Lažni Windows 11 krije RedLine, malver koji krade lozinke i podatke sa platnih kartica
Opisi virusa, 14.02.2022, 09:30 AM

Korisnici Windowsa 10 trebalo bi da budu oprezni zbog lažnih instalacionih fajlova za Windows 11 koji se koriste za širenje malvera RedLine koji krade podatke.
RedLine nije naročito sofisticiran malver, ali s obzirom da može da ukrade lozinke, veoma je opasan. RedLine se prodaje za 150 dolara mesečno kriminalcima koji žele da kradu kriptovalute kao što su Bitcoin ili Ethereum.
Lopovi koriste različite taktike da ubede ljude da preuzmu malver, a najnovija koju su primetili istraživači iz HP su lažna obećanja o nadogradnji Windows 11 koji se koristi kao mamac za korisnike računara.
Sajber kriminalci su pokušali da iskoriste Microsoftovu najavu od 26. januara da Windows 11 „ulazi u završnu fazu dostupnosti i da je dizajniran za široku primenu za odgovarajuće uređaje“, pošto su registrovali svoj domen dan kasnije.
Istraživači su otkrili da su oni koji šire RedLine registrovali lažni domen u nadi da će prevariti korisnike Windows 10 da preuzmu i pokrenu lažnu instalaciju za Windows 11. Napadači su iskopirali dizajn legitimnog veb sajta za Windows 11, ali se klikom na „Preuzmi odmah“ preuzima sumnjivi zip fajl.
„Domen je privukao našu pažnju jer je nedavno registrovan, imitirao je legitimni brend i iskoristio je nedavnu najavu”, rekli su istraživači. Oni kažu da su sajber kriminalci koristili ovaj domen za distribuciju RedLine Stealera, malvera za krađu informacija koji se mnogo reklamira na hakerskim forumima.
Domen za lažnu stranicu za nadogradnju Windows 11 registrovan je u Rusiji. Microsoftova stranica za nadogradnju Windows 11 se nalazi na domenu Microsoft.com. Malver ima za cilj da ukrade sačuvane lozinke iz veb pregledača, podatke kao što su informacije o kreditnoj kartici, kao i kriptonovčanike.
Windows 11 je lukavstvo tipično za distributere RedLinea. U decembru se isti malver distribuirao sakriven u lažnoj verziji veoma popularne aplikacije Discord.
„Pošto se ovakve kampanje često oslanjaju na to da korisnici preuzimaju softver sa veba kao početni vektor infekcije, kompanije mogu sprečiti takve infekcije preuzimanjem softvera samo iz pouzdanih izvora“, rekli su istraživači iz HP-a.

Izdvojeno
Nevidljivi lopov: Kako NFC malver SuperCard krade novac sa računa korisnika Androida

Ruski stručnjaci za sajber bezbednost upozorili su na napade u kojima se za krađu podataka koristi modifikovana verzija legitimnog NFC softvera. Oni... Dalje
Novi opasni ransomware briše sadržaj fajlova na uređajima
.png)
Istraživači iz kompanije Trend Micro otkrili su novi ransomware koji osim mogućnosti šifrovanja fajlova, ima mogućnost i njihovog trajnog brisa... Dalje
Malver Myth Stealer: kradljivac podataka na lažnim sajtovima sa video igrama

Istraživači sajber bezbednosti iz Trellix-a upozorili su na novi malver za krađu podataka pod nazivom Myth Stealer, koji se širi putem lažnih veb... Dalje
Malver Acreed: nova zvezda na crnom sajber-tržištu
.jpg)
Na ruskom hakerskom sajtu Russian Market pojavio se novi malver po imenu Acreed, koji je za kratko vreme postao veoma popularan, a očekuje se da će ... Dalje
Malver FrigidStealer inficira macOS preko lažnih ažuriranja Safari-ja
.jpg)
Istraživači iz firme za sajber bezbednost Wazuh upozorili su na malver FrigidStealer koji inficira macOS preko lažnih ažuriranja pregledača da bi... Dalje
Pratite nas
Nagrade