Malver koji je pre dva dana zaključao računare u Evropi nije ransomware Petya
Opisi virusa, 29.06.2017, 10:00 AM

Krivac za napad koji je u utorak paralisao sisteme velikih kompanija i državnih institucija pre svega u Evropi, ali i u ostatku sveta, možda nije ransomware Petya, kako se u početku mislilo, niti verzija malvera PetrWrap.
Malver definitivno liči na Petya ransomware. On koristi nešto od koda Petya ransomwarea, ali ima sebi svojstvene karakteristiike zbog čega je nazvan NotPetya (Petna, SortaPetya).
Prema rečima istraživača iz kompanije Kaspersky Lab, malver čeka 10 do 60 minuta posle infekcije da bi tek onda restartovao sistem, a kada to uradi, počinje enkripciju MFT tabele u NTFS particijama, prepisujući MBR svojim bootloaderom sa porukom o otkupnini.
NotPetya koristi 128-bitni AES ključ za enkripciju fajlova na inficiranom računaru (isti ključ koristi za sve fajlove), zatim šifruje taj ključ javnim 2048-bitnim RSA ključem koga će sačuvati u README fajlu. U teoriji, kada se plati otkupnina, napadači mogu koristiti svoj privatni RSA ključ za dešifrovanje sačuvanog AES ključa, koga žrtve mogu koristiti da bi vratile fajlove.
NotPetya ne šifruje sve fajlove sa odgovarajućim ekstenzijama na inficiranom računaru, već samo do prvog megabajta podataka. Verovatni razlog za to je ušteda vremena tokom procesa enkripcije, ali istovremeno, napadači šifrovanjem dovoljnog dela fajla žele da budu sigurni da žrtve neće moći da vrate fajlove bez plaćanja.
NotPetya koristi različite tehnike za upad u mreže i širenje kroz njih, sa računara na računar. Inicijalni vektor infekcije u ovoj kampanji bilo je inficirano ažuriranje za softver MeDoc, koji koriste mnoge kompanije u Ukrajini, koja je i najteže pogođena ovim napadom.
Tajming ažuriranja, koje se desilo 27. juna, odgovara početku napada malvera. Na MeDoc web sajtu pojavilo se obaveštenje da je njihove servere napao virus.
Napadači su za širenje malvera na druge sistema izgleda koristili modifikovanu verziju EternalBlue SMB exploita, bar delimično, zajedno sa WMI komandama, MimimKatz i PSExec.
MimiKatz je korišćen za izvlačenje lozinki administratora mreže iz memorije inficiranih računara. Windows PSExec i Windows Management Instrumentation (WMI) - alati za upravljanje sistemima kojih često ima na Windows računarima u kompanijama - korišćeni su za daljinsko kompromitovanje drugih sistema na lokalnoj mreži.
Bilo je i izveštaja da je malver isporučivan i preko fišing emailova, ali ako je to uopšte tačno, to svakako nije bio glavni metod.
Šta se može uraditi sada? Ako niste inficirani, ovo je trenutak da instalirate zakrpu za EternalBlue i EternalRomance (MS17-010) koji je Microsoft objavio u martu.
Ali to neće biti dovoljno. Čak i ako se server zakrpi, ako se laptop sistem administratora inficira malverom, on može iskoristiti njegove lozinke da bi inficirao sisteme bez obzira na primenu zakrpe za MS17-010. Kako se možete zaštiti od NotPetya malvera možete pogledati ovde.
Na prvi pogled, talas infekcije malverom NotPetya izgleda kao delo sajber kriminalaca koji su želeli da zarade. Ali stručnjaci smatraju da novac nije bio primarni cilj.
Najviše je žrtava u Ukrajini. Napad se dogodio dan pre Dana ustavnosti Uktajine zbog čega se najpre posumjalo na ruske hakere. Dokazi za to možda nikad neće biti pronađeni.

Izdvojeno
Malver Atomic Stealer inficira macOS putem lažnog ažuriranja za pretraživače

Atomic Stealer, takođe poznat i kao AMOS, je malver za Mac OS koji se trenutno širi preko lažnog ažuriranja pretraživača pod nazivom „Clea... Dalje
Kako malver Ducktail krade Facebook naloge

Istraživači kompanije Kaspersky otkrili su novu verziju malvera Ducktail koju sajber kriminalci koriste za napade na zaposlene u kompanijama koji su... Dalje
Sajber kriminalci imaju novu taktiku kojom sprečavaju otkrivanje malvera

Malver LummaC2 v4.0 koji krade podatke, izbegava otkrivanje koristeći trigonometriju da bi razlikovao ljudske korisnike od automatizovanih alata za ... Dalje
Malver StripedFly zarazio više od milion računara
.jpg)
Punih pet godina jedan malver ostao je neprimećen zarazivši za to vreme više od milion Windows i Linux sistema. Pravu prirodu malvera StripedFly ko... Dalje
Malver DarkGate se širi kao PDF ili ZIP fajl preko Skypea i Microsoft Teamsa

Malver DarkGate, koji je prvi put primećen krajem 2018. godine, trenutno se širi preko komunukacionih platformi kao što su Skype i Microsoft Teams,... Dalje
Pratite nas
Nagrade