Hakeri koriste Gmail drafts za komandu nad malverom i izvlačenje podataka sa računara

Opisi virusa, 30.10.2014, 08:35 AM

Hakeri koriste Gmail drafts za komandu nad malverom i izvlačenje podataka sa računara

Tokom vanbračne afere koja ga je koštala karijere a koja je otkrivena pre dve godine bivši direktor CIA Dejvid Petreus je tajno komunicirao sa svojom ljubavnicom Polom Brodvel tako što je par ostavljao poruke u drafts folderu zajedničkog Gmail naloga.

Istu taktiku sada koriste i hakeri, piše Wired, ali umesto sa ljubavnicama, “ljubavna pisma” se razmenjuju sa malverom koji krade podatke koje pronalazi na zaraženom računaru.

Istraživači firme Shape Security pronašli su malver na mreži jednog od klijenata firme, koji koristi tajni kanal za komunikaciju koji povezuje hakere sa njihovim malicioznim programom omogućavajući im da šalju programska ažuiranja i instukcije za malver i da primaju ukradene podatke. S obzirom da su komande sakrivene u drafts folderu Gmaila i da se ne šalju, veoma je teško otkriti ovaj tajni kanal komunikacije.

“Ono što vidimo ovde je komanda i kontrola koja koristi servis koji je u potpunosti dozvoljen i to je čini super nevidljivom pa je veoma teško identifikovati”, kaže Vejd Vilijamson, istraživač Shape Security. “Poruke se šalju i primaju krišom bez da morate pritisnuti “pošalji”. Nikada ne vidite ispaljeni metak.”

Napad funkcioniše na sledeći način. Hakeri najpre kreiraju anonimni Gmail nalog, a zatim malverom inficiraju računar na mreži koja je cilj napada. Kada dobiju kontrolu nad zaraženim računarom, hakeri otvaraju svoj Gmail nalog na računaru žrtve u skrivenoj sesiji Internet Explorera koji mogu koristiti Windows programi tako da bez problema pretražuju web stranice a da pri tom korisnik uopšte ne zna da je web stranica otvorena na računaru.

Sa otvorenim i skrivenim Gmail drafts folderom, malver je programiran da prima komande i kod koji hakeri unose u drafts. Malver odgovara hakerima na istom mestu, ostavljajući im podatke za koje je programiran da izvuče sa mreže. Celokupna komunikacija je kodirana da bi se sprečilo da bude otkrivena od strane sistema za detekciju upada ili sprečavanje curenja podataka. To što koriste ugledan servis umesto IRC ili HTTP protokola koje hakeri obično koriste takođe pomaže da malver ostane neotkriven.

Vilijamson kaže da je malver koga su pronašli ustvari verzija alata za daljinski pristup (RAT, Remote access tool) nazvanog IcoScript koga je u avgustu ove godine otkrio nemački proizvođač antivirusa G Data. Prema rečima stručnjaka G Data, Icoscript nije novi malver, on inficira računare još od 2012. i koristi Yahoo Mail emailove za komandu i kontrolu da bi se izbeglo da malver bude otkriven.

Zbog nevidljivosti malvera, u Shape Security ne mogu ni da pretpostave koliko bi računara moglo biti zaraženo verzijom malvera koju su otkrili. Ali s obzirom da je reč o malveru koji je dizajniran za krađu podataka, istraživači ove firme veruju da je pre reč o ciljanim napadima nego o rasprostranjenoj infekciji.

Prikrivenu krađu podataka teško je otkriti. Iz Googlea kažu da njihovi sistemi aktivno prate zlonamernu i programiranu upotrebu Gmaila i da se nalozi koji su u funkciji zloupotreba brzo uklanjaju.


Prijavite se na našu mailing listu i primajte najnovije vesti (jednom dnevno) putem emaila svakog radnog dana besplatno:

Izdvojeno

Nova ''nevidljiva'' verzija opasnog malvera Banshee Stealer ugrožava milione korisnika macOS-a

Nova ''nevidljiva'' verzija opasnog malvera Banshee Stealer ugrožava milione korisnika macOS-a

Istraživači sajber bezbednosti iz kompanije Check Point otkrili su novu verziju malvera za krađu podataka za macOS pod nazivom Banshee Stealer, za ... Dalje

Nevidljivi špijun: Remcos RAT

Nevidljivi špijun: Remcos RAT

Stručnjaci za sajber bezbednost upozoravaju na nagli porast sajber napada u kojima se koristi Remcos, trojanac za daljinski pristup (RAT). Malver, ko... Dalje

Popularna platforma se zloupotrebljava za širenje malvera

Popularna platforma se zloupotrebljava za širenje malvera

Godot Engine, popularna platforma za razvoj igara koja omogućava korisnicima da dizajniraju 2D i 3D igre na različitim platformama, uključujući ... Dalje

Hakeri koriste Excel fajlove za širenje opasnog trojanca Remcos RAT

Hakeri koriste Excel fajlove za širenje opasnog trojanca Remcos RAT

Istraživači sajber bezbednosti FortiGuard Labsa otkrili su opasnu phishing kampanju koja distribuira novu varijantu malvera Remcos RAT (Remote Acces... Dalje

Novi malver SteelFox sakriven u programima za nelegalnu aktivaciju softvera

Novi malver SteelFox sakriven u programima za nelegalnu aktivaciju softvera

Kaspersky upozorava na novi crimeware pod nazivom SteelFox koji rudari kriptovalute i krade podatke o kreditnim karticama koristeći tehniku „b... Dalje