Malver StripedFly zarazio više od milion računara

Opisi virusa, 27.10.2023, 12:30 PM

Malver StripedFly zarazio više od milion računara

Punih pet godina jedan malver ostao je neprimećen zarazivši za to vreme više od milion Windows i Linux sistema.

Pravu prirodu malvera StripedFly koji je godinama pogrešno klasifikovan kao rudar kriptovalute Monero, otkrili su prošle godine stručnjaci kompanije Kaspersky koji su pronašli dokaze o aktivnosti malvera počev od 2017. godine.

Iako je nejasno da li je StripedFly korišćen za zaradu ili sajber špijunažu, Kaspersky kaže da njegova sofisticiranost ukazuje da je u pitanju APT (napedna trajna pretnja).

Najranija poznata verzija malvera datira iz aprila 2016. godine.

Istraga je pokazala da su uređaji zaraženi tako što su najpre kompromitovani korišćenjem prilagođene EternalBlue SMBv1 eksploatacije koja je ciljala računare povezane na internet.

Server za komandu i kontrolu (C2) malvera je na TOR mreži, a komunikacija malvera sa njim je česta i to uključuje poruke koje sadrže jedinstveni ID zaraženog uređaja.

Procenjuje se da je StripedFly zarazio najmanje 220.000 Windows sistema od februara 2022. godine, ali podaci pre tog datuma nisu dostupni.

Malver ima module koji mu daju operativnu svestranost koja se često povezuje sa APT operacijama.

Osim što omogućava operaterima daljinske akcije na mreži žrtve, malver izvršava različite zadatke, kao što su snimanje ekrana, skeniranje i prikupljanje osetljivih korisničkih podataka kao što su lozinke i korisnička imena, snima zvuk mikrofonom uređaja, šalje detaljne sistemske informacije na C2, koristi prikupljene SSH kredencijale za prodor u druge sisteme itd.

StripedFly ima i modul za rudarenje koji se koristi za rudarenje Monera i koji je kamufliran kao chrome.exe proces. Prisustvo ovog modula se smatra pokušajem diverzije, jer su primarni ciljevi napadača krađa podataka i eksploatacija sistema uz pomoć drugih modula.

Zbog svojih modula, malver izgleda kao APT, kripto-majner, pa čak i kao ransomware.

Modul za rudarenje kriptovalute je omogućavao malveru da dugo vremena ne bude otkrivena njegova prava priroda. Ipak, nema sumnje da su operateri malvera i zaradili imajući u vidu da je „kriptovaluta Monero dostigla je svoju najveću vrednost od 542,33 dolara 9. januara 2018. godine, u poređenju sa vrednošću iz 2017. od oko 10 dolara".

Foto: Ed Hardie / Unsplash


Prijavite se na našu mailing listu i primajte najnovije vesti (jednom dnevno) putem emaila svakog radnog dana besplatno:

Izdvojeno

Novi, opasni trojanac koji krade lozinke širi se preko YouTube-a

Novi, opasni trojanac koji krade lozinke širi se preko YouTube-a

Istraživači bezbednosti iz CYFIRMA otkrili su novi malver nazvan Neptun RAT koji inficira Windows uređaje i krade lozinke. Malver koga bezbednosni ... Dalje

Novi malver koji krade lozinke širi se preko YouTube-a

Novi malver koji krade lozinke širi se preko YouTube-a

Novootkriveni malver za krađu informacija pod nazivom Arcane Stealer krade mnoštvo korisničkih podataka, uključujući podatke za prijavljivanje z... Dalje

Novi malver MassJacker krije se u piratskom softveru

Novi malver MassJacker krije se u piratskom softveru

Korisnici koji traže piratski softver mete su napada koji rezultiraju infekcijom novim malverom pod nazivom MassJacker. Prema nalazima kompanije Cybe... Dalje

Hakeri koriste Google Docs i Steam za kontrolu malvera koji kradu lozinke

Hakeri koriste Google Docs i Steam za kontrolu malvera koji kradu lozinke

Google Docs i druge pouzdane platforme se koriste za skrivenu kontrolu malvera koji kradu, lozinke, logove ćaskanja i osetljive podatke (infostealer... Dalje

BlackLock je nova opasna ransomware banda

BlackLock je nova opasna ransomware banda

Istraživači iz kompanije za sajber bezbednost Reliaqest upozoravaju na ekstremno opasnu ransomware bandu BlackLock koja se pojavila u martu prošle ... Dalje