavali sa ceremonije otvaranja imali probleme sa internetom i televizijskim sistemima.

Organizatori su u nedelju priznali da tehnički problemi nisu bili slučajnost i da se njihova mreža našla na udaru koordinisanog sajber napada.

Više detalja o tome javnost je saznala od istraživača kompanije Cisco koji su objavili izveštaj o malveru koji je korišćen u ovom napadu.

Prema tvrdnjama istraživačima, napadači su koristili do sada nikad viđen malver koji je korišćen sa namerom uništavanja i samouništavanja podataka. Oni kažu da izvlačenja podataka izgleda da nije bilo, već da malver, koji je nazvan Olympic Destroyer, ima jednu jedinu svrhu - a to je uništenje.

"Razorna priroda ovog malvera ima za cilj da računar učini neupotrebljivim brišući shadow volume kopije, evidenciju događaja i da koristeći PsExec i WMI pokuša da se kreće dalje kroz okruženje. Ovo je nešto što smo već videli sa BadRabbit i Nyetya malverima", kažu istraživači.

Kako je došlo do infekcije za sada nije poznato. Olympic Destroyer na sistemu postavlja dva fajla - jedan koji krade lozinke iz browsera i jedan koji krade lozinke sistema. Ovaj prvi prikuplja lozinke iz Internet Expolorera, Firefoxa i Chromea, a ovaj drugi iz Windows LSASS (Local Security Authority Subsystem Service).

Olympic Destroyer koristi cmd.exe i WBAdmin.exe da bi krišom obrisao backup operativnog sistema, i cmd.exe i BCEdit.exe da bi onemogućio pre-boot Windows recovery konzolu. On briše System i Security Windows evidencije događaja da bi sakrio svoje tragove, isključuje sve Windows servise na računaru i isključuje računar, posle čega ga je nemoguće pokrenuti.

Malver ne briše nijedan fajl žrtve. Podaci ostaju netaknuti, ali sistem će se suočiti sa greškama pri pokušaju pokretanja, uglavnom zbog toga što su mnogi ključni Windows servisi isključeni.

Ko stoji iza ovog malvera i napada je nejasno, kao što je to uvek slučaj kada je u pitanju sajber špijunaža. Dva najsumnjivija krivca su Severna Koreja i Rusija. Severna Koreja i Južna Koreja su tehnički još uvek u ratu, a Severna Koreja ima dugu istoriju hakovanja svog južnog suseda. Sa druge strane, MOK je zabranio velikom broju ruskih sportista da učestvuju na Olimpijadi.

Ipak, mnogo je onih koji bi se kladili na Rusiju.

Razloga je dosta, počev od Twitter naloga za koga mnogi veruju da njime rukovode ruske obaveštajne službe i koji je nedavno objavio velike količine hakovanih informacija u pokušaju da nanese štetu MOK-u.

Drugo, postoji veza između malvera BadRabbit i Olympic Destroyera - oba malvera koriste hardkodovane lozinke za bočno kretanje. Prošle godine, ukrajinska obaveštajna služba i CIA povezali su epidemije ransomwarea NotPetya i Bad Rabbit sa ruskim obaveštajnim službama, a Olympic Destroyer je po svemu sudeći rafinisanija verzija BadRabbita.

Ali stvari nisu tako jasne kao što izgledaju. Na primer, neki istraživači kažu da je ovaj malver sličniji alatima koje su ranije koristili kineski hakeri.


Prijavite se na našu mailing listu i primajte najnovije vesti (jednom dnevno) putem emaila svakog radnog dana besplatno:

Izdvojeno

Lažni cheat-ovi šire malver među gejmerima

Lažni cheat-ovi šire malver među gejmerima

Istraživači malvera iz kompanije McAfee otkrili su novi malver za krađu informacija koji je povezan sa malverom Redline. Malver se predstavlja se k... Dalje

Ruski backdoor u mrežama kompanija u istočnoj Evropi

Ruski backdoor u mrežama kompanija u istočnoj Evropi

Istraživači iz finske kompanije za sajber bezbednost WithSecure detaljno su opisali malo poznati ruski backdoor malver koji se koristi u napadima na... Dalje

Desetine hiljada WordPress sajtova zaraženo novim malverom Sign1

Desetine hiljada WordPress sajtova zaraženo novim malverom Sign1

Malver „Sign1“ inficira WordPress veb sajtove, i preusmerava posetioce na prevare ili ih bombarduje reklamama, upozorili su istraživači ... Dalje

Kako je malver Inferno Drainer ukrao više od 80 miliona dolara od 136.000 korisnika kriptovaluta

Kako je malver Inferno Drainer ukrao više od 80 miliona dolara od 136.000 korisnika kriptovaluta

Kao što privlači milione ljudi širom sveta, tako svet kriptovaluta privlači i sajber kriminalce koji pokušavaju da iskoriste neiskustvo i neznanj... Dalje

Hakeri koriste grešku u Windows SmartScreen da prevare korisnike da preuzmu malver

Hakeri koriste grešku u Windows SmartScreen da prevare korisnike da preuzmu malver

Phemedrone je novi malver za krađu informacija koji inficira računare koristeći ranjivost Microsoft Defender SmartScreena (CVE-2023-36025). Phemedr... Dalje