Klik na levi taster miša i Trojanac Upclicker

Opisi virusa, 17.12.2012, 07:28 AM

Klik na levi taster miša i Trojanac Upclicker

Pronalaženje novih načina da malveri izbegnu otkrivanje od strane antivirusa, a posebno antivirusnih skenera, čini se, postaje primarni cilj autora malvera.

Istraživači firme FireEye otkrili su jedan takav ingeniozan primerak malvera, Trojanca nazvanog Upclicker koji uspeva da izbegne automatizovanu sandbox detekciju vezivanjem za klik miša.

Upclicker je backdoor koji postaje aktivan nakon što korisnik klikne i pusti levi taster miša. S obzirom da u sandboxu nema interakcije miša, zlonamerno ponašanje Upclicker Trojanca ostaje prikriveno u okruženju sandboxa.

Sandbox je izolovano okruženje u kome se sumnjivi kod izvršava na bezbedan način. Ukoliko je maliciozan, kod biva blokiran, u suprotnom, proces se nastavlja neometano. U antivirusnim programima sve češće se primenjuje sandbox tehnologija. Pored toga, i neki veoma popularni programi kao što su Adobe Reader, Flash, Java takođe raspolažu sandbox kapacitetima.

Stručnjaci predviđaju da ćemo u budućnosti sve češće viđati malvere koji koriste pritisak na određene tastere na tastaturi, tastere ili pokrete miša da bi izbegli otkrivanje.

Sve češće malveri imaju implementirane tehnike za izbegavanje detekcije. Kodirani paketi se već dugo koriste za povećanje održivosti malvera. Primera radi, Conficker je u stanju da prepozna da li se otvara u okruženju virtuelne mašine, što ukazuje na to da je otvoren zbog testiranja, tako da se u takvom okruženju neće ni izvršiti.

Bankarski malver Shylock ima sposobnost da prepozna da li se izvršava na računaru preko RDP (remote desktop protocol). Istraživači često koriste RDP za proučavanje malvera koji se nalaze na udaljenim lokacijama. Ukoliko otkrije RDP, Shylock se neće instalirati.

Symantec je sproveo istraživanje o taktikama koje koriste malveri kako bi izbegli da budu otkriveni. Ako se malver zaustavi kada otkrije da je u virtuelnom okruženju, on može prevariti automatizovani sistem za analizu pretnji koji će misliti da se radi o „čistom“ programu. Malver može da se zaustavi i ako otkrije određene procese, kao i to da ga neko nadgleda. Tako malver ne samo da može da prevari sisteme za analizu pretnji već i administratora sistema koji pretražuje zaražene računare.

Autor malvera se oslanja na činjenicu da sistem za detekciju ne koristi miša pa ukoliko se on pokreće samo kada se klikne mišem ili se miš pomera, što su očekivani potezi korisnika Windows sistema, malver će ostati neprimećen sve vreme.

Kada je reč o Upclicker Trojancu, kada se pokrene, on ubacuje kod u Windows Explorer i na kraju uspostavlja backdoor kanal čekajući dalje komande.


Prijavite se na našu mailing listu i primajte najnovije vesti (jednom dnevno) putem emaila svakog radnog dana besplatno:

Izdvojeno

Novi opasni ransomware briše sadržaj fajlova na uređajima

Novi opasni ransomware briše sadržaj fajlova na uređajima

Istraživači iz kompanije Trend Micro otkrili su novi ransomware koji osim mogućnosti šifrovanja fajlova, ima mogućnost i njihovog trajnog brisa... Dalje

Malver Myth Stealer: kradljivac podataka na lažnim sajtovima sa video igrama

Malver Myth Stealer: kradljivac podataka na lažnim sajtovima sa video igrama

Istraživači sajber bezbednosti iz Trellix-a upozorili su na novi malver za krađu podataka pod nazivom Myth Stealer, koji se širi putem lažnih veb... Dalje

Malver Acreed: nova zvezda na crnom sajber-tržištu

Malver Acreed: nova zvezda na crnom sajber-tržištu

Na ruskom hakerskom sajtu Russian Market pojavio se novi malver po imenu Acreed, koji je za kratko vreme postao veoma popularan, a očekuje se da će ... Dalje

Malver FrigidStealer inficira macOS preko lažnih ažuriranja Safari-ja

Malver FrigidStealer inficira macOS preko lažnih ažuriranja Safari-ja

Istraživači iz firme za sajber bezbednost Wazuh upozorili su na malver FrigidStealer koji inficira macOS preko lažnih ažuriranja pregledača da bi... Dalje

Lažni AI video generatori koji se reklamiraju na Facebook-u šire novi malver koji krade podatke korisnika

Lažni AI video generatori koji se reklamiraju na  Facebook-u šire novi malver koji krade podatke korisnika

Lažni AI alati za generisanje videa koriste se za distribuciju novog malvera za krađu informacija pod nazivom „Noodlophile“. Veb sajtovi... Dalje