Kako je malver Inferno Drainer ukrao više od 80 miliona dolara od 136.000 korisnika kriptovaluta
Opisi virusa, 16.01.2024, 13:30 PM

Kao što privlači milione ljudi širom sveta, tako svet kriptovaluta privlači i sajber kriminalce koji pokušavaju da iskoriste neiskustvo i neznanje ljudi. Sa mnogo kriptovaluta u opticaju otvara se bezbroj mogućnosti ne samo za korisnike, već i za sajber kriminalce.
Jedna od najčešćih taktika koju koriste sajber kriminalci u prevarama vezanim za kriptovalute uključuje korišćenje malvera koji se zovu zajedničkim imenom „crypto drainer“.
Istraživači iz kompanije Group-IB otkrili su detalje o slučaju Inferno Drainer, fišing operacije koja je funkcionisala po modelu “prevara kao usluga”.
U novembru 2023., tim koji stoji iza Inferno Drainera, objavio je na svom Telegram kanalu da se ovaj projekat zauvek gasi, nakon velike kampanje usmerene na provajdere novčanika za kriptovalute koja je za sobom ostavila ogromnu finansijsku štetu. Kampanja koja je tada završena počela je godinu dana ranije, u novembru 2023., i za godinu dana Inferno Drainer je ukrao skoro 88 miliona dolara od više 137.000 žrtava.
Group-IB je otkrio više od 16.000 domena povezanih sa fišing napadima Inferno Drainera, sa najmanje 100 imitiranih kripto brendova.
Inferno Drainer filijale bi namamile žrtve na fišing sajtove, a na sajtovima su lažirali popularne Web3 protokole, u svrhu povezivanja novčanika kriptovaluta i dobijanja saglasnosti korisnika da odobre transakciju.
Prevaranti su koristili klasičnu taktiku društvenog inženjeringa kako bi prevarili svoje žrtve da to učine.
Među mamcima koje su prevaranti koristili bili su fišing sajtovi na kojima su obećavali potencijalnim žrtvama da će poklanjati besplatne tokene (airdrops).
Inferno Drainer je funkcionisao uglavnom kao usluga za sajber kriminalce koji nisu mogli ili želeli da sami kreiraju i hostuju fišing sajtove, već su umesto toga samo usmeravali žrtve na te sajtove. Oko 20% zarade je išlo programerima, dok je 80% pripadalo filijalama.
One su dobijale pristup korisničkom panelu, Telegram kanalu i fišing veb sajtovima/softveru za potrebe svojih kampanja. Oni bi postavili malver drainer na fišing veb sajt, a zatim bi reklamirali prevaru putem X-a (ranije Twitter), Discorda i drugih društvenih mreža.
Kada bi se povezao sa kripto novčanikom žrtve, malver je proveravao da li ima vrednih i sredstava koje je najlakše prebaciti. Sve ispod 100 dolara je ignorisano.
Group-IB je pozvao korisnike da budu na oprezu, upozoravajući da će se „opasnosti samo pogoršavati“.
„Istrage i privođenje kriminalaca pravdi jedini su način da se spreče budući napadi. Od ključnog je značaja da žrtve prijave napade koje su doživele relevantnim agencijama za sprovođenje zakona“, zaključio je analitičar Group-IB Vječeslav Ševčenko.
Foto: Dovis / Pexels

Izdvojeno
Novi opasni ransomware briše sadržaj fajlova na uređajima
.png)
Istraživači iz kompanije Trend Micro otkrili su novi ransomware koji osim mogućnosti šifrovanja fajlova, ima mogućnost i njihovog trajnog brisa... Dalje
Malver Myth Stealer: kradljivac podataka na lažnim sajtovima sa video igrama

Istraživači sajber bezbednosti iz Trellix-a upozorili su na novi malver za krađu podataka pod nazivom Myth Stealer, koji se širi putem lažnih veb... Dalje
Malver Acreed: nova zvezda na crnom sajber-tržištu
.jpg)
Na ruskom hakerskom sajtu Russian Market pojavio se novi malver po imenu Acreed, koji je za kratko vreme postao veoma popularan, a očekuje se da će ... Dalje
Malver FrigidStealer inficira macOS preko lažnih ažuriranja Safari-ja
.jpg)
Istraživači iz firme za sajber bezbednost Wazuh upozorili su na malver FrigidStealer koji inficira macOS preko lažnih ažuriranja pregledača da bi... Dalje
Lažni AI video generatori koji se reklamiraju na Facebook-u šire novi malver koji krade podatke korisnika

Lažni AI alati za generisanje videa koriste se za distribuciju novog malvera za krađu informacija pod nazivom „Noodlophile“. Veb sajtovi... Dalje
Pratite nas
Nagrade