Novi ransomware Bad Rabbit hara Evropom

Opisi virusa, 25.10.2017, 01:00 AM

Novi ransomware Bad Rabbit hara Evropom

Novi ransomware nazvan Bad Rabbit se kao požar širi evropskim zemljama, u kojima napada računare kako u državnim institucijama, tako i u privatnim firmama. Malver je do sada primećen u Rusiji, Ukrajini, Bugarskoj, Turskoj i Nemačkoj. Potvrđeno je da je Bad Rabbit napao Međunarodni aerodrom u Odesi, u Ukrajini, platni sistem metroa u Kijevu, ukrajinsko Ministarstvo infrastrukture i ruske novinske agencije, među kojima su Interfax i Fontanka.

Ukrajinski CERT upozorio je ukrajinske firme na napade novog ransomwarea koji po brzini kojom se širi podseća na WannaCry i NotPetya ransomwaree koji su napravili haos u maju i junu ove godine.

Kompanije ESET i Proofpoint koje su analizirale novi ransomware saopštile su da se on širi preko lažnih ažuriranja za Flash, ali i da malver dolazi u paketu sa alatima koji mu pomažu da se širi unutar mreža, što objašnjava zbog čega se za kratko vreme tako brzo proširio u mrežama nekoliko kompanija.

Kompanija Kaspersky Lab objavila je da se ransomware širi preko drive-by napada i da se žrtve sa legitimnih sajtova preusmeravaju na web sajt na kome ih čeka lažni paket ažuriranja za Flash. Kada korisnik klikne na ono što je predstavljeno kao ažuriranje za Flash, preuzima se fajl install_flash_player.exe. "Nisu korišćeni exploiti, tako da žrtve moraju same da pokrenu malver dropper, koji se pretvara da je Adobe Flash installer. Otkrili smo mnogo kompromitovanih web sajtova, koji su svi novinski ili sajtovi medija", kažu iz Kaspersky Laba.

ESET detektuje Bad Rabbit kao "Win32/Decoder.D", novu verziju Petya ransomwarea, koji je poznat i po nazivima Petrwrap, NotPetya, exPetr ili GoldenEye.

Bad Rabbit koristi alat Mimikatz za izvlačenje lozinki iz memorije računara. On pokušava da pristupi serverima i radnim stanicama na istoj mreži preko SMB i WebDAV.

Kao i Petya i NotPetya, i Bad Rabbit najpre šifruje fajlove na inficiranom računaru i zatim zamenjuje MBR (Master Boot Record). Zatim restartuje računar koji ostaje "zaglavljen" sa porukom ransomwarea o otkupu koja je skoro identična onoj koji je u junu koristio NotPetya. Međutim, tu se svaka sličnost sa NotPetya završava, jer ova dva ransomwarea dele samo 13% istog koda.

Bad Rabbit traži od žrtava da pristupe njegovom sajtu preko Tor mreže i da uplate 0,05 Bitcoina, što je oko 280 dolara. Žrtvama se ostavlja rok od 40 sati za plaćanje, posle čega će iznos koji ransomware traži biti veći.

Bad Rabbit je baziran na DiskCryptoru, open source alatu, ali nije prvi takav malver. Slično je bilo i sa HDDCryptorom koji je napao transportnu službu Muni u San Francisku ranije ove godine.


Prijavite se na našu mailing listu i primajte najnovije vesti (jednom dnevno) putem emaila svakog radnog dana besplatno:

Izdvojeno

Malver Atomic Stealer inficira macOS putem lažnog ažuriranja za pretraživače

Malver Atomic Stealer inficira macOS putem lažnog ažuriranja za pretraživače

Atomic Stealer, takođe poznat i kao AMOS, je malver za Mac OS koji se trenutno širi preko lažnog ažuriranja pretraživača pod nazivom „Clea... Dalje

Kako malver Ducktail krade Facebook naloge

Kako malver Ducktail krade Facebook naloge

Istraživači kompanije Kaspersky otkrili su novu verziju malvera Ducktail koju sajber kriminalci koriste za napade na zaposlene u kompanijama koji su... Dalje

Sajber kriminalci imaju novu taktiku kojom sprečavaju otkrivanje malvera

Sajber kriminalci imaju novu taktiku kojom sprečavaju otkrivanje malvera

Malver LummaC2 v4.0 koji krade podatke, izbegava otkrivanje koristeći trigonometriju da bi razlikovao ljudske korisnike od automatizovanih alata za ... Dalje

Malver StripedFly zarazio više od milion računara

Malver StripedFly zarazio više od milion računara

Punih pet godina jedan malver ostao je neprimećen zarazivši za to vreme više od milion Windows i Linux sistema. Pravu prirodu malvera StripedFly ko... Dalje

Malver DarkGate se širi kao PDF ili ZIP fajl preko Skypea i Microsoft Teamsa

Malver DarkGate se širi kao PDF ili ZIP fajl preko Skypea i Microsoft Teamsa

Malver DarkGate, koji je prvi put primećen krajem 2018. godine, trenutno se širi preko komunukacionih platformi kao što su Skype i Microsoft Teams,... Dalje